Чи доводилося помічати, що в одних місцях ви розслабляєтеся, а в інших безпричинно дратуєтеся? Чи замислювалися над тим, чому в різні дні обираєте різний одяг? У кожному з випадків важливу роль відіграє колір. Про те як колір впливає на людину розповідають досвідчені психологи.

Що таке психологія кольору і як вона використовується

Психологія кольору досліджує ментальні та емоційні ефекти, які чинять на людей кольори. Вона описує індивідуальні особливості, а також загальні для всіх впливи:

 • Теплі кольори (червоний, жовтий, помаранчевий) пов’язані з різноманітністю емоцій. Це може бути як відчуття комфорту і радості, так і ворожість чи гнів.
 • Холодні кольори (зелений, синій, фіолетовий) викликають спокій або сум.
Як кольори впливають на емоції людини

Знання психології кольору застосовуються в різних аспектах.

Колір у дизайні приміщень і виборі одягу

Психологія кольору актуальна для дизайнерів, які планують ремонт і вибирають гаму для оформлення тих чи інших приміщень. Спокійні холодні тони рекомендують для спалень, а в яскравих відтінках декорують вітальні та кухні. Важлива колірна гама при оформленні офісів і робочих приміщень.

Допомагає знання психології кольору в складанні гардероба, виборі одягу для різних заходів. Що яскравіший колір і контрастніші тони, то швидше опинитеся в центрі уваги, холодні тони зроблять вас непримітним.

Діагностика психологічного стану

Для оцінки психоемоційного стану людини застосовують колірний тест Люшера. Він добре відомий психіатрам і психологам, консультантам з питань шлюбу, криміналістам, лікарям і кадровим агентам:

 • У повному варіанті тесту є сім таблиць і 73 кольорових поля. Є спрощений варіант на вісім кольорів.
 • Під час тесту людина послідовно обирає кольори від найбільш до найменш приємних.
 • Виходячи з вибору, роблять висновки про душевний, а часом і про фізичний стан людини, особливості її поведінки, страхи, схильності, ставлення до навколишнього світу.

Психологія кольору в рекламі та маркетингу

Різні кольори здатні викликати в людини відчуття голоду, стимулювати позитивні або негативні емоції, вселяти довіру, відчуття спокою або стимулювати активність. Відтінок упаковки і самого продукту має величезне значення для покупця, навіть якщо він не замислюється про це.

Що таке психологія кольору

Навіть колір таблеток впливає на їхню ефективність. Тому сучасні маркетологи враховують особливості колірної гами продуктів.

Вплив кольору на людину

Психологічні ефекти кольору зараз активно вивчаються та використовуються. Кандидати психологічних наук розповідають про основні характеристики кольорів та їхній вплив на людину з точки зору психології.

Як впливає червоний колір на людину

Червоний – це сильний колір, це кров, вогонь і пристрасть. Відтінок на людину впливає як агресивний і збудливий стимул:

 • Він допомагає приймати рішення, бадьорить, дає енергію, підштовхує до дій.
 • За допомогою цього тону можна поліпшити тонус кров’яних судин і зігрітися.
 • Відтінок допоможе налагодити сексуальне життя.

Слід пам’ятати, що надлишок червоного призводить до запальності, зайвої емоційності та нестриманості. Тому, якщо збираєтеся вибрати тон для інтер’єру, не фарбуйте стіни в червоний, зробіть кілька яскравих акцентів. Добре, якщо поставите якийсь предмет у цьому кольорі у ванній, то зможете швидше прокинутися, він підніме настрій.

Червоний колір ідеальний для одягу, якщо зібралися на побачення.

Жовтий – вплив кольору на людину

Жовтий – колір сонця і кульбаб:

 • Предмети цього відтінку викликають асоціації з теплом, світлом і радістю. Жовтий піднімає настрій і дарує заряд позитивних емоцій.
 • Багато що залежить від відтінку. Наприклад, медовий тон асоціюється з осіннім листям, тому може навіювати легкий смуток. Лимонний відтінок підштовхує людину до нових звершень.
Вплив кольору на людину

Жовтий колір в інтер’єрі позитивно впливає на мозкову діяльність і розвиток творчих здібностей. Однак цей тон необхідно розбавляти іншими, щоб не втратити контроль над собою.

Вплив помаранчевого кольору

Помаранчевий належить до теплих і позитивних відтінків:

 • Він благотворно впливає на працездатність людини, підвищує концентрацію уваги, допомагає налагодити контакт з іншими людьми.
 • Здатний позбавити від затяжного стресу.

Однак помаранчевий викликає і негативні почуття: при надлишку тону виникає дратівливість і втома.

Якщо хочете використовувати помаранчевий в інтер’єрі, розбавте його жовтим, білим або зеленим, інакше швидко втомитеся. Це колір енергійний, тому краще зробити кілька акцентів у робочому кабінеті або вітальні.

Як впливає зелений колір на людину

Зелений – багатогранний колір. Він вписується в будь-який образ, який би одяг такого кольору не обрали. Його теплі відтінки діють заспокійливо, а холодні – приводять у тонус. Крім того, зелений покращує апетит, дарує відчуття безпеки та затишку, позбавляє поганих емоцій і піднімає настрій.

Зелений – чудовий основний колір для більшості інтер’єрів. Добре підходить для оформлення вітальні, кухні та ванної кімнати.

Блакитний – вплив кольору на людину

Блакитний колір асоціюється з небом і морем, спокоєм і умиротворенням, очікуванням радості:

 • Він викликає позитивні емоції – ейфорію, радість, щастя.
 • Сприяє розвитку творчих здібностей.
 • Стимулює товариськість, знижує стомлюваність і стабілізує емоції.

Блакитний підходить для спальні: він викликає сонливість і розслабляє після трудового дня. Його часто застосовують для оформлення дитячих кімнат.

Психологія синього кольору

Яскравий синій колір пов’язаний із надмірною активністю та діяльністю. Він збуджує головний мозок і підвищує імпульсивність. З цієї причини емоційній людині краще ставитися до його яскравих відтінків з обережністю.

Глибокий відтінок синього здатний подарувати спокій і умиротворення. Люди, які часто носять одяг таких тонів, впевнені в собі. В інтер’єрі синій підходить для оформлення кабінетів, оскільки він допомагає зосереджуватися і налаштовуватися на робочий лад.

Вплив фіолетового кольору

Фіолетовий – один із найзагадковіших і найсуперечливіших кольорів:

 • Тони фіолетового викликають спектр емоцій – від умиротворення до агресії.
 • Цей колір хороший для творчих і впевнених у собі людей.
 • Фіолетовий розвиває інтуїцію, посилює працездатність, підвищує концентрацію уваги.
 • Його надлишок здатний викликати депресію.
Як впливає колір на людину

В інтер’єрі всі відтінки фіолетового мають шикарний і багатий вигляд, проте краще розбавити їх сірим, білим або жовтим кольором. Якщо обираєте одяг фіолетового кольору, то пам’ятайте: він пасує харизматичним людям.

Білий – вплив кольору на людину

Білий – колір чистоти та невинності. Однак у декого він викликає огиду, асоціюючись із лікарнями.

Білому кольору віддають перевагу люди, які точно знають, чого хочуть досягти в житті. Він спонукає до діяльності, дарує сили на нові звершення і змушує відкинути всі сумніви і страхи. Білий подобається тим, хто цінує свободу і незалежність.

Надлишок білого викликає дратівливість і стомлюваність, тому в інтер’єрі він підходить як додатковий колір.

Як впливає чорний колір на людину

Чорний часто асоціюється з жалобою, депресією, смертю, негативом, але водночас він найстильніший відтінок в інтер’єрі та одязі. Чорний відображає протест проти світу, а також спонукає до глибоких роздумів і відкриттів.

Люди, які віддають перевагу цьому відтінку, схильні до депресій. Однак колір провокує людину на несподівані вчинки.

В інтер’єрі чорний використовують рідко, щоб не чинити негативний вплив на психіку, але кілька деталей у вітальні не зашкодять.

Психологія кольору

Знаючи секрети психології кольору, зможете створити максимально комфортний простір. Звертайте увагу на те, як впливають на вас ті чи інші відтінки, і застосовуйте ці відомості. Нехай життя буде яскравим і насиченим!

Залишити коментар

*

Вгору