Були часи, коли жіночим безпліддям пояснювали всі випадки безпліддя. На щастя, сьогодні ця ситуація змінилася. За оцінкою експертів, жіноче безпліддя слід звинувачувати лише в 40% всіх випадків безпліддя, в той час як чоловіче безпліддя є причиною 40% – 50% всіх випадків безпліддя. ;D Найпоширеніші причини жіночого безпліддя:

  • блокування фаллопієвих труб
  • порушення овуляції
  • ендометріоз

На жаль, приблизно в 15% – 20% випадків безпліддя причину встановити не вдається, що змушує лікарів діагностувати нез’ясовне безпліддя.

Блокування фаллопієвих труб

Блокування фаллопієвих труб допомагає виявити гістеросальпінгограмма (ГСГ), однак для підтвердження цього діагнозу слід зробити лапароскопію.

Жіноче безпліддя

Найпоширеніша причина блокування фаллопієвих труб – інфекція, а найпоширеніший збудник інфекції – хламідії. Приблизно 70% жінок, у яких було діагностовано блокування фаллопієвих труб, заражені хламідіозною інфекцією, хоча вони можуть про це навіть не підозрювати, поки не пройдуть обстеження для виявлення причин безпліддя.

Порушення овуляції

Нормальний менструальний цикл – це, перш за все, регулярна овуляція і гормональні зміни, які вона викликає. Таким чином, нерегулярна менструація вказує на те, що яйцеклітина з’являється в організмі жінки не кожен місяць.

Іноді в жінки немає проблем з менструальним циклом, однак, тим не менш, овуляція не відбувається кожного місяця. Перевіркою овуляції може послужити виділення гормону прогестерону на 21 день циклу (для 28-денного менструального циклу). 🙂 Медичний термін «ановуляція» позначає відсутність овуляції. У деяких випадках овуляція не відбувається через зайву активність гіпофіза, який виробляє велику (навіть надлишкову) кількість гормону пролактину (маммотропіна).

Безпліддя жінки

Синдром полікістозу яєчників – ще одна причина ановуляції. Іноді в процесі обстеження виявляють гормональні порушення, а на знімку яєчників по краях видно невеликі кісти. Самі по собі вони цілком безпечні і загрози для здоров’я не становлять, проте вказують на те, що яйцеклітина починає розвиватися, проте так і не випускається.

Ендометріоз

Ендометріоз – це патологічний процес, внаслідок якого тканина, схожа зі слизовою оболонкою матки (ендометрій), починає розростатися за межами її звичайного розташування. Очевидно, що великий ендометріоз, захоплюючий фаллопієві труби і яєчники, порушує переміщення яйцеклітини й овуляцію, однак незрозуміло, як легкий або середній ендометріоз може вплинути на фертильність. *SCRATCH*

Лікування ендометріозу направлено на повне його усунення або хірургічним шляхом або випалюванням методом ендотерми або лазерної терапії, руйнування всіх спайок і зрощень та максимальне збереження тканини яєчників у нормальному стані. Легкий та середній ендометріоз можна визначити і вилікувати за допомогою лапароскопії, проте більш серйозні випадки потребують хірургічного втручання.

Нез’ясовне безпліддя

Нез’ясовне безпліддя дуже негативно позначається на психічному здоров’ї жінки, адже цей діагноз означає, що лікування дуже утруднене, оскільки причину безпліддя визначити неможливо. Однак приблизно 60% пар, яким був поставлений діагноз «нез’ясовне безпліддя» і які прожили з цим діагнозом менше трьох років, вже протягом наступних трьох років успішно вагітніють без жодного лікування. Останні дослідження впливу кломіфену не підтвердили його ефективність при лікуванні безпліддя.

Безпліддя

Для лікування безпліддя рекомендують оваріальну стимуляцію (стимуляцію яєчників) у поєднанні з прямим заплідненням заздалегідь приготованою і «оптимізованою» спермою партнера. Для цього потрібно проводити звичайний контроль стимуляції яєчників і запліднення в передбачуваний період овуляції, тобто за допомогою піхвового дзеркала (як при заборі мазка) в матку вводять зразок сперми. Імовірність зачаття в цьому випадку становить зазвичай 15% за цикл. Якщо ця процедура виявляється неефективною і після 6 циклів, рекомендують провести екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). 😉

Залишити коментар

*

Вгору