Свято Хеллоуїн в наш час відзначають в ніч на перше листопада – День всіх святих. В основному він святкується в англомовних країнах, але останнім часом він стає все популярнішим і його починають відзначати в Європі і Австралії, деяких країнах Азії. У святі укладено дві повністю протилежні традиції – це християнська віра з її поклонінням всім святим і кельтська, в якій поклоняються темним силам і духам.

Історія свята Хеллоуїн

В дохристиянській епосі всі землі сучасної Ірландії, Англії, північної частини Франції були населені кельтськими племенами. У них рік складався всього з двох частин – зими і літа. Кельти були язичниками, своїм самим головним, верховним Богом вони шанували Бога Сонця, вірили в переказ, що він всю зимову частину року перебуває в полоні у володаря князя тьми по імені Самхейн.

Цей день, який відповідає нашому 31 жовтня, був у кельтів самим головним святом і мав назву Самхейн.Кельти надавали цьому  Історія Хеллоуїн дню величезне значення, адже він означав для них закінчення усіх робіт по збору врожаю і був символом кінця старого і початком нового року. Самхейн так само вважався воротами в зиму. До наших днів зима сприймається людьми з якоюсь ворожістю, оскільки створюється враження, що вмирає все живе. Кельти(які були язичниками) вірили, що життя зароджується тоді, коли настає смерть, тому розглядали в цей день прихід смерті як початок нового життя. Згідно з легендою, Самхейн живе в білій пустелі, яка надзвичайно красива і повністю звільнена від всього непотрібного, зайвого. Та ж легенда говорить про те, що в цю ніч князь Самхейн відкриває навстіж ворота в майбутнє і минуле. Літо змінюється взимку, життя – смертю, день – ніччю, а бар’єри між нашим світом і іншими світами, повністю розчинялися і відкривалися ворота саме на цю ніч. Тому й відьми, які жили Середньовічну епоху облюбували для себе саме цю дату, влаштовуючи свої шабаші.

По мірі перетворення Самхейна в сучасний День всіх святих з’явилася гра «пригощай або сильно пошкодуєш». Сенс гри в тому, щоб солодощами «відкупитися» від настирливих дітей, що стукають у двері. Якщо ж вони отримували відмову, то у господаря будинку була дуже велика ймовірність на наступний день бути зайнятим такою справою, як відмивання ручок дверей від сажі. Крім гри, з часом з’явилася цікава традиція вирізати на ріпках або великих картоплинах страшні пики, а всередину помістити палаючі свічки. Так виходив такий собі своєрідний і моторошний ліхтар. Про це також існує легенда, згідно якої винахідником такого страшного ліхтаря був дуже хитрий і скупий ірландський коваль Джек, який зумів обдурити Диявола два рази, ніж узяв з нього обіцянку, що той ніколи не зазіхне на його душу. Але з-за свого гріховного життя Джека не допустили і в Рай.

Свято Хэллоуїн І от в очікуванні великого Судного дня ірландець повинен був змиритися зі своєю долею і бродити по всій Землі в повній самоті, в темряві, освітлюючи свій шлях невеликою вуглинкою, захищеною від негоди й дощу самим звичайним гарбузом.

З середини минулого століття Хеллоуїн стає дуже популярним в Америці, куди цей звичай привезли емігранти з Європи. І крім буйного святкування він переріс в досить вигідну справу для підприємців.

Всілякі прикраси, свічки, листівки і сувеніри, а також костюми користуються величезною популярністю, хоча саме свято по сей день не є офіційним. Хеллоуїн став для американських дітей найулюбленішим святом, хоча і в деяких європейських країнах його не забули і продовжують відзначати не менш цікаво і барвисто, ніж коли це робили їх предки.

Залишити коментар

*

Вгору