Клімакс (згасання статевих функцій з віком) в принципі не потребує лікування. Лікування клімаксу спрямоване на зменшення його хворобливих симптомів і проявів та запобігання розвитку вікових хронічних захворювань.

Лікування клімаксу

Кілька варіантів лікування клімаксу:

Гормональна терапія (ГT)

Результати кількох останніх довготривалих досліджень свідчать про те, що побічні ефекти гормональних препаратів переважають їх перевагу. Одне з масштабних досліджень, Ініціатива жіночого здоров’я (Women’s Health Initiative (WHI)), фінансоване Національним Інститутом Здоров’я (National Institute of Health), було передчасно припинено, коли вчені виявили, що жінки, які приймали комбіновану гормональну терапію (естроген і прогестерон), піддаються більшому ризику інфаркту, інсульту і захворювання на рак грудей. *SCRATCH* Результати WHI, отримані на більш пізніх стадіях дослідження, показали, що естроген сам по собі збільшує небезпеку інфаркту, але ніяк не впливає на ймовірність захворювання на рак грудей або серцевих захворювань. Хоча ці результати радикально змінили ставлення жінок до гормональної терапії, важливо завжди пам’ятати про можливі ризики та ускладнення. Дослідження WHI показало, що кількість випадків серцевих нападів, інсультів і захворювань на рак грудей (за рік) серед 10 000 жінок, які приймають комбіновану гормональну терапію, на 10 перевищує кількість аналогічних захворювань серед жінок, що приймають плацебо. Прийом естрогену залишається найефективнішим засобом лікування клімактеричних симптомів, зокрема припливів і неприємних відчуттів в піхві. У залежності від симптомів і сімейної схильності лікар призначить мінімальну дозу естрогену, що забезпечує зменшення дискомфорту.

Антидепресанти

КлімаксВенлафаксин (Effexor), антидепресант лікарського класу селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, допомагає зменшити частоту припливів на 60%. Інші селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, які допомагають клімактеричні прояви: флуоксетин (Prozac, Sarafem), пароксетин (Paxil та інші), ціталпрам (Celexa) і сертралін (Zoloft). Однак ці ліки мають ряд побічних ефектів – викликають нудоту, запаморочення і сексуальні розлади.

Габапентин (Neurontin)

Цей препарат застосовується для лікування судом і хронічних нервових болів, але він також продемонстрував здатність зменшувати частоту і тяжкість припливів. Побічні ефекти габапентину: сонливість, запаморочення, нудота і набряки.

Клонідин (Catapres та інші)

Пігулка або пластир клонідину зазвичай застосовується для лікування гіпертонії, але може і суттєво зменшити частоту і тяжкість припливів. Поширені побічні ефекти: запаморочення, сонливість, сухість у роті та запор.

Біофосфонати

Лікарі часто рекомендують ці негормональні препарати, зокрема, алендронат (Fosamax) і різедронат (Actonel) для профілактики або лікування остеопорозу. Біофосфонати ефективно зменшують як втрату щільності кісткової маси, так і ризик переломів. *OK* Останнім часом вони остаточно замінили естрогенну терапію при лікуванні остеопроза у жінок. Побічні ефекти: нудота, болі в животі, подразнення стравоходу.

Селективні модулятори рецепторів естрогену (СМРЕ)

СМРЕ – група лікарських препаратів, до складу якого входить ралоксифен (Evista). Ралоксифен діє на щільність кісткової тканини у жінок постклімактеричного віку так само благотворно, як і естроген, однак не має його численних побічних ефектів, зокрема, не підвищує ризик захворювання на рак матки або грудей. Найпоширеніший побічний ефект ралоксифену – припливи. Цей препарат не рекомендується приймати жінкам, схильним до утворення тромбів.

Способи лікування клімаксу

Вагінальний естроген

Для зменшення сухості піхви рекомендують локально вводити естроген (у формі таблетки, крему або кільця). Вони виділяють в тканині піхви незначну кількість естрогену, що зменшує сухість піхви, дискомфорт при сексуальному контакті і проблеми з сечовипусканням.

Однак перш ніж вибрати варіант лікування, обговоріть з лікарем всі можливості, переваги і побічні ефекти кожного з них. ;D

Залишити коментар

*

Вгору