За народним повір’ям, напередодні Хрещення тобто вечір 18 січня, знаменитий “водохресний вечір“, – час розгулу нечистої сили. 😡  Вона намагається проникнути в будинок перевертнем – у кожному образі. Щоб захистити житло від проникнення в будинок нечистої сили, ставлять крейдою на всіх дверях і віконних рамах знаки хреста, який вважається надійним захистом від усього демонів. “Не поклади у водохресний святвечір хреста на дверях – бути біді”, вважали в давнину.

Хрещення прикмети і ворожіння в "водохресний вечір"Якщо не захистити вчасно свій дім і “впустити” нечисту силу, позбутися від її витівок можна наступним чином. У підлозі будинку знаходять сучок, який не обов’язково повинен виступати над підлогою, а може бути просто позначений у паркетній дошці. Безіменним пальцем правої руки обводять сучок трикутником, потім наступають на нього лівою ногою і промовляють: “Христос воскрес, а не ти, біс. Амінь”.

Особливо небезпечний в водохресну ніч перевертень “Вогненний змій”, що є дівчатам у вигляді прекрасного юнака. Кажуть, що якщо “Вогненний змій” полюбить дівчину, ця любов несцілима навіки. “Не люблячи, полюбиш, не хвалячи, похвалиш”, – попереджають дідусі і бабусі молодих дівчат про появу красеня. “Вміє оморочити він, лиходій, душу, вміє говорити промови, заграє він, безжальний, дівочим серцем, затомить дівчину в гарячих обіймах. Від його поцілунків горить дівчина рум’яною зорею. Без нього дівчина сидить у тузі, без нього вона сушить себе”. Вберегтися від відвідування перевертня-красеня можна лише, якщо накреслити на дверях хрест або насипати на піч зібраний у водохресний вечір сніг. ;D

Ворожіння та прикмети в “водохресний вечір”

Але через брак печі в сучасних квартирах, радимо вам вранці в день Хрещення вмитися сніговою водою: за прикметою, від цього “без білил білими бувають, без рум’ян рум’яними”. Можна не обмежуватися умиванням, а спробувати викупатися в ополонці. Здавна на Русі був звичай купатися в ополонці на Водохреще, не дивлячись на те що хрещенські морози вважалися самими жорстокими.

Ті, хто ворожив в ніч під Новий рік, на Святки і на Водохреща, купалися або обливалися водою обов’язково: тим самим вони змивали гріх, тому що ворожіння завжди вважалися змовою з нечистою силою.

Зі святом Хрещення зв’язане на Русі багато повір’їв про долю людини. Якщо хто-небудь хрещений цього дня – бути йому найщасливішою людиною на все життя. *OK* Доброю ознакою вважається, якщо в цей день домовляються про майбутнє весілля. “Водохресне рукобиття – до щасливої родини”, – говорили в народі.

Ті дівчата, які ще не дочекалися свого нареченого, виходили ввечері на Хрещення і гукали суджених. Якщо дівчині попадеться назустріч молодий хлопець – хороша прикмета, якщо старий – недобрий прообраз.

Хрещення ворожіння і прикмети в "водохресний вечір"

Існував звичай, який із задоволенням виконували і хлопці і дівчата: запитували ім’я у перехожих – у жінок чоловіче, у чоловіків жіноче. За народною прикметою, так зватимуть майбутнього нареченого і, відповідно, наречену.

У ясний місячний водохресний вечір дівчата ходили до дверей замкненої церкви і слухали тишу: деяким з них ввижався або вінчальний хор, або заупокійна служба – те, що обіцяв їм Новий рік. Ту саму символіку мав і звук дзвіночка (заміжжя), і глухий стукіт (швидка смерть).

Існував звичай, описаний В. А. Жуковським, – кидання черевичка. Дівчата виходили за околицю і кидали перед собою черевичок з лівої ноги. Дивилися, в яку сторону вказує носок черевика – звідти і приїде жених і в той бік дівчині їхати з рідного дому. Якщо носок черевика вказував до неї, це означало, що дівчина в цьому році заміж не вийде. *CRYING*

Залишити коментар

*

Вгору