Щоб успішно рухатися по життю, необхідно поставити крапку в питаннях минулого, повернути борги і здобути свободу. Це можна зробити, пропрацювавши гештальт. Простими словами про складний психологічний термін розповів основоположник гештальт-терапії Фредерік Перлз та психолог Блюма Зейгарнік.

Поняття гештальту в психології

Бажання завершеності переслідує нас у всьому, починаючи від вимитої чашки і закінчуючи боргами, які старанно повертаємо, щоб не відчувати напруження в тілі та свідомості. Про модне поняття «гештальт» та його важливість у житті людей говорять навіть ті, хто не відвідує психолога.

Що ж таке незакритий гештальт?

Він є ситуацією, яка не доведена до логічного завершення, яка не дає спокою, постійно нагадує себе, створює дискомфорт, заважаючи просуватися далі у тих чи інших життєвих питаннях. Це образ події, явища та персонажа, який став частиною повсякденного життя і залишає в ньому глибокий та болісний слід.

Що таке незакритий гештальт

У перекладі з німецької «gestalt» означає цілісний образ. Елеонора О’Лірі, автор книги «Ключові поняття та процесинг у гештальт-терапії», вважає, що його витоки в Біблії. Гештальт-терапія – напрямок психотерапії, який дозволяє пацієнту самостійно зцілювати психологічні травми. Її основоположник – німецький лікар-психіатр Фредерік Перлз, який вважав, що все життя людини – набір гештальтів.

Незакритий гештальт — це ситуація, що нагадує комп’ютерну програму, що зависла, з якою не розібралися до кінця. Вона повисла у повітрі і відтягує на себе енергію, сили та увагу. Те, як він отруює життя, вперше розповіла психолог Блюма Зейгарнік. Про її висновки розказано у книзі «Енциклопедія психології Корсіні». Описане явище отримало назву «ефект Зейгарник».

Коли виникає незакритий гештальт?

Коли в людини формується сильна потреба в чомусь, вона завжди ризикує зайти в глухий кут. Якщо її не задовольнити, психіка знову і знову повертатиме до завдання, залишаючи його серед пріоритетних. Почуття незадоволеності наростає, мозок шукає вихід і створює незакритий гештальт.

Які бувають незакриті гештальти? Незакриті гештальти у вигляді недоотриманих потреб чи бажань, які так і не вдалося реалізувати, найчастіше виникають у діловій, сімейній, повсякденній та романтичній сфері. Потрапляння в ситуації певного типу, відчуття дежавю, близькі стосунки з людьми, які як дві краплі схожі одна на одну, — це незакриті гештальти.

Чому важливо закрити гештальт

У пам’яті спливають спогади про недавню сварку з близькою людиною, з’являється бажання прокрутити платівку назад та інакше відповісти на ті чи інші репліки. Така ситуація, яка завершилася не на користь суб’єкта, є типовим незакритим гештальтом. Це стосується не лише стосунків: невимита чашка чи пропущений через хворобу концерт улюбленого виконавця — це також незакритий гештальт.

Чому важливо закрити гештальт і як це правильно робити

Людський мозок влаштований так, що чекає на завершення процесу. Щоб зняти психологічний дискомфорт, спровокований незакритим гештальтом, необхідно вчитися правильно поводитися з цією психологічною категорією.

Важливість закриття гештальту

Життя підкидає випробування, щоб пробудити свідомість і навчити людину жити щасливо, безтурботно. Незавершені гештальти заважають цьому, їх негативні прояви виглядають так:

 • Вони раптово з’являються у житті.
 • Їх формування відбувається внаслідок психологічних травм, непрожитих емоцій та незавершених дій.
 • Через них виникає непереборна потреба поставити крапку, яка провокує необачні вчинки.
 • Накопичується злість, образа, претензії та занепокоєння.
 • Погіршується якість життя, з’являється безсоння, тривога, хронічний дискомфорт.
 • Через загальний негативний стан псуються стосунки з людьми.

Як зміниться життя, якщо закрити програму, що зависла? Ось узагальнений список бонусів від цієї події:

 • Відчуття визволення, легкості, щастя.
 • Вивільнення величезної кількості енергії, яку можна направити у потрібне русло.
 • Налагодження ментального здоров’я та покращення якості життя.

Усвідомлення суті незакритого гештальту дозволяє скоротити кількість непотрібних рухів та швидше досягти мети. Завжди є можливість взяти ситуацію під контроль та поставити у ній крапку.

Як пропрацювати незакритий гештальт

Чи завжди незакритий гештальт стає злом? Ні, якщо він підштовхує вперед, змушуючи доводити справи до кінця, ніби виховуючи людину. Якщо таких справ накопичиться безліч і виконати їх без участі інших людей не можна, а вплинути на них ми не в змозі, незакритий гештальт підірве ментальне та фізичне здоров’я. Тому всі ситуації, які погіршують якість життя та викликають тяжкі переживання, необхідно опрацьовувати.

Як закрити гештальт

Як закрити гештальт? Необхідно вчинити ряд дій:

 • Усвідомте свій гештальт, чітко виявивши причину та наслідок дискомфорту.
 • Програйте його наново, описавши на папері, наговоривши на диктофон або розповівши психологу. Так він втратить емоційне забарвлення, стане менш значущим.
 • Вибудуйте ідеальну модель ситуації і втілить її у власній уяві або в житті, знову переживши всі супутні події емоції.
 • Відчуйте себе переможцем, похваліть, заохотіть, підніміть самооцінку.
 • Використовуйте цей позитивний досвід у майбутньому, уникаючи повторення помилок.

Відкрито висловити думку, знову купити квиток на пропущений концерт кумира, повернути борг, вимити чашку — все це перелік конкретних кроків для вирішення ситуацій, що зависли. Пропрацювавши їх, зруйнуйте автоматичну звичку створювати проблеми на порожньому місці.

Незавершені справи здатні накопичуватися та псувати життя. Будь-який незакритий гештальт – це не проблема, а хороше тренування для мозку, якщо подивитися на неї під правильним кутом. Навчіться усувати ситуації, що зависли, і не створювати собі нових випробувань, тоді життя стане простіше і щасливіше.

Залишити коментар

*

Вгору