Що таке аюрведа?Сьогодні жіночий журнал JIJOUR повідає своїм читачам про стародавню систему – аюрведу. Аюрведа – одна з давніх медичних систем Індії. У перекладі з санскриту вона означає “наука про життя». Саме це відрізняє її від будь-яких інших медичних наук, вона не акцентує свою увагу виключно на здоров’я людини. Це допомагає набагато ширше поглянути на будь-яку проблему в житті людини, що виникає. Аюрведа здатна усувати причини захворювання, а не їх наслідки, як це робить традиційна медицина.

В основі аюрведи лежить гармонія п’яти першоелементів:

 1. земля
 2. вода
 3. повітря
 4. вогонь
 5. ефір

Вважається, що проблеми зі здоров’ям у людини виникають при порушенні цієї гармонії. Кожен з цих першоелементів має своє особливе значення. Поговоримо про них:

 • Першоелементи аюрведиЗемля. Цей першоелемент проявляє себе в нашому тілі у вигляді кісток, сухожиль, нігтів, волосся, м’язів.
 • Вода. Вода пов’язана в нашому організмі з різними залозами, наприклад, слинною залозою, також слизовими оболонками, шлунковим соком, плазмою тощо.
 • Повітря. Першоелемент повітря нерозривно пов’язаний з будь-яким рухом в нашому організмі. Це, наприклад, биття серця, рух м’язів при скороченні (стінок шлунка, судин) процес дихання.
 • Вогонь. Вогняний першоелемент в нашому тілі представляють різні обмінні процеси, також температура, зір, тиск, мислення.
 • Ефір. Ефір є першоелементом простору. Тому йому відповідають всі простори нашого організму, будь це ротова порожнина або простір в грудній клітині, в шлунку або в носі.

Згідно існуванню в людині перерахованих першоелементів , в аюрведі існує три типи людини (доши) з деякою перевагою тієї або іншої стихії:

 1. Вата – це повітряний тип.
 2. Пітта відповідає за вогонь і воду.
 3. Капха відповідає воді і землі.

Чисті типи зустрічаються вкрай рідко, в основному всі ми – представники змішаного типу, з певним домінуванням того чи іншого типу. Згадайте про холерика, сангвініка, флегматика і меланхоліка. Адже і серед них майже ніколи не зустрічаються представники чистого типу. Так і тут. У характеристику певного типу входить дуже багато різних параметрів, починаючи від статури, закінчуючи температурою тіла і характером.

Коли в житті людини з’являється якийсь негативний фактор, будь то стрес або неправильне харчування, це починає змінювати його тип, приводячи першоелементи в дисгармонію. Стан дисбалансу першоелементів в людині називають вікріті. Одне з основних завдань аюрведи полягає в тому, щоб гармонізувати його першоелементи і відновити їх баланс.

Система аюрведи

Саме цим підходом система аюрведи принципово відрізняється від будь-яких інших напрямів. Вона не чекає, поки у людини проявляться хвороби і проблеми, а виявляє дисбаланс, що утворився, і направляє свої сили на його виправлення.

Залишити коментар

*

Вгору