Нікому в світі не дано зрозуміти,
що таке: старий Новий рік!
Тільки росіяни можуть розгадати,
що в його душі живе!
В. Євсєєв

У ніч з 13 на 14 січня більше половини населення Росії, Україні і Білорусії відзначають старий Новий рік. Ця традиція виникла після 1918 року, коли в Росії було введено нове літочислення. ;D

Колись цей день припадав на 1 січня і називався Васильївим денем, а напередодні його – 31 грудня став пізніше 13 січнем – Васильївим вечором.

Старий Новий рік

За старовинною традицією, в новорічну ніч відзначався “багатий” Васильїв вечір. У цей день прийнято було щедро накривати святковий стіл. Особливо цінувалися страви зі свинини, тому що святий Василь Великий вважався покровителем свинарів.

“Свинка та борівка для Васильєва вечірка”, “не чиста животина свиня, так ні в Бога нічого нечистого – Василь зимовий освятить!”, – Йдеться в прислів’ях про цей день. Згадайте про ці народні прикмети, коли будете накривати святковий стіл.

Є і народні прикмети, пов’язані з цієї ніччю. Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід. *OK* 14 січня садівникам рекомендується струснути плодові дерева, тому що святий Василь Великий, за народним повір’ям, ще й охороняє сади від черв’яків і шкідників. Вранці 14 січня потрібно пройти по саду зі словами давнього замовляння: “Як обтрушую я (ім’я) білопухнастий сніг, так отряхне хробака-гада всякого по весні святий Василь!”

Святий Василій Великий святкується на восьмий день Святок, в самий розпал святочних ворожінь. “Загадає дівиця червона під Василя – все збудеться, а що збудеться – не минується!” – Говорили в народі.

За народним повір’ям, на Василь-вечір відьми крадуть місяць з небес, але все одно не можуть зупинити поступово наростаючого дня, вкорочуючи довгу зимову ніч.

У цей день рано вранці прийнято було варити Васильєву кашу і стежити за тим, як вона готується. Якщо каша полізе з каструлі – біда буде вдома. Поганою прикметою вважалося, якщо трісне горщик або каструля, в якій готується каша. Якщо каша вдалася – з’їдають її дочиста, якщо ж збулася яка-небудь з поганих прикмет – викидають разом з горщиком (бажано в ополонку, якщо така виявиться поблизу). ;D

На Васильєв день діти, молоді хлопці та дівчата ходили по домівках, випрошуючи пироги зі свининою, а також все інше, ніж пригостять привітні господарі. Всі прошене збиралося в козуб і з’їдають після вдалого походу.

Мітки: ,
Залишити коментар

*

Вгору