Усі хочуть бути щасливими, але кожен бачить це по-різному. Проте всі уявляють радість і задоволення від життя. Що потрібно для щастя і чому його шукають у дрібницях, розповідають психологи.

Що потрібно для щастя

Над визначенням щастя замислювалися філософи, теологи, психологи, письменники. У 1990-х сформувалася течія позитивна психологія, присвячена визначенню щастя.

Що таке щастя для людини?

В Оксфордському словнику щастя визначається як стан щастя. А от слово “щасливий” словник описує як “відчувати або проявляти задоволення, задоволеність”. Цей стан трактують як благополуччя, яке включає життя з відчуттям сенсу, глибоким задоволенням, самореалізацією.

Що таке щастя

Оскільки поняття “щастя” має настільки широке визначення, психологи і соціологи зазвичай використовують термін “суб’єктивне благополуччя”, коли говорять про цей емоційний стан. Суб’єктивне благополуччя, як правило, зосереджується на загальних особистих відчуттях людини щодо свого життя в сьогоденні.

Психологи виділяють дві складові щастя:

 • Баланс емоцій. Кожен відчуває як позитивні, так і негативні емоції, почуття і настрій. Щастя пов’язане з переживанням більше позитивних почуттів, ніж негативних.
 • Задоволеність життям. Це стосується того, наскільки людина задоволена різними сферами свого життя, включно зі стосунками, роботою, досягненнями та іншими сферами, які вважає важливими.

Важливо пам’ятати, що щастя – це не стан постійної ейфорії. Це загальне відчуття переживання більше позитивних емоцій, ніж негативних.

Що людині треба для щастя?

Кожна людина може дати свою відповідь на це запитання, і вона буде правильною. Загальними критеріями можна вважати:

 • задовільний стан здоров’я;
 • самореалізацію;
 • здорові стосунки з людьми;
 • задоволення умовами життя;
 • наявність мети та можливості її досягти.

Усе це може мати вигляд і виражатися абсолютно по-різному. Для Кріса Гарднера (Вілл Сміт) з фільму “У гонитві за щастям” щасливим був той день, коли йому вдавалося потрапити до притулку і дати своєму синові дах над головою. Для диригента Лідії Тар (Кейт Бланшетт) у фільмі “Тар” щастям було ефектне і злагоджене звучання оркестру. Для приватного детектива Еркюля Пуаро з творів Агати Крісті щастям була нова заплутана справа.

Що потрібно для щастя

Але щастя багатогранне, і завжди складається з кількох складових. Як казав Марк Твен, іноді за щастя потрібно боротися навіть із самим собою. І додавав: “Ніколи не шкодуй про те, що змусило тебе посміхнутися“.

Як проявляється щастя в дрібницях

Хто сказав, що щастя в дрібницях? За словами Будди, немає шляху до щастя, щастя – це шлях. Шлях складається з безлічі невеликих подій, кроків, деталей, іншими словами – дрібниць. Отже, щастя справді полягає в дрібницях, але ці дрібниці в кожного свої. Щоб відшукати їх, потрібно знайти спільну мову із самим собою, зрозуміти себе і навчитися отримувати від життя задоволення.

Як знайти щастя в дрібницях?

Універсального рецепта щастя не існує, але кожна людина може знайти власний. Шукайте шлях до себе та своєї рівноваги.

Скористайтеся такими порадами:

 • Досягайте маленьких внутрішніх цілей. Щастя криється в дрібницях. Що скромніше твоє визначення щастя, то частіше ти буваєш щасливим. Прислухайтеся до внутрішніх мотивів, робіть те, що сприяє особистісному зростанню, забудьте про вимоги суспільства. Якщо завжди хотілося малювати, сходіть на урок або хоча б купіть полотно і фарби.
 • Насолоджуйтеся реальністю. Пауло Коельо писав: “Якби ти завжди міг залишатися в сьогоденні, то був би найщасливішим зі смертних”. Відмовтеся від накопичення, не відкладайте життя на потім, живіть зараз. Зупиніться на філіжанку кави і дайте собі насолодитися моментом.
 • Переформулюйте негативні думки. Негативні думки дорівнюють негативним емоціям, а вони перешкоджають щастю. Навіть якщо в житті не все добре, намагайтеся мислити позитивними тезами. Не “Скоро я залишуся без роботи”, а “Скоро я знайду нову роботу”.

Помилкові судження про щастя:

 • “Я буду щасливий, коли стану багатим і успішним”.
 • “Я буду щасливий, коли вийду заміж за потрібну людину”.
 • “Робота моєї мрії зробить мене щасливим”.
 • “Я не можу бути щасливим, коли мої стосунки розпалися”.
 • “Я ніколи не буду щасливий, адже не одужаю від цього діагнозу”.
 • “Найкращі роки мого життя минули, щастя вже неможливе”.

Щастя не визначається одним критерієм, тому всі ці думки помилкові. Хазрат Інайят Хан сказав: “Той, хто воістину щасливий, щасливий скрізь: у палаці й у хатинці, у багатстві й у бідності, бо він відкрив фонтан щастя, що перебуває в його власному серці. Доти, доки людина не знайшла цього джерела, ніщо не дасть їй справжнього щастя”.

Щастя в дрібницях

Щасливою може стати кожна людина. “Закохатися в себе – це перший секрет щастя“.

Як каже Туве Янссон за допомогою своїх персонажів мумі-тролів: “Почуття складні, і не завжди мають сенс”. Тому необов’язково шукати в усьому таємне значення і прихований сенс. Не існує єдиного елемента, який зробить щасливим, але, як пише авторка, “ваші плани необов’язково мають бути надзвичайними, щоб зробити вас надзвичайно щасливими”.

Щастя – це стан, у якому позитивні емоції переважають над негативними. Цей стан передбачає не тільки глобальні речі, а й дрібниці, які оточують людину щодня.

Залишити коментар

*

Вгору