Підготовка до Різдва в Україні починається другого січня. До приходу свята люди намагаються закінчити всю важливу роботу. Господині ретельно прибирають свій будинок, вішають чисті фіранки і міняють старі скатертини на нові, роблять якісь обновки. Починаючи з четвертого січня жителі України заготовляють необхідні продукти. За однією з Різдвяних традицій в Україні, на Святвечір готується дванадцять страв.

Різдвяні традиції в Україні

Готується така кількість страв тому, що вважається, що місяць *обходить* землю протягом року дванадцять разів. Тому кожному місяцю прийнято присвячувати по одній страві. Найчастіше готують такі традиційні страви: кутю, в яку крім пшениці додають мед, мак, родзинки або горіхи, узвар, що складається з різних сушених фруктів, пшоняна або гречана каша, варений горох і квасоля, вареники, гриби, голубці, коржі з маком, пісні пироги з ягодами або капустою, капусняк, який готується з капусти, з додаванням пшона і соняшникової олії. Але, звичайно ж, особлива увага завжди приділяється саме куті. Вона та узвар готуються найпершими. Шостого січня, напередодні Різдва, святкову кутю виставляють на світанку на стіл і вікна – вона за традицією займає в будинку найпочесніше місце.

За українських різдвяних традицій, вечір напередодні свята всі члени сім’ї повинні проводити Українські різдвяні традиціївдома. Для відсутніх ставлять на столі дві чарки і тарілки з кутею. Існує повір’я, що в кожному будинку під час вечері присутні пішли в інший світ родичі, тому кутю ставлять саме для них. Раніше існувала традиція, за якою страви вживалися зі спільних мисок, але зараз такого вже майже ніде не зустрінеш. Після закінчення вечері, який триває зазвичай близько трьох-чотирьох годин, всі страви не прибирають зі столу – їх залишають на місці для духів родичів, які померли. Також для них залишають на столі склянку води та чистий рушник.

Коли вечеря закінчилась, святкування триває. У будинку починають співати колядки, а діти за заведеним звичаєм відносять обід своїм хрещеним батькам. Під вечір починають йти перші колядники, найчастіше діти, з сумками або кошиками для гостинців. Заходити в будинок і виспівувати обрядові пісні в цей день дозволяється лише чоловікам – за звичаєм вони приносять в будинок мир, благополуччя і спокій. Господарі від усього серця обдаровують діточок гостинцями і грошима. Після Святої Вечері, вже вночі, колядують дорослі. На Поділлі, Волині та Галичині проводяться різні народні ворожіння. Сьомого січня вся сім’я вирушає до церкви на Різдвяне богослужіння. Після цього прийнято ходити в гості до друзів, кумів, сусідів та хороших знайомих.

Мітки: ,
Залишити коментар

*

Вгору