Пентаграму зображують у татуюваннях, на картинах та графіті. У ній є щось містичне. Чи таїть пентаграма небезпеку? Езотерик Келлі Сертіс пояснила значення символу.

Суть та походження пентаграми

Що таке пентаграма?

Пентаграмою називають правильний багатокутник у вигляді п’ятикутної зірки. Він утворений п’ятьма лініями, що перетинаються, з’єднаними на вершинах. Пентаграму часто вписують у коло.

Що означає символ п’ятикутна зірка у колі?

У такій інтерпретації пентаграма стає центральним символом мікрокосму, відображенням божественного духу та одним із головних священних образів у багатьох релігіях. Вона символізує людину з витягнутими руками та ногами («Вітрувіанська людина» Леонардо да Вінчі), цілісну особистість та життя на планеті. Саме коло означає бога (богиню) і вважається знаком влади сили духу над іншими стихіями буття.

Що таке пентограма та її значення

Що означає пентаграма?

У перекладі з давньогрецької вона означає п’ять ліній. Це символ єдності п’яти першоелементів –

 1. землі,
 2. води,
 3. вогню,
 4. повітря,
 5. ефіру – зірок на небі та людини на землі.

Астрологи пов’язують пентаграму з Венерою, траєкторією її руху.

Інші назви пентаграми:

 • Пентагерон.
 • Зірка чаклунів, зірка трьох волхвів, зірка Логра.
 • Пентакль – одна з мастей молодших арканів у картах Таро. Деякі історики, що спеціалізується на символах та міфології, вважають, що пентакль суттєво відрізняється від пентаграми.

Цей символ можна накреслити десятьма способами. Його використовують як у прямому, так і у перевернутому вигляді. Перші зображення пентаграми знайдено близько 3500 років до н. е. на руїнах найдавнішого міста-держави шумерів і вавилонян у Південному Межиріччі. Припускають, що вони зображували п’ять планет зоряного неба — Венеру, Юпітер, Марс, Сатурн і Меркурій. Пізніше пентаграми виявили на єгипетських статуях і печатках Олександра Македонського.

Знак пов’язували з ім’ям грецької Кори (Персефони), покровительки рослинного та підземного світу. Цигани називали його зіркою знань, а піфагорійські містики – пентальфою. Сам Піфагор називав її математичною досконалістю і золотим перетином.

Суть та походження пентаграми

Єгиптяни назвали пентаграму маткою матері Землі, а кельти поєднували з образом богині підземного світу. Вавилонці вважали, що пентаграма — охоронний амулет і символ богині Іштар. Християни та юдеї називали її ранами Христа і першою із семи печаток Бога, що приховує одне із семи його імен.

У тамплієрів, масонів та послідовників каббали пентаграма священна. У гностиків пентаграма символ інтелектуальної всемогутності. Вона є на талісмані Костянтина Великого. Коли пентаграма стала частиною повсякденності? Merriam-Webster, видавець довідників та лексичних словників, вказує, що пентаграма почала активно застосовуватися у 1825 році.

Чи небезпечний символ пентограми?

Ті, хто не знає суті стародавнього знаку, бояться використовувати пентаграму. Із чим пов’язаний цей шлейф негативу?

Причини осквернення пентограми

Завдяки впливу кінематографу та молодіжних субкультур пентаграма набула не піднесено-духовного, а зловісного містичного значення. Початок цього поклав французький окультист Еліфас Леві, який написав книгу “Вчення і ритуал вищої магії” (1854-1856). Він зв’язав пентаграму із символікою диявола.

Згодом цю тенденцію підхопив англійський окультист Алістер Кроулі, а також засновник та верховний жрець «Церкви Сатани» Антон Лавей. Деякі маніяки-вбивці, наприклад Річард Рамірес, залишали цей знак у місцях своїх злочинів. Культуролог Тетяна Бабаєва вказує, що сучасні готи та послідовники релігії вікка також використовують як пряму, так і перевернуту пентаграму.

Існує два види використання пентаграми:

 1. Огороджувальний, захисний символ для захисту людей від негативного впливу злих духів.
 2. Закликаючий знак — для запрошення у світ живих потойбічних сутностей.

Темна пентаграма нерідко зображується у вигляді перевернутої п’ятикутної зірки у колі із зображенням козлячої голови. Такий варіант називають печаткою Бафомета. У такому вигляді вона є досить зловісним і негативним символом.

Приклади використання пентаграми

Незважаючи на необґрунтований панічний страх перед цим символом, його активно використовують у повсякденному житті. Пентаграма є на доларовій купюрі, що зображена на території Національної алеї у Вашингтоні, на надгробках. На почесній медалі та прапорі Америки також є п’ятикутна зірка.

Чи небезпечний символ пентограми

У 2013 році сервіс Google Планета Земля виявив на території Казахстану гігантську пентаграму, вписану в коло діаметром близько 366 м. Цей знак розташований у Денисівському районі Костанайської області, за 20 км від Лисаківська, в районі Верхньобольського водосховища. Видання LiveScience назвало його лисаківською пентаграмою.

Є кілька версій її походження та значення:

 • Місце, де розташовані ворота пекла.
 • Язичницький символ, він є безпечним.
 • Місце розташування піонерського табору, алеї якого прокладені у вигляді п’ятикутної зірки. Вони оточені щільно посадженими деревами.

Остання з версій є найбільш реалістичною. У Бішкеку (Киргизія) також є парк із алеями у вигляді пентаграми.

Спочатку пентаграма мала позитивний сенс і була оберегом. Згодом її взяли на озброєння представники темних культів та надали негативного значення. Якщо для вас пентаграма – оберіг, сміливо використовуйте її у вигляді кулона чи підвіски.

Пентаграма однаково пов’язана з християнським містицизмом, магією, алхімією та сатанізмом. Дізнавшись історію її походження та різноманітність значень, виберіть те, що ближче вам.

Залишити коментар

*

Вгору