Афінський акрополь (грец. Ακρόπολη Αθηνών) – акрополь в місті Афіни. Це 56-метровий скелястий пагорб з пологою вершиною (приблизно 300 метрів в довжину і 170 метрів завширшки).

Афінський Акрополь розташований на природній вапняковій скелі, висота якої дорівнює 156 метрів над рівнем моря, з плоскою вершиною (270-155 метрів). Дату перших поселень в Акрополі, це 4-7 тис. до н.е., визначили по знайденим керамічним фрагментами.

Афінський Акрополь в Греції

Афінський Акрополь один з найдавніших пам’яток архітектури Греції

У XIII ст. до н.е. неприступні скелі Афінського Акрополя зміцнюються за допомогою кам’яних стін товщиною 5 метрів. Зведення цього укріплення приписується Кіклопам, істотам надприродної сили. Частина зміцнювальних стін збереглися і в даний час.

Акрополь

Акрополь в найдавніші часи був центром політичного та військового життя міста. Але, в першу чергу це було місце проживання правителя. А вже наприкінці 2 тис. до н.е. Акрополь став виключно культовим місцем. Богиня Афіна, володіла двома іпостасями:

  • вона – покровителька сил землі, родючості, народжуваності (Поліада)
  • вона – войовнича захисниця міста і Діва (Паллада)

У геометричну епоху, а саме в XX-XVIII ст. до н.е., культ Афіни відбувався в невеликому храмі на території Акрополя, де пізніше було зведено храм Ерехтейон. Якщо вірити міфам, то дерев’яне зображення Афіни Зевсом було надіслано на землю, яке впало прямо на Акрополь. Яке було встановлено на високому постаменті в центрі Акрополя, зображення Афіни було своєрідною сполучною всього архітектурного ансамблю. Зображена в розкішному шоломі, зі щитом і списом, Афіна була видна здалеку, з моря, тому що сонце виблискувало на золотих частинах статуї – вістря списа, шолом.

Акрополь в Греції

За правління Перикла, проголосив об’єднання всього грецького світу під керівництвом Афін, в 450 до н.е. починаються роботи зі створення ансамблю на Афінському Акрополі за єдиним планом:

  • Парфенон – храм Афіни Парфенос
  • Пропілеї – урочисті ворота
  • Вхід на Акрополь
  • Храм Ніки Аптерос (безкрилої Перемоги)
  • Храм Ерехтейон
  • Статуя Афіни Промахос

Афінський Акрополь

Планування та побудова Акрополя виконувалася під керівництвом Фідія.

А сьогодні в Афінський Акрополь приїжджає безліч туристів, щоб побачити залишки одного з найвідомішого і величного міста того далекого часу.

Залишити коментар

*

Вгору