Звідки беруться психологічні комплекси, як вони діють на життя людини і як їх подолати? На ці питання важливо не тільки отримати грамотну відповідь, важливіше знайти власні шляхи порятунку від комплексів, що заважають жити і розвиватися, радіти життю та отримувати від нього задоволення.

Що таке комплекси і як вони виникають

Що таке психологічна закомплексованість, звідки вона береться і як позбутися комплексів?

Дослідженням різних комплексів психіки займалися багато класиків світової психотерапії, зокрема Зігмунд Фрейд, Карл Густав Юнг, Альфред Адлер.

Віденський психіатр А. Адлер уперше ввів термін «комплекс неповноцінності». Фрейд вважав його породженням несвідомого, що має сексуальну природу. На противагу вченню Фрейда А. Адлер виводив це поняття як особливість психіки людини, що виникає під впливом особливостей виховання та зароджується у дитинстві.

Як позбутися комплексів

Дитячі страхи та образи, страхи та побоювання, пов’язані з отриманими у дорослому житті психологічними травмами – це стає причиною розвитку комплексу неповноцінності.

Від цього ніхто не застрахований, і розвиток комплексу може початися в будь-який період життя людини. Хтось з дитинства приходить у доросле життя з готовими комплексами, дбайливо «вирощеними» батьками, школою та однолітками, у когось вони розвиваються після серії невдач, пов’язаних із роботою чи особистим життям.

Чи потрібно боротися з комплексами?

Чи потрібно боротися з комплексами? Якщо ви відчуваєте, що вони заважають вам жити, від них бажано позбавлятися.

Методи подолання залежить від їх виду.

Комплекс відмінника, невдахи, жертви – всі вони призводять до виникнення почуття неповноцінності, відчуття себе особистістю ущербною та негідною:

 • Непоодинокі випадки, коли людина в очах суспільства виглядає цілком успішною, активною та щасливою – хороша прибуткова робота, комфортний будинок, престижна модель авто, любляча дружина чи чоловік, талановиті та виховані діти, вірні друзі, які розуміють начальники та віддані підлеглі. Але всередині така людина все одно може почуватися недостатньо гідною і втратити почуття повноти буття.
 • Поняття гідний чи недостойний взагалі має розглядатися вами в оцінці себе. У вас, як і в інших людей, є рівно 24 години на добу та нескінченна здатність самовдосконалюватись. Оцінюватись може ваша здатність удосконалювати власні навички, причому оцінки собі можете виставляти тільки ви самі.
 • Чужа думка про чиїсь переваги чи недоліки не повинна бути тяжкою ношею на вашому життєвому шляху. Ви не повинні прагнути відповідати чужим уявленням про те, що є красиво чи некрасиво, вдало чи невдало, гідно чи негідно.
 • Навіть якщо якісь складні чи неприємні моменти траплялися у вашому житті, вони були надіслані долею або Богом для того, щоб навчити вас чогось і зробити вас кращими. До того ж вони все одно вже в минулому, ці негативні моменти. А пам’ять про них ви самі проносите зі свого минулого у своє майбутнє.

Як позбавитися від комплексів?

Чим більше складнощів і неприємностей вам довелося винести в житті, тим більш негідними ви вважаєте себе, допускаючи розвиток у собі різних комплексів.

Насправді, в цих умовах ви максимально заслуговуєте вважати себе гідними щастя і успішного життя, а отже, настав час долати будь-яку закомплексованість.

Чи потрібно боротися з комплексами?

Щоб вирішити, як позбутися комплексів, насамперед необхідно знайти механізм їх виникнення та спосіб впливу на думки, почуття, рішення та дії людини. Потім можна робити конкретні дії для викорінення впливу конкретного комплексу.

Як позбавитися від комплексів чоловіку

У чоловіків обмежуючі комплекси пов’язані найчастіше з роботою, владою чи сексуальною активністю:

 • Страх бідності разом з комплексом відмінника – штовхає чоловіка на бажання заробляти більше і більше, добиватися крутих кар’єрних зльотів, відрізнятися від навколишніх крутістю марки автомобіля, розкіш домашньої обстановки, величиною банківського рахунку та іншими атрибутами успішної людини.
 • Страх статевого безсилля у ліжку, який чоловік намагається подолати всіма можливими способами – частою зміною сексуальних партнерок, застосуванням різних стимулюючих засобів, прийомом зростаючої кількості алкоголю.
 • Комплекс жертви починає пригнічувати чоловіка, спроби якого досягти приголомшливого фінансового успіху не дають результату. Такий чоловік починає звинувачувати у своєму фіаско несприятливі обставини, політичну та економічну ситуацію в країні, невдалий шлюб, нечесних партнерів тощо.

Позбутися типово чоловічих комплексів неповноцінності допоможе:

 • тверезий аналіз поточної ситуації;
 • перегляд домінуючої життєвої позиції;
 • за необхідності серія розмов чи сеансів терапії з психологом, сексологом чи бізнес-тренером, що допоможе чоловікові підвищити самооцінку та набути нових навичок успішного ведення бізнесу.

Як позбавитися від комплексів жінці

Вважається, що жінки в кілька разів частіше схильні до впливу різних комплексів, ніж чоловіки. Жінки найчастіше комплексують із приводу зовнішності, хоча здебільшого немає жодних об’єктивних причин до невпевненості у власній красі та чарівності.

Найчастіше жінці не подобаються параметри її тіла, довжина ніг чи розмір грудей, довжина волосся, а винуватці подібних комплексів – горезвісні стандарти краси, навіяні законодавцями мінливої моди.

Комплекс жертви – ще одна розвинена у багатьох жінок психологічна вада, і розвивається вона на тлі невдалого заміжжя або негараздів на роботі.

Як позбавитися від комплексів?

Сприяють його розвитку звичні у багатьох сім’ях правила для зразкової поведінки дружини, матері, невістки. Згідно з цими негласними правилами жінка зобов’язана створювати найкращі умови для благополуччя всіх членів сім’ї, не суперечити чоловікові, поважати і шанувати його батьків та родичів.

Намагаючись догодити всім, жінка часто забуває про себе, або в неї банально не залишається часу подумати про свої бажання та прагнення:

 • Щоб позбавитися більшості жіночих комплексів, жінці необхідно в першу чергу навчитися себе любити і зрозуміти, що жінка гідна любові і захоплення просто через свою жіночу природу.
 • Подолати переживання з приводу зовнішності допоможуть заняття фітнесом, плавання, перехід до правильного харчування, регулярний сон, звільнення від звичок, що руйнують жіночу магію.
 • Навіть одна гарна звичка – регулярно відвідувати перукарню, косметичний або СПА-салон, здатна створити чудеса із зовнішністю жінки, підняти її впевненість та допомогти їй розцвісти.
 • Позбутися комплексу жертви жінка може, відкривши в собі джерело жіночої сили, яке змусить новими очима дивитися на неї всіх рідних. У цьому їй допоможуть поради психолога, книги та семінари відомих тренерів особистісного зростання.

Як позбавитися від комплексів підлітку

Комплекси особистості, які розвинулися у підлітковому віці, піддаються корекції найважче. Підліток ще не до кінця позбувся дитячих страхів і невпевненості, а батьківське виховання та роки шкільного навчання, що так часто формує занижену самооцінку і почуття провини, здатні перетворити його на невпевнену, полохливу та забиту істоту.

Вплив вулиці з її жорсткими законами та правилами додають свої штрихи до портрету комплексу неповноцінності підлітка. Найчастіші види підліткових комплексів:

 • комплекс відмінника;
 • комплекс невдахи;
 • комплекс Квазімодо;
 • комплекс маминого синка чи таткової дочки.

Щоб позбавитися цих комплексів, необхідно в першу чергу підвищити самооцінку підлітка. Також необхідно зрозуміти, коли і в чому батьки мали рацію, а коли вони явно перегинали ціпок.

Критичний погляд на світ і себе самого у підлітка зазвичай розвинений недостатньо, молода людина багато в чому мислить стереотипами вулиці або підлаштовується під думку батьків та інших авторитетів.

Тому, якщо комплекси викликані школою чи компанією, батьки повинні допомогти дитині у виробленні правильної самооцінки, впевненості у власних силах та здібностях, мотивувати її на заняття спортом, корекцію недоліків зовнішності.

 • Перше, що можуть батьки зробити, щоб допомогти дитині позбутися комплексів – перестати порівнювати її з іншими дітьми або вимагати від неї задоволення їхніх амбіцій.
 • Допомога психолога, якщо знадобиться, може полягати у консультаціях щодо правильного вибору майбутньої професії, вироблення навичок правильної мотивації, розвитку вміння ставити цілі та отримувати результати.

Робота з дзеркалом – найкращий спосіб подолання закомплексованості

Надзвичайно простий, але дуже дієвий спосіб позбавлення комплексу неповноцінності – робота з дзеркалом. Для цього треба виконати три найпростіші дії:

 • Підійти до дзеркала.
 • Подивитися на своє відображення.
 • Щиро освідчитися йому в коханні та повазі.
 • Здавалося б, немає нічого складного в тому, щоб сказати собі в дзеркалі «я люблю тебе», «ти найкраща/кращий», «я пишаюся тобою». Однак для людини, яка затиснута комплексом неповноцінності, зізнатися в добрих почуттях до себе самої буває дуже непросто, особливо спочатку.

Сльози, гнів, образа, агресія, неприйняття зовнішності – ось перелік почуттів, які можуть відчувати спочатку. Перші кілька днів освідчуватися в любові до свого відображення особливо важко. Тим не менш, через деякий час образ у дзеркалі починає все більше подобатися, риси зовнішності стають привабливими та не викликають колишнього відторгнення.

Робота з дзеркалом

Робота з дзеркалом дуже допомагає подолати комплекси, викликані явними чи уявними недоліками зовнішності, розвиває впевненість та почуття власної гідності.

Успішний метод позбавлення від комплексу – занурення у минуле та відшукання тих травматичних моментів, які не завершені та які не пускають у впевнене та щасливе майбутнє.

Формула успіху = внутрішній потенціал – внутрішні бар’єри

Ваші знання про себе та людей визначають те, які дії ви будете робити, і в кінцевому рахунку те, який результат ви отримаєте. І ці знання про себе сформовані у вашому минулому. Звільняйтесь від негативних емоційних зарядів, змінюйте прийняті установки, рішення та судження.

Важливий момент! Часто люди досягаючи свого минулого, запитують себе «чому?». І відповідають на нього так: бо мені соромно, бо мені боляче, бо мені погано, бо мені прикро. Така постановка питання веде в глухий кут. Правильне питання, яке слід ставити собі «у минулому» – питання «навіщо?».

Навіщо вам все міняти, навіщо позбавлятися вантажу минулого, як ви хочете жити далі. Перед тим, як почати щось змінювати у власному минулому, дайте відповідь собі на питання, що ви хочете тим самим отримати в сьогоденні і в майбутньому.

Залишити коментар

*

Вгору