Останнім часом багато хто говорять про синдром самозванця. Практично кожна людина вважає, що має цей синдром і саме він — причина її проблем у бізнесі, кар’єрі чи особистому житті. Якоюсь мірою це правда: за різними дослідженнями, близько 70% людей хоч раз зіштовхувалися з такою проблемою. І також вірно те, що синдром самозванця справді впливає на всі сфери життя. Але що це таке та як це працює? Розбираємось у статті.

Що таке синдром самозванця

У психології синдром самозванця – це явище, при якому людина приписує всі свої досягнення збігам, удачі, щастю, обставинам, що склалися. А сама вважає себе недостатньо компетентною, не вірить у власні сили. Цей стан погіршує життя, негативно впливає розвиток, відносини з людьми, викликає тривожність.

Синдром самозванця: що це таке та як з ним впоратися

Історія відкриття синдрому самозванця

Вперше про цей стан згадали психотерапевти Полін Кленс та Сюзан Аймс. Це було 1978 року. Вони сформулювали термін “синдром самозванця”. Так вони називали ситуації, за яких успішні люди, які виросли в кар’єрі або створили прибутковий бізнес, раптом відчувають, що недостойні всіх своїх досягнень, що це вдалий збіг обставин і будь-хто на їхньому місці досяг би того ж самого.

Симптоми синдрому самозванця

Нижче наведено список ознак, за яким можна перевірити, чи є у вас синдром самозванця. Зауважте ті, які ви спостерігаєте у себе.

 • Регулярне відчуття невпевненості у собі
 • Страх не виправдати очікування друзів, рідних, начальства
 • Якщо ви все-таки досягаєте успіху, то не можете себе похвалити
 • Відчуття, що будь-який інший на вашому місці досяг би того ж чи навіть більше
 • Відчуття, що всі ваші досягнення викликані зовнішніми обставинами чи успіхом
 • Цілі, яких ви хотіли б досягти, здаються вам складно досяжними
 • Страх викриття: відчуття, що ви досягли успіху обманом, і що незабаром цей обман розкриється, і від вас відмовляться.
 • Ви дуже болісно сприймаєте дрібні недоліки у бізнесі, роботі
Симптоми синдрому самозванця

Якщо більшість цих пунктів ви спостерігаєте у себе, то, швидше за все, у вас є синдром самозванця. Особливо якщо за об’єктивними критеріями ви цілком успішна людина. Нижче у статті ми розглянемо способи допомогти собі позбутися цієї проблеми.

Причини розвитку синдрому самозванця

Причин, через які у людей розвивається синдром самозванця, дуже багато. Саме тому це явище дуже поширене. Розглянемо можливі причини:

Дитяча травма

Якщо у дитинстві батьки ніколи не хвалили дитину, сприймали всі її досягнення як належне, то таке ставлення стає для неї звичним. Доросліша дитина може досягати великих результатів, але при цьому не відчуває, що робить щось особливе.

Очікування батьків

Іноді трапляється і зворотна ситуація. Якщо вас занадто багато хвалили в дитинстві, говорили про вашу винятковість, без особливих на те причин, то у дорослому житті у вас можуть бути складності, коли ви виявите, що для досягнення цілей потрібно докласти певних зусиль. Виникає відчуття, що ви не виправдовуєте очікування батьків.

Перфекціонізм

Якщо ви перфекціоніст, то дуже критичні до себе, хочете робити все ідеально. Просто хороший результат вам не підходить. Також ви регулярно порівнюєте себе з іншими, лаєте себе за найменші помилки. Навіть якщо ви досягаєте дуже великих результатів, ви бачите насамперед помилки у роботі, те, що можна було б зробити ще краще. Це заважає вам отримати насолоду від своїх успіхів.

Причини розвитку синдрому самозванця

Страх успіху

Часто люди бояться успіху, бо мають негативні переконання з цього приводу. Наприклад, що, якщо стати успішним, інші будуть заздрити. Або що всі друзі відвернуться, або поширюватимуть плітки. Для того, щоб не отримати таких неприємних наслідків, людина занижує свої успіхи.

Невиправдані очікування

Особливо з такою проблемою стикаються ті, хто у дитинстві був відмінником. У школі їм зазвичай легко давалося навчання, їх усі хвалили, наприклад, тому що вони були слухняними і добре поводилися. Але потрапляючи у доросле життя, вони стикаються з тим, що не скрізь стати успішним так просто. Наприклад, тому, що іноді для цього потрібні інші якості: комунікабельність, ініціативність, сміливість. Коли швидко досягти успіху не виходить, вони розчаровуються і втрачають впевненість.

Ефект Даннінга-Крюгера

Це когнітивне спотворення, суть якого полягає в тому, що люди з низьким рівнем компетентності у певній сфері мають недостатньо знань і досвіду, щоб оцінити свої здібності. Їм здається, що вони знають про цю сферу все, тому вони впевнені у собі. А люди, які справді успішні та компетентні, пам’ятають, як це було важко, як багато помилок вони зробили, щоб прийти до успіху, і через це втрачають впевненість у собі.

Невміння приймати допомогу

Іноді люди мають негативні переконання, пов’язані з прийняттям допомоги, наприклад, їм здається, що якщо вони її приймуть, то зізнаються у своїй некомпетентності. Через спробу у всьому розібратися самостійно, вони рухаються повільно, втрачають впевненість у собі.

Проблеми із самооцінкою

Через це люди орієнтуються не на самостійну думку про себе, а на думку оточуючих. У школі, коли дитину постійно оцінюють дорослі, це може спрацювати, така дитина може стати відмінником. Але у дорослому житті складніше: система координат руйнується, тому що оцінки є не скрізь. Так як у людини відсутня навичка оцінювати себе комплексно самостійно, вона звертає увагу на власні недоліки, не помічає сильні сторони і робить висновок, що не гідна успіху.

Зовнішнє знецінення

Так буває, якщо постійно довкола зустрічаєш негативну оцінку своєї праці. Необов’язково в дитинстві від батьків синдром самозванця може сформуватися і в дорослому віці. Наприклад, жінка може влаштуватися в токсичний чоловічий колектив, де, навіть якщо вона працюватиме добре, її знецінюватимуть через те, що вона жінка. Або керівником відділу призначають молодого співробітника та інші керівники старші за віком, не приймають його, заздрять його успіхам. Спочатку якщо новачок сумнівається у собі, він може виникнути синдром самозванця.

Наслідки синдрому самозванця

Синдром самозванця знижує якість життя. Людина не може раціонально оцінити свої успіхи, тому їй здається, що вона гірша, ніж є. Вона нервує і чекає на викриття.

Синдром також може негативно впливати на здоров’я

Через постійний стрес і напруження регулярно виділяється кортизол. Це негативно позначається на роботі серцево-судинної системи, організм зазнає надмірного навантаження. В результаті ми можемо відчувати постійну втому, головний біль, проблеми із серцем, дійти до нервового зриву.

Психологічний стан людини із синдромом самозванця теж залишає бажати кращого: вона постійно відчуває почуття провини, страх викриття, відчуває, що вонп недостатньо хороша.

Наслідки синдрому самозванця

Крім того, окремі наслідки синдрому самозванця є для різних сфер життя.

Наслідки синдрому самозванця у бізнесі та кар’єрі

 • страх підняти ціни на свої послуги, робота за низьку вартість або на не високооплачувану посаду
 • страх попросити підвищення
 • при появі можливостей для зростання або підвищення людина з синдромом самозванця упускає їх, тому що думає, що їх недостойна
 • оскільки її заробіток зазвичай невеликий, людина бере на себе багато роботи, боїться відстояти свої межі та відмовитися від понаднормової роботи
 • зайвий стрес від відчуття, що її незабаром можуть замінити, звільнити
 • внаслідок зайвої напруги, досить швидко настає вигоряння

Наслідки синдрому самозванця у відносинах

 • відчуття, що як би ти не намагався спілкуватися з партнером, у побуті або в сексі, партнер скоро помітить всі твої недоліки і відмовиться від тебе
 • страх бути щирим, відкриватися, ділитися труднощами та почуттями, адже тоді є ризик здатися не таким крутим
 • часто люди із синдромом самозванця підлаштовуються під партнера, відмовляються від своїх бажань
 • в результаті втрачають свої захоплення, відмовляються від свого життя та почуваються нещасними
 • відносини в результаті можуть розвалитися, але не тому, що ви виявилися не таким класним, а тому, що ви намагалися догоджати партнеру

Як позбутися синдрому самозванця

Важливо розуміти, що синдром самозванця це комплексна проблема. Малоймовірно, що це почуття пройде саме, швидше за все з часом воно тільки посилюватиметься і заважатиме вам побудувати щасливі стосунки, а також прийти до успіху в кар’єрі чи бізнесі. Тому найкраще, якщо ви бачите у себе ознаки синдрому самозванця, звернутися до психолога.

Як позбутися синдрому самозванця

Однак не завжди це можливо зробити відразу, тому нижче можна знайти план дій, як покращити свій стан самостійно.

 1. Поговоріть з кимось про свої почуття. Розмова допоможе вам зрозуміти, чому ви почуваєтеся так, як відчуваєте, а також знайти спосіб впоратися з цим. Наприклад, ви можете зрозуміти, що інші люди теж мають схожі переживання, або дізнатися, як вони з ними впоралися. Ще інші люди, якщо вони близькі і підтримують, можуть розповісти про ваші позитивні якості, тому що людині з синдромом самозванця часто здається, що їх немає або вони несуттєві.
 2. Знайдіть групу підтримки. Група підтримки може стати чудовим способом поговорити з іншими людьми, які також борються із синдромом самозванця. Такі групи можна знайти онлайн.
 3. Дозвольте помилятися. Критика та невдачі — це не катастрофа, це можливість навчитися чогось нового. Всі люди помилялися, поки у них не виходило.
 4. Отримайте об’єктивну оцінку. Попросіть експертів у вашій сфері оцінити ваші здібності. Важливо просити про це справді незацікавлених експертів, а не будь-яких сторонніх людей.
 5. Займайтеся саморозвитком. Проаналізуйте, яких знань вам не вистачає та отримайте їх. Це можна зробити на онлайн курсах, якщо вам не вистачає часу на поїздки та навчання офлайн.
 6. Знайдіть хобі. Воно допоможе вам відволіктися, а ще ми зазвичай швидко починаємо добре розумітися на тому, що нам подобається. Відчуття, що в чомусь ви гарні допоможе вам і в інших сферах.
 7. Не порівнюйте себе з іншими. Думайте тільки про свій прогрес, чи ви стали кращими, ніж були рік тому?
 8. Ведіть щоденник успіхів. Якщо у вас синдром самозванця, швидше за все, ви звертаєте увагу тільки на те, що у вас вийшло погано, а те, що вийшло добре, ігноруєте. Тому записуйте успіхи та тримайте цей щоденник під рукою, щоб регулярно нагадувати собі про них
 9. Подолайте свої страхи. Так, людині із синдромом самозванця набагато складніше зважитися на багато речей, але робити це необхідно. Почніть із чогось маленького, з чим ви точно впораєтеся просто раніше ніколи не робили. Це вже додасть вам енергії, на якій ви зможете наважитися на щось більше.
 10. Якщо синдром самозванця заважає вам перебувати у відносинах, то вам важливо переконатися, що партнер вибрав саме вас, такого, який ви є. Для цього частіше промовляйте свої думки партнеру, діліться переживаннями. Часто партнер навіть не здогадується, що у вас є сумніви, що він вибрав і цінує вас.

Залишити коментар

*

Вгору