Не всі знають, що криється за словом «фабінг», зате кожна сучасна людина вже відчувала його на собі. Вчені називають фабінг хворобою ХХІ сторіччя, що призведе до кінця цивілізації.

Що таке фабінг? Та як його позбутися?

Що таке фабінг?

Фабінг (phubbing) є похідним від англійських слів phone (телефон) та snubbing (зневажливе ставлення). Фактично, це своєрідний снобізм, що виявляється у звичці часто відволікатися на власний гаджет при живому спілкуванні з іншою людиною. Термін вперше було введено у 2012 на з’їзді письменників, поетів та літературознавців у Сіднейському університеті. Захід був організований рекламним агентством McCann, яке спеціально для поширення поняття фабінг запустило кампанію Stop Phubbing. Її метою стало переключення молодого покоління з віртуальної на живу комунікацію.

Гаслом компанії стали слова – No Tweeting, Facebook, No Instagram, No Foursquare, No Sexting: Respect the food, the music and the company you’re in. У перекладі українською це звучить так: «Жодних Твітів, ніяких Facebook, ніяких Instagram, ніяких Foursquare, ніяких секстингів: поважайте їжу, музику та компанію, в якій ви знаходитесь».

Чому люди займаються фабінгом?

Згідно з дослідженням Кентського університету, фабінг випливає з інших шкідливих звичок і психологічних проблем. Інтернет-залежність, страх пропустити щось важливе та труднощі із самоконтролем призводять до залежності від смартфона, а вона, у свою чергу, веде до фабінгу.

Чому люди займаються фабінгом?

Головна проблема не в самому смартфоні, а в нескінченних можливостях, що пропонуються інтернетом, та нестачі сили волі.

Також є гендерні передумови: жінки більш схильні до фаббінгу, частіше й довше займаються. Можливо, причина в різному ставленні до смартфонів. Для чоловіків це насамперед техніка з розширеними можливостями, а для жінок інструмент соціальної взаємодії.

І ще одна причина поширення фаббінгу в тому, що фаббі (жертва) бачить, як співрозмовник уткнувся в телефон, і сам тягнеться до гаджета. Так коло замикається і ненормальне використання смартфона стає нормою.

Як фабінг впливає на людину?

Зв’язок фабінгу з іншими залежностями вже натякає на руйнівну дію цієї звички її власника. За визначенням інтернет-залежність — неадекватний шаблон інтернет-користування, що веде до дистресу. Залежність від смартфона ставлять в один ряд із ігроманією, пов’язують із депресією та додатковим ризиком проблем зі здоров’ям.

Як фабінг впливає на людину?

Ще один згаданий вище фактор — страх упустити щось важливе — виснажує та вимотує фабера. Він постійно напоготові, щоб не пропустити повідомлення, дзвінок чи новину, і боїться дізнатися, що друзі гуляли без нього.

А оскільки говорити, коли тебе не слухають, — справа не найприємніша, на фаббера напевно чекають проблеми з друзями.

Як подолати фабінг?

Намагайтеся не користуватись гаджетами при особистому спілкуванні

Сприймайте це як правило етикету, таке ж, як не колупатися виделкою в зубах. Якщо вам потрібно терміново комусь написати, вибачтесь перед співрозмовником і зробіть це швидко, а не сидіть у чаті піввечора. Щоб відповісти на дзвінок, вибачтеся та ненадовго відійдіть.

Не кладіть смартфон на стіл під час їжи

Це моветон. До того ж, ви підвищуєте спокусу знову за нього схопитися і залізти в соцмережі. Викладайте гаджети на стіл тільки в тому випадку, якщо вся компанія збирає їх у купку з умовлянням, що перший, хто потягнеться за телефоном, буде покараний. Наприклад, фінансово.

Купуйте дешевий телефон

Підійде для тих, кому не треба по роботу постійно бути на зв’язку в пошті і месенджерах. Не буде можливості сидіти в інтернеті – не буде фабінгу.

Попросіть дзвонити вам із важливих питань

Домовитеся з колегами, друзями та близькими, щоб у всіх невідкладних справах вам дзвонили, якщо боїтеся, що пропустите щось термінове. Це допоможе відучувати себе від перевірки повідомлень кожні десять хвилин.

Визначте, що ви зазвичай робите під час фабінгу і чому

Якщо це надсилання повідомлень, дивіться попередні два пункти. Якщо це новини, цікавості та ігри, від яких складно відірватися, то відпишіться від них, видаліть чи зробіть незручним їх використання. Наприклад, залиште програму на планшеті, який не завжди з вами, але видаліть його зі смартфона. Найсміливіші можуть видалити обліковий запис хоча б в одній соцмережі.

Як подолати фабінг?

Якщо ви фабіті, тому що так роблять друзі, скажіть їм прямо, що вам не подобається такий стиль спілкування. Запропонуйте варіанти чим зайнятися замість колективного сидіння в гаджетах.

Якщо хапаєтесь за телефон, тому що не знаєте, про що поговорити, почитайте про мистецтво ведення бесіди або просто будь-яку книгу — вам буде що обговорити.

До фаббінгу можна відноситися по-різному. Тільки вам вирішувати, чи боротися з цією звичкою, і якщо так, то наскільки радикально. Але, погодьтеся, майбутнє, в якому всі сидять у тиші, уткнувшись у свій смартфон, і розучилися розмовляти віч-на-віч, видається сумним.

Залишити коментар

*

Вгору