Кіста яєчників – об’ємне рідинне утворення, що входить до складу яєчників, невеликих парних органів, розташованих по обидві сторони матки, і кожен місяць виробляють яйцеклітину. Кісти яєчників особливо поширені у жінок дітородного віку. Деякі типи кіст яєчників цілком нормальні і абсолютно нешкідливі, вони зникають самі по собі, без жодного лікування і стороннього втручання, але існують і аномальні кісти, що представляють небезпеку для здоров’я жінки і впливають на її здатність мати дітей. *CRYING*

Кісти яєчників

Оскільки кістоз яєчників часто виявляють у процесі обстеження органів тазу, дуже важливо регулярно проводити профілактичний огляд у лікаря. Це особливо важливо, якщо ви помітили у себе симптоми кістоза яєчників, якщо раніше вам вже був поставлений цей діагноз або ж якщо ви старше сорока років (у цьому віці підвищується ризик захворювання на рак яєчників). При виявленні кіст яєчників на ранній стадії вдається запобігти багато ускладнень.

Типи кіст яєчників і причини їх виникнення

Кіста – заповнений рідиною наріст, за структурою схожий на пухир. Деякі кісти утворюються в результаті нормального процесу овуляції – щомісячного виходу яйцеклітини з яєчника. Аномальні кісти часто з’являються в результаті гормонального дисбалансу (балансу жіночих гормонів естрогену і прогестерону, які виробляються яєчниками).

Функціональні кісти

Найпоширеніший тип кіст яєчників – функціональні кісти. Функціональна кіста утворюється з кістообразної структури, яка зазвичай виробляється яєчниками у процесі овуляції. Якщо ця кістообразна структура не проходить нормальний цикл розвитку і не розчиняється, утворюється функціональна кіста. Як правило, функціональні кісти протікають безсимптомно і не вимагають лікування. Зазвичай вони припиняють рости, потім поступово стискаються і безслідно зникають через два-три менструальних цикли. *OK* Функціональні кісти особливо поширені серед жінок дітородного віку, рідше зустрічаються у жінок клімактеричного віку, у яких припиняється менструація.

Інші типи кіст

Функціональні кісти абсолютно нормальні, тому їх потрібно відрізняти від аномальних кіст. Інші, аномальні, типи кіст яєчників, викликають ускладнення і вимагають лікування:

  • Дермоїдна кіста: кістозний наріст, заповнений різними типами тканини, наприклад, волосяною і шкірною тканиною.
  • Кістозна аденома: кіста, що виникає на основі клітин зовнішньої поверхні яєчників
  • Ендометріоми (обмежене розростання ендометричної тканини): іноді ендометрієм називають ендометричною або «шоколадною» кістою (по темному, червонувато-коричневому кольору крові, примусової кісти)
  • Полікістозна хвороба яєчників: скупчення фолікулярних кіст, що викликає збільшення яєчників і утворює щільну зовнішню оболонку, що заважає овуляції.

Симптоми кісти яєчників

Симптоми кісти яєчниківХоча більшість кіст яєчників перебігають безсимптомно, в деяких випадках з’являється тупий біль в животі або давляще відчуття повноти. Кісти яєчників можуть викликати хворобливі відчуття при сексуальному контакті і в інший час. У випадку появи сильного болю необхідна госпіталізація. Біль і тиск в животі можуть бути викликані низкою факторів:

  • Кровотеча або розрив кісти і, як наслідок, роздратуванням черевних тканин великим розміром кісти
  • Перекручення кісти, що порушує приплив крові до неї

Нерегулярні хворобливі місячні пізніше за звичайний термін – поширений симптом кіст яєчників. ;D Збільшення розміру або здуття живота також може вказувати на наявність кіст яєчників.

Діагностика кісти яєчників

Кісти яєчників найчастіше виявляють у процесі стандартного обстеження УЗД органів тазу, яке виконується в рамках звичайного медогляду або у зв’язку з іншим, ніяк не пов’язаним з гінекологією, захворюванням. УЗД органів тазу дозволяє виявити кісти на ранній стадії, перш ніж вони стануть надто великими, перш ніж відбудеться розрив або перекручення кісти, тобто до появи болю або інших симптомів. При випадковому виявленні кісти лікар призначає інші обстеження для підтвердження можливого діагнозу.

Лікування кісти яєчників

Лікування кіст яєчників обумовлено декількома факторами, у тому числі розміром і типом кісти, віком жінки і загальним станом її здоров’я, її репродуктивними планами (чи планує вона мати дітей в майбутньому), а також наявністю та важкістю симптомів. При виявленні кісти на ранній стадії лікування зводиться до мінімуму.

Лікування кісти яєчниківПри виявленні кісти невеликого розміру, що не викликає болю або інших неприємних симптомів лікар, швидше за все, порекомендує відкласти лікування на два-три менструальних циклу, щоб переконатися, що кіста не розсмокчеться сама по собі. Більшість функціональних кіст зникають без усякого лікування через два-три місяці після появи.

У деяких випадках лікар призначає гормональну терапію (наприклад, протизаплідні таблетки) для зменшення розмірів кісти. Оскільки оральна контрацепція запобігають овуляцію, у жінок, що приймають протизаплідні пігулки, функціональні кісти зустрічаються дуже рідко. *YES* Хоча протизаплідні таблетки жодним чином не впливають на інші види доброякісних кіст, вони забезпечують певний захист від злоякісних новоутворень. Прийом оральної контрацепції також знижує ймовірність утворення нових кіст, знову-таки через запобігання овуляції.

Деякі типи кіст яєчників не сприйнятливі до лікування оральною контрацепцією. У цьому випадку кіста видаляється хірургічним видаленням.

Залишити коментар

*

Вгору