Надзвичайна історія створення свята Нового року

Виявляється, новорічне свято – найдавніше з усіх існуючих свят. При розкопках давньоєгипетських пірамід археологи знайшли посудину, на якій було написано: «Початок нового року». У Стародавньому Єгипті Новий рік святкувався під час розливу річки Ніл (приблизно в кінці вересня). Розлив Нілу був дуже важливий, тому що тільки завдяки йому в сухій пустелі виростало зерно. 🙂 У Новий рік статуї бога Амона, його дружини і сина ставили в човен. Човен плавав по Нілу місяць, що супроводжувалося співом, танцями і веселощами. Потім статуї вносили назад у храм.

Історія Нового року

А стародавні римляни ще до нашої ери стали дарувати новорічні подарунки і веселитися всю новорічну ніч безперервно, бажаючи один одному щастя, удачу, благополуччя.

Протягом довгого часу римляни святкували Новий рік на початку березня, до тих пір, поки Юлій Цезар не ввів новий календар (в даний час він називається юліанським). Таким чином, датою зустрічі Нового року став перший день січня. ;D Місяць січень був названий на честь римського бога Януса (дволикого). Один лик Януса був нібито звернений назад до минулого року, іншого – вперед до нового. Свято зустрічі нового року називався «календи». Під час свята люди прикрашали будинки і дарували один одному подарунки і монети з зображенням дволикого Януса, а раби і їх власники їли і веселилися разом. Римляни робили подарунки імператорові. Спочатку це відбувалося добровільно, але з часом імператори стали вимагати подарунки на Новий рік.

Кажуть, одному зі своїх рабів Юлій Цезар дав у новорічний вечір свободу за те, що той побажав йому пожити в новому році довше, ніж у старому.

Римський імператор Калігула в перший день Нового року виходив на площу перед палацом і приймав подарунки від підданих, записуючи, хто, скільки і що дав … 😎

У Стародавньому Вавілоні Новий рік зустрічали навесні. Під час свята цар на кілька днів залишав місто. Поки він був відсутній, народ веселився і міг робити все, що заманеться. Через кілька днів цар і його свита у святкових одежах урочисто поверталися до міста, а народ повертався до роботи. Так щороку люди починали життя заново.

Кельти, жителі Галлії (територія сучасної Франції й частини Англії) зустрічали новий рік наприкінці жовтня. Свято називалося Samhain від «summer’s end» (кінець літа). У Новий рік кельти прикрашали житло омелою, щоб вигнати примар. Вони вважали, що саме в Новий рік духи мертвих є живими. Кельти успадкували багато римських традицій, в тому числі вимога новорічних подарунків від підданих. Здебільшого дарували прикраси і золото. Кілька століть потому завдяки цій традиції королева Єлизавета I накопичила величезну колекцію вишитих і оброблених коштовностями рукавичок. У Новий рік чоловіки давали дружинам гроші на шпильки та інші дрібнички. Ця традиція була забута до 1800 року, але термін «pin money» (гроші на шпильки) до цих пір використовується і позначає гроші на дрібні витрати. ;D

Новий рік в середньовічній Англії починався в березні. Рішення парламенту перенести Новий рік на 1 січня 1752 натрапило на жіночу опозицію. Делегація обурених англійок заявила спікеру, що парламент не має права зробити жінок на багато днів старше, на що спікер нібито відповів: «Ось класичний зразок жіночої логіки!»

У глибоку давнину Новий рік найчастіше пов’язували з весною – початком відродження природи і очікуванням нового врожаю. Тому на Русі Новий рік відзначали 1 березня. У XIV столітті Московський церковний собор ухвалив вважати початком Нового року 1 вересня згідно з грецьким календарем. І тільки в 1699 році Петро I, повернувшись з подорожі по Європі, спеціальним указом, наказав «надалі літа обчислювати» з 1 січня: “Оскільки в Росії вважають Новий рік по-різному, з цього числа перестали дурити голови людям і вважають Новий рік повсюдно з першого січня. А на знак доброго почину і веселощів привітати один одного з Новим роком, бажаючи в справах благополуччя і в родині благоденства. На честь Нового року прикрашають ялини новорічними прикрасами, забавляють дітей, на санках кататись з гір. А дорослим людям пияцтво і мордобій не вчиняти – на те інших днів вистачає».  *YES*

Дівчата, прибираючи 31 грудня, мели ретельно під столом, якщо траплялося хлібне зерно – до заміжжя, а щоб весь рік були обнови, 1 січня одягали все найкраще і протягом дня кілька разів переодягалися. Другого січня селяни здійснювали обряд – оберіг дому.

Здавна існує кілька новорічних прикмет:

  • Якщо сталося щось з людиною на Новий рік, то ж буде з ним всі дванадцять місяців;
  • Не роби важку і брудну роботу – інакше весь рік буде в тяжкій праці без відпочинку;
  • Не віддавай боргів – весь рік розплачуватися.
Мітки: ,

Коментарів

1
Залишити коментар

*

Вгору