Незважаючи на той факт, що жінки схильні до ризику захворювання остеоропозом в чотири рази більше чоловіків, кожен з 12 чоловіків також страждає від цього захворювання, що в кінцевому підсумку призводить до переломів, як правило, хребта, стегнових кісток і кісток зап’ястя, які послаблюють організм або навіть становлять загрозу для життя. Захворювання на остеопороз викликано низкою причин, але найважливішим фактором ризику у жінок прийнято вважати різке зниження рівня гормону естрогену в постменопаузальний період. ;D

Більш того, дослідження, нещодавно проведене вченими медичного факультету Washington University в Сен-Луїсі, показало, що низький рівень активних метаболітів естрогену також збільшує ймовірність розвитку остеопорозу.

Естроген - запорука здоров'я кісток

«Більшість з нас не замислюється про важливість естрогену для здоров’я чоловіків, але у представників сильної статі в середньому більш високий рівень естрогену, ніж у жінок постменопаузального віку», – стверджує доктор медицини Reina Armamento-Villareal, доцент кафедри захворювань кісток, лікар лікарні Barnes- Jewish. Доктор Armamento-Villareal – основний автор нового дослідження, опублікованого в медичному журналі Calcified Tissue International.

«Дослідження, проведені іншими науковими групами, свідчать про те, що естроген у чоловіків може бути важливіше для збереження здоров’я кісток, ніж тестостерон, – розповідає вона. – Тому ми почали власне дослідження, мета якого – вивчення зв’язку між рівнем чоловічого естрогену і щільністю кісткової тканини».

У процесі циркуляції по організму естроген проходить через печінку, де ензими перетворюють стандартний гормон естроген в інші форми (метаболіти естрогену), частина з яких активна, а частина – неактивна. *YES* Процес перетворення естрогену строго індивідуальний, тому рівні метаболітів естрогену неоднакові у різних людей. Жодне дослідження ще не було присвячено вивченню ролі метаболізму естрогену і форм циркулюючого гормону в розвитку остеопорозу у чоловіків.

ЕстрогенВчені Washington University виявили, що кількість активних метаболітів естрогену дозволяє судити про мінеральні щільності кісткової тканини у обстежуваних чоловіків. Дослідження гормонального рівня і щільності кісткової тканини методом двохенергетична рентгенівської абсорбціометрії у 61 чоловіків у віці старше 50 років дозволило вченим прийти до наступного висновку: щільність кісткової тканини була вищою у чоловіків з більш високим рівнем активних метаболітів естрогену. І навпаки, низькому рівню активних метаболітів естрогену відповідає знижена щільність кісткової тканини.

Як показали дослідження, тестостерон ніяк не впливає на щільність кісткової тканини. На думку вчених, рівень тестостерону визначає розмір і товщину зовнішніх шарів кісткової тканини у чоловіків, але саме естроген важливий для підтримання максимальної мінеральної кісткової маси.

Вчені також розглядали можливість впливу на щільність кісткової тканини інших чинників, наприклад, куріння, споживання алкоголю, добового споживання кальцію та індексу маси тіла. Виявилося, що лише індекс маси тіла впливає на щільність кісткової тканини: в чоловіків з більш високим ІМТ щільність кісткової тканини була вищою, що, можливо, пояснювалося більш високим рівнем активних метаболітів естрогену.

Переломи, викликані остеопорозом, представляють істотну загрозу для здоров’я та життя людей похилого віку. За словами доктора Villareal, 25% пацієнтів з переломом стегнової кістки помирають протягом року після отримання перелому, а 40-50% пацієнтів страждають від втрати дієздатності і потребують сестринського догляду вдома. «Це дуже серйозна проблема *SCRATCH* , – упевнена доктор Villareal. – Пацієнти пенсійного віку з нетерпінням чекають того часу, коли, нарешті, зможуть відпочити, але перелом стегна істотно обмежує їхні можливості і навіть може прикувати до ліжка».

Рівень гормону естрогенуНа думку Villareal, чиновники, що працюють в системі охорони здоров’я, повинні взяти до уваги результати останніх досліджень ролі естрогену в розвитку остеопорозу у чоловіків. «Я б рекомендувала перевіряти рівні естрогену у літніх чоловіків, які страждають на остеопороз або хворих з низькою мінеральною щільністю кісткової тканини, – радить Villareal. – Естроген та його перетворення в організмі не тільки впливають на здоров’я кісток у чоловіків, але також і визначають ймовірність захворювання на рак простати».

Залишити коментар

*

Вгору