Молоді люди частіше спочатку будують кар’єру, а потім думають про особисте життя. Чи можливо поєднати кар’єру і сім’ю? Якщо так, то як це зробити? Розбираємося разом, спираючись на поради експертів.

Чи можливо поєднати кар’єру і сім’ю

Як побудувати успішну кар’єру і при цьому завести дітей, приділяти їм і чоловікові (дружині) достатньо уваги, справлятися з домашніми обов’язками? Молоді люди хапаються за голову і не знають, як усе встигнути. Особливо це актуально для дівчат, які витрачають на домашні турботи більше часу, ніж чоловіки.

Як поєднувати кар'єру та особисте життя

Дедалі частіше жінки, для яких важливий кар’єрний ріст, відсувають сім’ю на другий план і не поспішають із народженням дітей. Чада стають головною перешкодою для кар’єри, адже догляд за ними пов’язаний з декретною відпусткою, вихованням, можливими частими лікарняними, неможливістю їздити у відрядження і працювати понад норму.

Наприклад, жінки-викладачі, які народили дітей після здобуття докторського ступеня, з меншою вірогідністю отримають постійну посаду, ніж жінки без дітей або чоловіки. Тільки третина жінок, які починають без дітей академічну кар’єру в науково-дослідних інститутах, стають матерями. Жінки в дослідницьких університетах удвічі частіше, ніж їхні колеги-чоловіки, повідомляють, що в них менше дітей, ніж їм хотілося.

Чи сумісні сім’я і кар’єра?

Робота може негативно впливати на сімейне життя, і сімейні проблеми здатні перешкоджати ефективній роботі. Але за правильної стратегії сім’я і кар’єра сумісні. Ба більше, дедалі більше досліджень підтверджують користь, яку робота приносить сімейному життю, і навпаки, пише АПА (Американська психологічна асоціація).

Чи можливо поєднати кар'єру і сім'ю

Чоловіки та жінки, які виконують кілька ролей, отримують безліч переваг. Психологи провели дослідження пар і встановили, що чоловіки, які мають позитивні стосунки вдома, захищені від психологічного стресу, який виникає за найменших проблем на роботі. Що більше чоловік займається доглядом за дітьми, то вищим є його психологічне благополуччя і тим щасливішою є дружина.

Поєднання роботи і сім’ї – це не тільки управління конфліктами. Це і блага, які дає така співпраця.

Як досягти балансу між сім’єю та кар’єрою

Найчастіше людина вдається до крайнощів, віддаючись повністю роботі або турботам про сім’ю. Але такий вибір не приносить щастя, бо важлива частина життя залишається нереалізованою. Важливо вибудовувати своє життя так, щоб його основні сфери перебували в гармонії.

Як поєднати кар’єру та особисте життя?

Ефективне поєднання можливе за дотримання таких умов:

  • Оптимальна кількість робочих годин.
  • Самостійний контроль своєї роботи.
  • Підтримуючі стосунки з колегами.
  • Сім’я надає підтримку і допомагає впоратися з робочими проблемами.
  • Чіткі межі між роботою і домом.
  • Зниження психологічної важливості однієї з ролей (сім’ї або кар’єри).

Співробітники, які працюють понад 45 годин на тиждень, повідомили, що це призводить до сімейних конфліктів. Ті ж, хто працює менше 20 годин на тиждень, рідше повідомляли, що їхня робота приносить користь сімейному життю.

Має значення не лише кількість годин, а й ставлення людини до свого графіку. Це питання досліджували психологи і встановили, що, наприклад, лікарі, які хотіли працювати більше і робили це, були схильні до меншого вигоряння порівняно з тими, хто змушений був працювати більше, але не хотів цього.

Як досягти балансу між сім'єю та кар'єрою

Також психологи встановили, що співробітники, які отримували автономію на роботі, краще виховували дітей, і в них було менше поведінкових проблем. Отримуючи можливість узяти на себе контроль за свою роботу, батьки, які працюють, набувають навичок, які можна застосувати і в сімейній сфері. У них з’являється гнучкість, яка дає змогу виконувати сімейні обов’язки.

Завдання вдалого поєднання кар’єри та сім’ї полегшують хороші стосунки з колегами. Ті, хто на роботі активно співпрацював із колегами, почувалися більш задоволеними сімейним життям та можливістю догляду за дітьми. Якщо у колективі хороші стусунки, то завжди можна попросити зручніший графік роботи або підмінити в разі екстрених сімейних обставин.

Жінці складніше поєднувати роботу і дім.

Для неї важливо усвідомити необхідність зниження психологічної важливості кар’єри, а також те, що таке зниження – тимчасове явище.

Чи працюють правила поєднання кар’єри та особистого життя?

Правила поєднання кар’єри та сім’ї спрацюють, якщо хороші стосунки будуть не тільки в робочому колективі, а й у сім’ї, якщо подружжя висловлюватиме слова підтримки, віри та подяки, а не висловлюватиме звинувачення. Але це не знімає відповідальності за сім’ю, а лише допомагає здійснити свої мрії в кар’єрі та мати змогу приділяти більше уваги чоловікові, дружині та дітям.

Чому сім’я важливіша за кар’єру?

Якщо подружжя більше зосереджене на кар’єрі, а не на сім’ї, то це негативно впливає і на особисті стосунки пари, і на здоров’я, і на благополуччя дітей. Діти кар’єристів мають більше проблем із поведінкою та гірше навчаються в школі. Роботу необхідно будувати так, щоб батьки були доступні для них і фізично, і психологічно, знаходили час зосередитися на своїх дітях.

Можливість поєднання роботи і сім’ї залежить від самої людини. Наприклад, люди з високим рівнем невротизму частіше стикаються з конфліктами між кар’єрою і сім’єю. Поєднати ці дві сфери легше екстравертам.

Успіх певних правил залежить і від статі. Щодо жінки набувають чинності дискримінаційні моменти:

  • вона може менше отримувати, ніж чоловік, за ту саму роботу,
  • змушена працювати меншу кількість годин,
  • частіше йти на компроміси.

Для чоловіка ж, навпаки, батьківство стає кар’єрною перевагою. Зазвичай батьки на роботі мають більше повноважень, ніж чоловіки без дітей. Їхній кар’єрний успіх приносить емоційне задоволення та покращує ставлення до сім’ї.

Поєднання кар'єри та особистого життя

Ще одна проблема, яка створює конфлікт, – психологічне втручання сім’ї в роботу і навпаки. Коли мама на роботі думає про те, що молодшого нікому забрати з садочка, навряд чи її праця буде ефективною. Коли батьки намагаються гратися з дітьми, але подумки розв’язують робочі завдання, чада одразу це відчувають і не відчувають задоволення від гри.

Не потрібно переживати конфлікт між роботою і сім’єю. Потрібно розробити стратегію управління цими ролями. Тоді і сім’я, і робота приноситимуть користь і задоволення.

Знайти баланс між кар’єрою та особистим життям непросто, але можливо. Треба зрозуміти, що людині потрібні обидві ці сфери, і навчитися їх грамотно поєднувати.

Залишити коментар

*

Вгору