Свято Хрещення замикало дванадцять святочних днів. У цей день Церква святкує входження Ісуса Христа на шлях служіння людям, початок його проповіді. У день Хрещення повсюдно в храмах, на річках, озерах, відбувається водосвяття, обряд освячення води в ополонці, зробленої у вигляді православного хреста.

Хрещення Господнє – Святе богоявлення

Хрещення Господнє (Святе Богоявлення)19.01. Свята Церква святкує Хрещення Господа нашого Ісуса Христа. Це одне з великих дванадцятих свят, яке святкується, не менш урочисто, ніж Різдво Христове. Можна сказати, що Різдво і Хрещення, пов’язані між собою святками, складають єдине торжество – свято Богоявлення. ;D Саме в єдності цих свят є суть всіх трьох обличчь Пресвятої Трійці. У яслах Вифлеєму народився у плоті Син Божий, а при Його хрещенні, з отвору небес “Дух Святий злинув на Нього в тілесному вигляді, як голуб” (Лк. 3, 22) і був чутний голос Бога Отця, “мовив: Ти Син Мій Улюблений, що Його Я вподобав! ”

Святитель Іоанн Златоуст пише, що “не той день, в який народився Спаситель, потрібно назвати явищем, а той, коли Він хрестився. Не через народження Своє Він усім став відомим, а через хрещення, тому й Богоявленням називається не той день, коли Він народився, а той, в який хрестився “.

Про подію ж самого Хрещення Господнього можна розповісти наступне. Господь наш Ісус Христос, який повернувся після смерті царя Ірода з Єгипту, ріс у невеликому місті Назареті, що знаходиться в Галілеї. З Пресвятої Своєю Матір’ю Він перебував у цьому місті до Свого тридцятиріччя, заробляючи на прожиток Собі і Пречистій Діві ремеслом уявного батька Свого, праведного Йосипа, який був теслею. Коли ж виконувався тридцятий рік, Його земного життя, то є час, до якого за законом іудейським нікому не дозволялося вчителювати в синагогах, і приймати сан священика, настав час явища Його народові Ізраїлевому. Але перш того моменту, за словом пророчим, повинен був з’явитися Ізраїлю Предтеча, на якому лежало завдання приготувати народ Ізраїлю до прийняття Месії, той, про кого пророк Ісая передрік: “глас волаючого в пустелі готуйте дорогу для Господа, рівняйте в степу, вирівняйте битий шлях Богу нашому “. 🙂 Далеко від людей, у глибині суворої Іудейській пустелі було слово Боже до Іванова, сину Захарія, небожа Пресвятої Діви, який ще в утробі матері своєї, праведної Єлизавети, радісно затріпотів, вітаючи свого Спасителя, про якого в світі ще ніхто не відав, окрім Його Пречистої Матері, що отримала Євангелію від Архангела. Це слово Боже наказувало Іоанну вийти в світ з проповіддю покаяння і хрестити Ізраїль, щоб свідчити про Світло, щоб повірили всі через нього.

Іоанн, слухаючи Слово Боже, ходив по всій країні йорданській, проповідуючи хрещення покаяння для прощення гріхів. Послухати його проповідь виходила вся юдейська країна і мешканці Єрусалиму, які хрестилися в нього у водах річки Йордан, сповідуючи свої гріхи. В іудеїв, що приходять до Івана, виникало природне запитання: Чи не він, називаємий усіма Спаситель, Втіха Ізраїлева? Хреститель ж у відповідь говорив: “Йде за мною сильніший за мене, що Йому я негідний, нагнувшись, розв’язати ремінь взуття Його; я хрестив вас водою, а Він буде хрестити вас Духом Святим”. І ось, в один із звичайних днів, коли Іоанн з проповіддю звертався до присутніх у Йордану іудеям, він Духом Святим впізнав серед людей Того, перед Ким тридцять років тому затріпотала в утробі матері своєї. Ісус прийшов із Галілеї на Йордан, щоб прийняти хрещення від Івана нарівні з усіма. Перешкоджав він Йому й говорив : Мені треба хреститися від Тебе, і чи Тобі йти до мене? Святий, бачивши перед собою Сина Божого, не підвладного гріха, сам вимагав від Нього хрещення, так як знаходиться під гріхом непослуху, що перейшов від Адама на весь рід людський. Але Ісус сказав йому у відповідь: залиш тепер, бо так годиться нам виповнити усю правду. Він не мав потреби в цьому хрещенні, як безгрішний і невинний, народжений від Пречистої Діви Марії і Сам, по божеству Своєму, колишнім джерелом будь-якої чистоти і святині, але, так як Він взяв на Себе гріхи всього світу, то й прийшов до вод Йорданських, щоб очистити їх через хрещення. Він прийшов хреститися для того, щоб освятити Собою водне єство, щоб і нам дарувати купіль святого хрещення. Він прийшов хреститися ще й для того, щоб Іоанн побачив виконання Божого Слова, що звелів йому вийти з пустелі: “На Кого побачиш Духа, що сходить і зостається на Ньому, це Той, Хто хрестить Духом Святим”.

Хрещення Господнє

Святий Хреститель підкорився словом Христовим і Йордан прийняв у свої води Того, велінням Якого почав свою течію. Як оповідає Євангеліє, після прийняття хрещення Господь зразу ж вийшов із води. Про це “негайно” церковний переказ оповідає, що святий Іоанн Хреститель кожну людину, хто охрестилася у нього, занурював до шиї і так тримав її до тих пір, поки та не сповідувала всі свої гріхи. Тільки після цього людині дозволялося вийти з води. *YES* Христос же, не мав гріхів, не міг утримуватися у воді, тому одразу ж і вийшов з річки. Коли ж Він виходив із води розкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і голос із небес, мовив: Ти Син Мій Улюблений; в Тобі Моє благовоління! Подібно до того, як в дні Ноя голубка сповістила про применшення води потопу, так і тут подоба голуба вказувала на закінчення потопу гріховного. Дух Святий явився людям у вигляді голуба тому, що цей птах символ любові, чистоти і лагідності. Так і Дух Святий є джерело чистоти, безодня людинолюбства, вчитель лагідності та світу.

Святе БогоявленняВідповідно до церковного переказу, проповідь Іоанна Предтечі, а також хрещення їм Спасителя відбувалися на місці стародавньої переправи через Йордан, приблизно в 5-ти кілометрах від впадання річки в Мертве море. Вже за часів царя Давида тут було влаштовано парою, а в 19-му столітті це місце називалося “Паломницьким бродом”, з-за безлічі прочан, які йшли сюди для обмивання у водах Йорданських. Саме цим шляхом, за 12 століть до Різдва Спасителя, вступив древній Ізраїль, очолюваний Ісусом Навином, в Землю обітовану. Тут же, за тисячу років до Боговтілення, переправився за Йордан цар Давид, тікаючи від повсталого на нього власного сина Авесалома. У цьому ж місці переправлялися через річку пророки Ілля та Єлисей, а вже в християнську епоху цим же шляхом пішла в той бік Йорданову пустелю, оплакувати свої гріхи, преподобна Марія Єгипетська. Сьогодні про події святого Богоявлення, яке трапилося тут, нагадує прочанам, що розташувалися неподалік, грецький монастир святого Іоанна Предтечі.

Свята Церква ще з апостольських часів святкує день Святого Богоявлення, заповідає у своїх постановах так: “так буде у вас у великій повазі день, коли Господь явив нам Божество”. 😉 На спомин Хрещення, в якому Ісус Христос занурювався у водах Йорданських, Православна Церква з давніх-давен робить у навечір’я і в саме свято велике освячення води. Чинопослідування, за яким відбуваються водосвяття і благодать, що подається в ці дні воді, одні й ті ж, як у день навечір’я – Водохрещенського святвечора, так і в саме свято Богоявлення. Святкове освячення води веде свій початок від традиції Церкви Єрусалимської, де вже в перше століття християнства здійснювався святковий вихід до річки Йордан для того, щоб згадати хрещення Спасителя, вчиненням водосвяття. Здавна і в Церкві Російській, наслідуючи традиції Єрусалимські, здійснюється в дні навечір’я та Богоявлення урочисте водосвяття. Благочестиві парафіяни прагнуть в ці дні запастися святою водою на цілий рік, щоб вистачило до наступного Водохреща, а, приходячи додому, кроплять свої житла святою водою, повідомляючи їм, таким чином, благодать великого свята.

Залишити коментар

*

Вгору