Полікістоз яєчників – одне з гормональних захворювань, що приводить до того, що в організмі не відбувається овуляція (вихід яйцеклітини з яєчника) і розвивається безплідність. Полікістоз яєчників характеризується порушенням менструального циклу, надлишковим оволосінням і ожирінням (внаслідок гормонального дисбалансу). Першою ознакою полікістозу яєчників в підлітковому віці може бути аменорея (відсутність місячних), нерегулярні або рясні місячні, проте повною мірою полікістоз проявляється в більш зрілому віці, коли жінка не може завагітніти чи виносити дитину. *CRYING*

Ознаки і симптоми полікістозу яєчників

Полікістоз яєчників за даними ряду чинників спостерігається при порушенні функції роботи гіпоталамуса, гіпофіза і надниркових залоз. Тому захворювання може виявлятися клінічно різним залежно від причин його виникнення. Ознаки і симптоми полікістозу яєчників з’являються внаслідок порушення репродуктивного циклу, кульмінацією якого є щомісячний вихід яйцеклітини з яєчника (овуляція). Назва “полікістоз яєчників” захворювання отримало завдяки зовнішньому вигляду нездорових яєчників – збільшених та обліплених численними наростами (кістами). Кісти яєчників – фолікули, наповнені рідиною, що містить Недоспілими яйцеклітинами.

Полікістоз яєчників – найпоширеніше гормональне захворювання серед жінок дітородного віку, від якого страждає 5-10% жіночого населення планети. Рання діагностика і лікування полікістозу яєчників допомагає зменшити ризик розвитку довготривалих ускладнень, у тому числі діабету і серцевих захворювань.

Ознаки і симптоми полікістозу яєчників

Полікістоз яєчників клінічно проявляється у вигляді порушень менструального циклу (частіше затримки), надмірне оволосіння на тілі, збільшення всіх розмірів яєчників, у половини хворих – надмірна вага. ;D Критерієм діагностування полікістозу яєчників є виявлення як мінімум двох з наступних симптомів:

  • Причини полікістозу яєчниківНерегулярна менструація або її відсутність. Це найпоширеніша і вірна ознака полікістозу яєчників. Під нерегулярною менструацією мається на увазі порушення менструального циклу, проміжок між двома менструаціями більше 35 днів або ж менструація рідше восьми разів на рік. Полікістоз яєчників починається в період статевого дозрівання, часто з початком менструації.
  • Надлишок гормону андрогену. Підвищений рівень вмісту в організмі чоловічого гормону естрогену може призвести до появи таких фізичних симптомів, як надлишкове оволосіння на обличчі, грудях, в паховій області, на спині, руках і ногах, вугрі (акне) та облисіння за чоловічим типом (алопеція). Тим не менш, далеко не у всіх жінок з полікістозом яєчників з’являються фізичним симптоми підвищеного рівня андрогену.
  • Збільшені яєчники з множинними кістами. УЗД дозволяє виявити полікістоз яєчників. Однак не всім жінкам з кістами яєчників ставлять діагноз «полікістоз яєчників” і навпаки – при полікістозі яєчників кісти можуть виглядати нормальними. Тому полікістоз яєчників діагностують не тільки на основі результатів УЗД, але і при наявності інших симптомів – порушення менструального циклу і гормонального дисбалансу.

Клінічна картина полікстоза яєчників характерна і для деяких інших захворювань, у тому числі:

  • Гіпотиреоз. У цьому випадку знижується активність щитовидної залози, що може привести до відсутності менструації (аменореї).
  • Гіперпролактинемія. При гіперпролактинемії гіпофіз виробляє занадто велику кількість гормону пролактину, що стимулює вироблення грудного молока і переважну овуляцію.
  • Деякі пухлини. Пухлина яєчників або наднирників може бути причиною підвищення рівня андрогену.

Перш ніж діагностувати полікістоз яєчників, лікар виключає ймовірність цих захворювань.

Багато жінок з полікістозом яєчників страждають ожирінням. Розподіл жирових відкладень впливає на тяжкість симптомів полікістозу яєчників. За результатами одного з досліджень, в організмі жінок, у яких надмірна вага зосереджена в центральній частині тулуба, рівень андрогену, цукру і ліпідів вище, ніж в організмі тих, у яких зайва вага зосереджена на кінцівках. 🙁

Також з полікістозом яєчників пов’язані такі захворювання:

  • Безпліддя
  • Акантокератодермія – потемніння шкіри на потилиці, у пахвових западинах, з внутрішньої сторони стегон, в паху або під молочними залозами
  • Синдром хронічної тазової болі

Причини полікістозу яєчників

Полікістоз яєчниківСкладний процес жіночого репродуктивного циклу регулюється зміною рівня гормонів, що виробляються гіпофізом мозку, в тому числі лютеїнізуючий гормон (ЛГ) та фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), а також гормонів, що виробляються яєчниками.

Яєчники виробляють жіночі гормони естроген і прогестерон, а також деяку кількість чоловічого гормону андрогену (тестостерон, андростендіон і дегідроандростерон (ДЕА)).

Що відбувається в організмі при полікістозу яєчників

При поликистозі яєчників в організмі виробляється надлишкова кількість андрогену, що призводить до порушення співвідношення чоловічих і жіночих гормонів, тобто гормонального дисбалансу. *SCRATCH* У цьому випадку овуляція (вихід яйцеклітини з яєчників) відбувається рідше, ніж належить (олігоовуляція), або не відбувається взагалі (ановуляція). Припинення овуляції призводить до порушення або припинення менструації.

Точні причини полікістозу яєчників науці невідомі, але дослідження показують, що полікістоз яєчників пов’язаний з надлишком інсуліну – гормону, що виробляється підшлунковою залозою. Інсулін регулює споживання клітинами глюкози (цукру), первинного джерела енергії організму. Надлишок інсуліну якимось чином стимулює вироблення андрогену яєчниками. Крім того, чималу роль у розвитку полікістозу яєчників відіграє спадковість і генетичні фактори.

Залишити коментар

*

Вгору