Чоловікові-водію, який уперше виїхав на автостраду, скажуть, що йому недостатньо досвіду, жінку в аналогічній ситуації порівняють із мавпою, озброєною гранатою. Таке ставлення свідчить про наявність подвійних стандартів. Що це і як боротися з цим явищем?

Подвійні стандарти, їхня природа та особливості

Рівноправ’я та рівні можливості – це лише слова. За однакових обставин одні люди будуть суворо покарані, а інші вийдуть сухими з води або отримають нагороду. Головна причина цієї кричущої несправедливості – подвійні стандарти, що існують у суспільстві.

Подвійні стандарти: що з ними робити

Що таке подвійні стандарти? Термін “подвійні стандарти” спочатку використовувався в металургії. Ним позначали виготовлену з двох видів металів продукцію. Пізніше це поняття стали використовувати в іншому значенні.

Під цим терміном мають на увазі принципово різний, часто дискримінаційний підхід до оцінювання дій і прав різних груп населення, країн, націй, рас або окремо взятих особистостей.

Подвійними стандартами можна вважати різне ставлення людини до ідентичних і дуже схожих ситуацій, продиктоване особистим ставленням до учасників подій, упередженістю або корисливими мотивами.

Зіткнутися з подвійними стандартами можна практично в усіх життєвих сферах – від побуту до політики. Основна причина їхнього прояву – схильність людини виправдовувати власні дії та вчинки, але критикувати при цьому інших людей, які потрапили в аналогічну ситуацію.

Причиною прояву феномена подвійних стандартів може також стати пряма або непряма зацікавленість людини в існуючій нерівності (наприклад, політичні погляди або персональна вигода). Використовуючи подвійні стандарти, людина може обрати для себе найвигідніші умови та підживити власне его. Однак така поведінка рано чи пізно призводить до розшарування суспільства, адже те, що дозволено одним, недозволено іншим.

Що таке подвійні стандарти

Які подвійні стандарти часто зустрічаються?

Подвійні стандарти – явище поширене. На різних життєвих етапах з ними стикалася практично кожна людина. До найчастіших проявів цього феномена можна віднести:

 • Флірт із колегами. Жінки частенько заграють на робочому місці з симпатичними колегами, вважаючи таку поведінку нешкідливою. При цьому знаки уваги від начальника або недвозначні компліменти від співробітників-чоловіків пані сприймають як спроби харасменту.
 • Турбота про дітей. Вважається, що головне завдання жінки – догляд за дітьми. Мати може працювати на двох роботах, але завжди повинна контролювати, чи нагодовані діти, чи вмиті, чи, наприклад, зроблені в них уроки. При цьому завдання більшості батьків зводяться до спільного перегляду телевізора після роботи.
 • Контроль сімейних фінансів. Чоловік може запросто відкрити таємний банківський рахунок на своє ім’я, але вимагати від дружини суворо звітувати про витрачання спільного сімейного бюджету.
 • Жіночі спроби відучити чоловіка від комп’ютерних ігор. Це свідчить про бажання виправити близьку людину. Водночас подібна поведінка підкреслює наявність подвійних стандартів, адже сама жінка вважає своє проведення часу та хобі більш правильними, ніж інтереси чоловіка.
 • Ставлення до сліз та емоцій. Жінкам дозволена емоційна реакція на те, що відбувається. Їм можна засмучуватися, плакати і всіляко висловлювати свої емоції. Чоловічі сльози часто зустрічають осуд оточуючих, навіть якщо для них є серйозний привід.
 • Зустріч по одягу. Продавці бутиків модного одягу радо зустрічають дорого вдягнених клієнтів. Таким людям ввічливо посміхаються, презентують нові колекції і дають поради щодо підбору вбрання. Відвідувачу в потертих джинсах і мішкуватій футболці такого ставлення чекати не доводиться. У кращому разі йому покажуть, де знайти потрібну річ. У гіршому – відкрито скажуть, що йому тут не місце.
 • Двадцятирічну дівчину, яка живе з батьками, навчається у виші та працює після занять кілька годин на тиждень, вважають розумницею і красунею. Хлопець, який перебуває в такій самій ситуації, може не розраховувати на похвалу. У кращому разі на нього подивляться з несхваленням, у гіршому – назвуть нахлібником і дармоїдом.
 • Багатий сексуальний досвід. Для чоловіка це вважається нормальним і природним, а ось для жінок – табу і пляма на репутації.
 • Використання гаджетів. Більшість батьків дорікає дітям за постійне зависання в соцмережах і месенджерах, вимагаючи йти гуляти на вулицю, зайнятися спортом або почитати книжку. При цьому дорослі годинами сидять біля екрана телевізора, навіть не згадуючи про наявність вдома книжкової полиці.
 • Відповідальність за дітей і домашніх улюбленців. Коли дитина просить купити домашнього улюбленця, більшість батьків відповідає відмовою. Кішка, собака або інша живність у будинку – це велика відповідальність. Через кілька років ті самі дорослі вимагають від дорослих дітей онуків на другий день після одруження. При цьому забувають про те, що народження малюка вимагає набагато більшої відповідальності, ніж домашній вихованець.

Як позбутися подвійних стандартів?

Сучасне суспільство несправедливе, і подвійними стандартами нікого не здивуєш. Позбутися їх практично неможливо. Однак кожна людина може прийняти рішення не використовувати подібний підхід до життя.

Як позбутися подвійних стандартів

Потрапити в пастку подвійних стандартів може кожен. Що робити з подвійними стандартами? Важливо правильно вийти з цієї ситуації. Для цього:

 • Проаналізуйте свою поведінку. Перш ніж вимагати від оточуючих не застосовувати подвійні стандарти, упевніться, що самі не вдаєтеся до подібної практики.
 • Намагайтеся мислити критично і розширювати свої знання. У цьому випадку будете швидше виявляти подвійні стандарти і вчасно акцентувати увагу опонента на проблемі, що виникла.
 • Обговорюйте проблему подвійних стандартів з колегами, друзями, знайомими. Зачіпаючи цю тему, зможете знайти разом коректне вирішення проблеми. При цьому важливо заводити розмову про наболіле не заради суперечок і доведення своєї правоти, а для пошуку справедливості.
 • Будьте об’єктивні. Постійно відстежуйте прояви подвійних стандартів у своїй поведінці та позбувайтеся їх.
 • Не використовуйте подвійні стандарти у вихованні дітей. Не вимагайте від них дотримуватися правил, яких не дотримуєтеся самі. Подібна поведінка може серйозно зашкодити формуванню їхньої особистості.

Подвійні стандарти часто проявляються в сучасному суспільстві, свідчачи про вибіркове ставлення до оточуючих, упередженість і лицемірство. Будьте об’єктивні та мисліть критично. Це допоможе уникнути використання подвійних стандартів у житті.

Залишити коментар

*

Вгору