Кожна людина є унікальною. Наша психіка багатогранна, ми сприймаємо навколишній світ по-різному. Сприйняття того, що відбувається довкола, залежить від багатьох факторів, наприклад, від виховання, типу темпераменту, соціального досвіду. Розглянемо що таке темперамент та його 4 основні види.

Темперамент: 4 типи темпераменту людини

Темпераментом людини можна назвати свого роду біологічний фундамент, з якого формується сама особистість. Це соціальні властивості психіки, що визначають динаміку психічної діяльності, поведінку та соціальну адаптацію людей.

Засновником вчення про типи темпераменту вважається Гіппократ. Він стверджував, що люди поділяються залежно від співвідношення чотирьох основних субстанцій організму:

 • чорної жовчі,
 • жовтої жовчі,
 • флегми,
 • крові.

Клавдій Гален підтримав ідею Гіппократа та написав цілий науковий трактат під назвою «Правильний захід». Клавдій Гален виділив чотири основні типи темпераменту людини. Це

 • сангвінік (кров),
 • холерик (жовч),
 • флегматик (флегма),
 • меланхолік (чорна жовч).

Властивості темпераменту у психології

Темперамент людини ґрунтується на ряді специфічних властивостей, таких як:

Сенситивність. Це ступінь сили зовнішнього впливу, необхідне виникнення реакції з боку психіки. Одні люди спокійно реагують на зовнішні подразники, інші виявляють буйну реакцію;

Реактивність. Властивість реактивності визначається рівнем мимовільності реакції на внутрішній чи зовнішній вплив (різкий звук, тон голоси);

Темперамент людини

Активність, співвідношення активності та реактивності. Ці властивості свідчать, як людина реагує на життєві труднощі. Чи готова вона долати різноманітні перешкоди у житті, бути цілеспрямованою, наполегливою, уважною;

Ригідність та пластичність. Дані властивості темпераменту можуть говорити про те, наскільки вміло людина може пристосовуватись до зовнішніх впливів соціального середовища;

Темпи реактивної діяльності. Вони характеризують швидкість психічних процесів та реакцію на зовнішні подразники;

Інтроверсія та екстраверсія. Ці характеристики залежить від швидкості реакцій людини, швидкості застосовуваних рішень;

Емоційна збудливість. Характеризує ступінь зовнішнього впливу на людину у вигляді прояви ознак емоційного порушення;

Холерик – характеристика темпераменту: плюси та мінуси

Холерики мають сильний вольовий характер.

Тип нервової системи: неврівноважений, нестримний, надмірно рухливий.

Холерик береться за будь-які важкі завдання, незважаючи на складність. Такі люди прекрасні оратори, вони промовисті та переконливі практично в будь-якій суперечці.

Холерики не злопам’ятні, образи вони забувають швидко і не можуть довго тримати в собі почуття злості на кривдника.

Холерики чудові керівники, вони можуть організовувати людей та приймати за них складні рішення. У критичній ситуації холерик здатний згрупуватися, дати відсіч противнику, захистити слабку людину.

Холерик не стриманий у своїх висловлюваннях стосовно подій, що відбуваються, може іноді нагрубити.

У холериків відзначається певна схильність до домінування над іншими людьми. Часто люди з таким темпераментом схильні до швидкої зміни настрою, зайвої жестикуляції.

У любовній сфері холерик досить ревнивий, при цьому кохана людина для нього стає своєрідною власністю. Люди з таким типом темпераменту швидко закохуються та прив’язуються до іншої людини. Іноді холерики у стосунках схильні до гніву та скандалів.

Властивості темпераменту у психології

Діти-холерики досить примхливі, часто бувають центром уваги в сімʼї. Дитина може використати свої емоції для отримання бажаного результату. Такі діти часто вередують, у підлітковому віці виявляють гіперактивність, можуть захоплюватися спортом чи музикою, але захоплення швидко набридають їм.

Недоліки холерика

До основних недоліків холерика можна віднести:

 • Зайву квапливість у своїх вчинках та діях;
 • Холерики не терплячі;
 • Зайву імпульсивність та неврівноваженість;
 • Надмірну прямолінійність та різкість при комунікативному спілкуванні з іншими людьми;
 • Агресивність, що виникає періодично;

Психологи рекомендують холерикам навчитися працювати над собою. Ця робота повинна полягати в умінні контролювати себе у будь-яких конфліктних ситуаціях. Часто холерики приймають не обдумані рішення і буквально кидаються у вир із головою. Їм підходить тактика десяти секунд, яка полягає в тому, що перед ухваленням важливого рішення чи висловлювання думки треба подумки дорахувати до десяти.

Сангвінік – характеристика: плюси та мінуси сангвініка

Сангвініки є життєрадісними і невиправними оптимістами. Ці люди не можуть сидіти на місці, їм потрібен постійний рух.

Сангвініки дуже активні, і ця активність виявляється буквально у всіх сферах життя сангвініка. Вони люблять бути в центрі уваги, але на відміну від холериків не мають замашок диктаторів.

Особливість психологічної поведінки сангвініків відрізняється високим ступенем збудливості.

Сангвініки вміють ладнати з людьми, знаходити компроміс за будь-яких складних життєвих ситуацій. Вони винахідливі та заповзятливі. Сангвінік може буквально повести за собою натовп, адже ці люди чудові промовці, які вміють переконувати інших у своїй правоті.

Гіперактивність не дає сангвініку права сидіти на місці. Він намагається зробити своє життя яскравішим і цікавішим. Такі люди люблять подорожувати, відкриваючи для себе дедалі нові грані навколишнього світу. Багато художників, музикантів, акторів якраз сангвініки.

Психологічна особливість сангвініка

Якщо говорити про психологічну складову сангвініків, то у цих людей ступінь збудження центральної нервової системи доволі великий. Поріг гальмування, навпаки, низький, і тому сангвініки сприймають світ дещо ілюзорно. Але в той же час мислення та функції пам’яті розвинені чудово. Часто сангвініки фокусують свою пам’ять тільки на тому, що викликає їхню цікавість. Вони можуть запам’ятовувати курйозні випадки, але забувати дати днів народження своїх знайомих. Сангвініки звертають увагу на помітні деталі, наприклад, яскравий одяг або незвичайну зачіску співрозмовника.

Емоційне тло сангвініків досить різноманітне. Ці люди емоційні та не бояться показувати свої переживання іншим. Часто жестикулюють під час розмови, можуть обійняти або поцілувати під час зустрічі. Ці емоції абсолютно щирі, сангвініку хочеться подобатися людям і отримувати від них у відповідь таку ж реакцію. Сангвініки відрізняються нестандартним мисленням, вони постійно намагаються пізнати щось нове, змінити свій імідж чи рід діяльності. Монотонна робота та самотність призводить їх до сильної депресії.

4 типи темпераменту людини

У людей з подібним типом темпераменту дуже багато друзів. Сангвінік вміє дружити і завжди приходить до людини на допомогу в складні ситуації. У особистих відносинах сангвініки іноді бувають вітряні. У побудові міцної сім’ї їм заважає надмірна жага до спілкування.

Основні недоліки сангвініків:

 • Непостійність у діях та вчинках. Сангвінік часто береться за справу, але рідко доводить її до кінця, такі люди не можуть працювати на одноманітній роботі;
 • Сангвініки часто переоцінюють себе та свої можливості;
 • Люди з подібним темпераментом мають перепади настрою, їм складно виробити у собі вольові якості;

Психологи рекомендують сангвінікам більше працювати над своєю силою волі. Приділяти увагу дрібницям, вчитися розраховувати на свої сили.

Флегматик – характеристика: плюси та мінуси

Флегматик це врівноважена людина, яка ретельно продумує кожен свій крок. Зазвичай такі люди мають аналітичний склад розуму і тверезо дивляться на життя.

Флегматики досить ліниві, часто вважають за краще не активувати і плисти за течією. Вони завжди спокійні та незворушні. Навіть якщо вони пережили стрес чи неприємну життєву ситуацію, то не завжди показують свій характер.

Флегматика складно вивести з себе, його нервова система немов ваги, що тримають рівновагу. Якщо його важко вивести на прості емоції, то змусити виявити активність чи радість ще складніше.

Якщо говорити іншими словами, то флегматичний тип темпераменту людини визнаний найбільш врівноваженим та емоційно стійким.

Флегматики не йдуть відразу на контакт із людьми, їм потрібен час для оцінки ситуації. Різка зміна навколишнього середовища для них подібна до трагедії і переноситься вона дуже важко. Ці люди не люблять активних розваг, їм подобається затишна домашня обстановка, часто вони вважають за краще проводити час наодинці з собою.

У роботі флегматики кропіткі й посидючі, мають хорошу пам’ять і можуть запам’ятовувати великі обʼєми інформації.

Флегматики досить замкнуті та приховані, вони неохоче виявляють симпатію до іншої людини. Але якщо флегматику сподобається представник протилежної статі, він зробить усе, щоб домогтися його розташування.

Друзів флегматику знайти досить складно, він погано йде на контакт. Але якщо людина з таким типом темпераменту знаходить друга, то ця дружба може тривати все життя. Сім’я для флегматиків — певна фортеця, в якій вони почуваються затишно. Такі люди одружуються пізно, можуть довго перебувати в пошуках партнера.

Основні недоліки флегматиків:

 • Часто бувають нечуйними, не виявляють ініціатив, погано реагують на зовнішні подразники;
 • Можуть бути скупі на емоції, повільно входять у роботу, погано йдуть контакт із оточуючими людьми;
 • Складно адаптуються до змін життєвої обстановки;

Психологи рекомендують флегматикам бути рухливими людьми, не допускати млявості та лінощів.

Меланхолик — характеристика: плюсы и минусы меланхолика

Меланхолики склонны к приступам отчаянья и депрессии. Темперамент таких людей вялый, пессимистичный. Любое событие, даже незначительное заставляет меланхолика переживать. Он не умеет радоваться жизни, и видит ее исключительно в негативном тоне. Грусть и тоска могут накрывать такого человека без причины, часто меланхолики испытывают чувство жалости к себе.

Людям с подобным типом темперамента приходится прибегать к скрытности и подавлению эмоций. Они переживают все в себе, поэтому и появляются депрессивные состояния психики. Психологи отмечают, что огромное количество людей, совершивших суицид как раз меланхолики.

Меланхолик медленно реагирует на внешние раздражители, плохо запоминает информацию, часто страдает от массы комплексов и чрезмерно заниженного уровня личной самооценки. Моторная активность вялая и невыразительная.

Особливості темпераментів

Меланхолики не могут работать интенсивно и монотонно, так как им обязательно требуется отдых или небольшие перерывы для стабилизации психологического состояния. В социальной среде такие люди вялые, малообщительные, им сложно найти вторую половинку или близкого друга. Им сложно быть активными и жизнерадостными. Выбирают в качестве людей сангвиников или холериков, так как этот выбор объясняется подсознательным стремлением меланхолика быть опекаемым.

Меланхоликам бывает сложно устроить их личную жизнь. Часто большую роль в фиаско любовных отношений играет их нерешительность и трусливость. В спутники жизни себе выбирают сильного человека. Есть и плюсы подобного вида темперамента.

Меланхолики добрые, ранимые, всегда поделятся последним, что у них есть. Им подсознательно хочется помочь нуждающемуся человеку.

Недостатки меланхоликов:

 • Эмоциональная нестабильность, нерешительность, неуверенность в себе и своих силах;
 • Сложность с восприятием окружающего мира, ранимость, пессимистичность;
 • Склонность к депрессивным состояниям психики;

Психологи настоятельно рекомендуют меланхоликам не закрываться в себе. Пытаться познавать мир, путешествовать, общаться с новыми людьми. Можно попробовать заниматься шефской помощью в целях повышения своей личной самооценки. Заняться активными видами спорта, танцами, любым творчеством. Меланхолику надо быть рядом с близкими и друзьями, и не замыкаться в себе и своих чувствах.

Залишити коментар

*

Вгору