ПТСР може проявитися через місяці та роки після травмувальної події. Іноді його складно діагностувати, але кидати ситуацію на самоплив не можна. Що робити при ПТСР, розповідають експерти.

ПТСР та його прояви

Що таке ПТСР?

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічний розлад, який виникає у людей, які пережили або стали свідками травматичної події. Приклади включають стихійні лиха, серйозні нещасні випадки, терористичні акти, війну / бойові дії, зґвалтування / сексуальне насильство, історичну травму та інші події.

Що таке ПТСР і як його позбутися

У минулому посттравматичний стресовий розлад був відомий під багатьма назвами. Наприклад, контузія в роки Першої світової війни та бойова втома після Другої світової війни. У фільмі “Дякую за вашу службу” (2017) герой отримує ПТСР після війни в Іраку. Але ПТСР трапляється не тільки з ветеранами бойових дій.

Симптоми посттравматичного стресового розладу можуть виникнути протягом місяця після травматичної події, а інколи з’являються лише через роки після події. Ці симптоми спричиняють значні проблеми в соціальних або робочих ситуаціях та стосунках.

Симптоми ПТСР:

 • Нав’язливі спогади про травмувальну подію. Це можуть бути сни та кошмари. Емоції можуть проявлятися фізично у вигляді ознобу, тремтіння, головного болю, прискореного серцебиття і нападів паніки.
 • Уникнення. Спроби уникати думок або розмов про травматичну подію. Уникати – значить триматися подалі від людей загалом, а не тільки від тих, хто пов’язаний із подією. Це призводить до відчуття відстороненості та самотності.
 • Зміни поведінки. Лікарі називають це симптомами збудження. Вони посилюють емоції або змушують реагувати на події не так, як зазвичай. Обережний водій може почати їздити занадто швидко або бути надмірно агресивним на дорозі. Поширені ірраціональні спалахи гніву.
 • Зміни настрою. Можете відчувати безнадійність, заціпеніння або погане ставлення до себе чи інших. Відвідують і зникають думки про самогубство, а також глибоке відчуття сорому.

Скільки триває посттравматичний синдром?

ПТСР може тривати від кількох тижнів до півроку. Якщо розлад не лікувати, симптоми збережуться довше.

Причини ПТСР

ПТСР може виникнути у людей будь-якої етнічної приналежності, національності чи культури та в будь-якому віці. ПТСР щороку вражає приблизно 3,5% дорослого населення світу. Поширеність ПТСР у підлітків віком 13-18 років становить 8%. Жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки, страждають від посттравматичного стресового розладу.

Причини ПТСР

Лікарі не впевнені, чому деякі люди отримують ПТСР. Як і більшість проблем із психічним здоров’ям, посттравматичний стресовий розлад, імовірно, спричинений складним поєднанням кількох чинників, зокрема:

 1. Стресовий досвід, включаючи кількість і серйозність травми.
 2. Успадковані ризики для психічного здоров’я, такі як сімейна історія тривоги і депресії.
 3. Успадковані особливості особистості (темперамент).
 4. Особливості роботи мозку. Як мозок регулює хімічні речовини і гормони, які виділяє тіло у відповідь на стрес.

Ризик розвитку ПТСР підвищує переживання іншої травми, зокрема дитячої, інші проблеми з психічним здоров’ям (депресія, тривога), зловживання алкоголем або наркотиками. Відсутність підтримки серед друзів і близьких теж збільшує шанси отримати ПТСР після травми.

Травмувальні події викликають гостру реакцію, бо випадають зі звичайної картини світу. Найчастіше вони трапляються несподівано, через що людина втрачає почуття безпеки, відчуває страх, загрозу. Такі події неможливо пояснити раціонально, й подекуди це викликає сумніви у сприйнятті всього світу та самого себе.

Як виявити ПТСР і що робити

Багато людей можуть виявити в себе симптоми ПТСР. Однак для того, щоб людині поставили діагноз посттравматичного стресового розладу, симптоми повинні тривати понад місяць і повинні спричиняти значні страждання або проблеми в повсякденному житті людини.

Як лікувати ПТСР

ПТСР часто виникає разом з іншими супутніми станами, такими як депресія, вживання психоактивних речовин, проблеми з пам’яттю та інші проблеми фізичного і психічного здоров’я.

Як лікувати ПТСР?

Лікуванням ПТСР займаються фахівці, психіатри та психологи. Вони можуть рекомендувати такі методи лікування:

 • Психотерапія. Найчастіше для лікування ПТСР рекомендують когнітивно-поведінкову терапію. Індивідуальна робота з психологом допомагає зменшити симптоми, відновити самооцінку і навчитися справлятися з ситуацією.
 • Препарати. Ліки допомагають контролювати симптоми ПТСР. Крім того, полегшення симптомів дозволяє багатьом людям більш ефективно брати участь у психотерапії. Використовуватися можуть не тільки антидепресанти, а й препарати для поліпшення сну, зниження тривоги.
 • Альтернативні методи лікування. Йога, акупунктура, каністерапія – допоміжні засоби, і вони не замінюють психотерапію.

Деяким людям потрібен цілодобовий нагляд фахівців. ПТСР – це реакція психіки на травмувальну подію. Це може бути стихійне лихо, війна, смерть та інші потрясіння. Людина з ПТСР страждає від нав’язливих думок, порушень сну, зміни поведінки та реакцій. Щоб впоратися з ПТСР, слід звернутися по допомогу до психолога.

Залишити коментар

*

Вгору