Багато людей упевнені, що стати багатим і домогтися успіху чесним шляхом неможливо. Вони заздрять людям із достатком і перебиваються від зарплати до зарплати. Це показник особливого типу мислення – психології бідності. Що це таке і як себе перепрограмувати на багатство, знають практикуючі психологи.

Що таке психологія бідності і як вона проявляється

Вже до 23 років Оксана Петренко організувала власний бізнес і заробила кілька мільйонів доларів. Почувши про це, багато людей скажуть, що легко заробити статки, якщо батьки – бізнесмени.

Подібне заздрісне ставлення до успіхів і досягнень інших – явний прояв психології бідності. Під цим терміном мають на увазі тип мислення, заснований на специфічних поглядах на життя і негативних переконаннях, які стосуються грошей і багатіїв.

Психологія бідності: що це таке і як позбутися

На думку психологів, такий тип мислення мають жителі пострадянського простору. У 1990-ті роки, коли СРСР розвалився, переважна більшість людей збідніла. Вони втратили впевненість у завтрашньому дні, життєвих цінностях і звичних орієнтирах. Держава більше не забезпечувала їх роботою і виплатами. Люди були надані самі собі. Деякі змогли заробити чималі статки, що викликало різко негативне ставлення більшості.

“Чесно великі гроші не заробиш”, “Він усе вкрав”, “Усі багаті – злодії” – такими фразами люди намагалися пояснити свою неспроможність і неможливість забезпечити сім’ю. Озлоблене ставлення до багатих і тотальна заздрість до добробуту інших людей – головні прояви психології бідності.

Є й інші ознаки “бідного” мислення:

 • Бажання здаватися, а не бути. Прагнення створювати видимість, що ти багатий і успішний, відволікає людину від важливих речей. Вона витрачає час не на перспективні проєкти, створення бізнесу або саморозвиток, а на спроби створити навколо себе атмосферу успішності та купити, наприклад, iPhone останньої моделі в кредит.
 • Неправильне оточення. Людина з психологією злиднів часто дружить і спілкується з бідними та недалекими людьми. Вони постійно розповідають про важке життя, скаржаться на відсутність роботи і не прагнуть ні до чого, крім як отримати зарплату вчасно. Такі люди впевнені, що життя – біль.
 • Життя в кредит. Люди з психологією бідності часто беруть кредити та мікропозики. У більшості випадків отримані гроші витрачаються на статусні речі, а не предмети першої необхідності.
 • Жалість до себе та низька самооцінка. “Бідне” мислення заважає фокусуватися на сильних сторонах особистості та її можливостях. Людина акцентує увагу на своїх слабкостях і страждає від низької самооцінки. Це призводить до розвитку синдрому самозванця і заважає їй діяти.
 • Жадібність і прагнення економити на всьому. Економія корисна, якщо не доводити цю звичку до крайності. Люди з психологією злиднів схильні ганятися за знижками, акціями та розпродажами, витрачаючи на це вільний час. Такий підхід до витрат має слугувати запорукою накопичення коштів і поступового збагачення. Однак економія на чомусь важливому (харчуванні, одязі) – ознака жадібності.
Що таке психологія бідності

На думку психологів, люди, які постійно купують тільки дешеві та практичні речі, економлять на всьому, навряд чи зможуть розбагатіти. Вони схильні до нераціональних витрат і не замислюються, що, купуючи річ, яка дешевша за реальну вартість, насправді викидають гроші в трубу. Через пару місяців доведеться робити повторну покупку.

Як позбутися психології бідності

Феномен психології бідності полягає в тому, що хоч би які дії вчиняла людина, вони призводять до втрати грошей або не дають змоги заробити більше певної суми. Щоб позбутися цієї проблеми, необхідно насамперед визнати, що вона є, і почати боротися з “неправильними” звичками.

До звичок, за якими можна розпізнати в себе схильність до психології бідності, належать:

 • зацикленість на грошах;
 • манера витрачати більше, ніж отримуєш;
 • лінь;
 • складування старих речей (бідні нічого не викидають);
 • вимірювання успіху грошима;
 • скромність та боязнь зробити перший крок, почати діяти;
 • невміння поводитися з грошима, звичка жити від зарплати до зарплати;
 • відсутність фінансової грамотності;
 • прагнення завжди отримувати миттєву вигоду;
 • фокусування на негативі.

Останнє – поширена помилка. Люди фокусуються на негативних моментах і забивають голову неправильними життєвими установками. Це стосується як фінансів, так і інших аспектів існування – подорожей, відпочинку чи проведеного з родиною часу.

На думку психологів, негативні установки, які призводять до психології бідності, закладаються в ранньому дитинстві батьками та оточенням. У результаті сформоване на підсвідомому рівні негативне ставлення до грошей заважає людині заробляти і бути успішною.

Як позбутися психології бідності

Люди з психологією багатих поводяться інакше. Вони не бояться домагатися успіху і відчувають себе більш значущими, потрібними, навіть якщо на даний момент об’єктивно не досягли належного рівня достатку.

Виправити ситуацію і позбутися психології бідності можна. Автор книги “Думай і багатій” Наполеон Гілл стверджує, що для цього необхідно зайнятися саморозвитком. Приділяйте увагу особистісному зростанню, розвивайте уяву, змусьте її працювати на реалізацію бажань і отримання грошей.

Щоб позбутися психології бідності:

 • перестаньте заздрити багатим, жаліти себе і порівнювати з іншими;
 • будьте відповідальні за своє життя;
 • перегляньте оточення;
 • змініть негативні грошові установки (для початку замініть “Грошей немає” на “Гроші завжди є”);
 • вивчіть історії успішних людей;
 • поставте конкретні фінансові цілі.

Мета має бути максимально конкретною, обмеженою в часі й досяжною. Це може бути певна сума, яку хочете заробити до кінця року, або купівля дорогої техніки, яку довго відкладали.

Психологія бідності – поширений тип мислення, що заважає людям досягати успіху і заробляти більше. Вона передається людині “у спадок” від батьків і найближчого оточення. Позбутися її можна, змінивши своє мислення, звички і підхід до життя. Якщо ж самостійно не виходить виявити проблему та справитись з нею, то слід звернутись до кваліфікованих психологів чи психотерапевтів.

Залишити коментар

*

Вгору