Саморозвиток – це процес вивчення інформації та набуття нових навичок. Він необхідний, щоб збільшити шанси на успіх, досягти цілей і втілити мрії. Стів Павліна, Браян Трейсі та Чікі Девіс знають, з чого почати саморозвиток і діляться навичками, які потрібно почати розвивати вже сьогодні.

Що таке саморозвиток і чому це важливо

Що таке саморозвиток? Саморозвиток – це постійна робота над собою, самовдосконалення та вироблення в себе сильних особистісних якостей. Процес самовдосконалення – це погляд всередину себе і концентрація на способах розвитку, що допомагає розвинути інтуїцію, підвищити самосвідомість, поліпшити самооцінку, опанувати нові навички та вміння. Процес сприяє реалізації прагнень.

Як почати саморозвиток

Визначення саморозвитку та його компонентів

Визначення саморозвитку можна розкрити так: “Індивідуальний розвиток для кмітливих людей“. Якщо присутнє невдоволення життям, невіра в себе і невпевненість у майбутньому, вихід один – саморозвиток. За цього підходу до особистісного зростання потрібно відповісти на 2 запитання:

 1. Що для мислячої людини означає розвиток?
 2. Як можна усвідомлено керувати цим процесом?

Саморозвиток складається з трьох компонентів:

 1. Уміння керувати собою і своїми емоціями.
 2. Розвиток волі та внутрішньої сили.
 3. Підвищення власної значущості та усвідомленості.

Ці складові покращують якість життя і сприяють розвитку цілеспрямованості особистості.

Показники самовдосконалення

Існують базові показники розвитку особистості, серед яких можна виділити такі:

 • розширення сфери хобі та інтересів;
 • визначення стійких життєвих переконань і поглядів;
 • усвідомлення власних потреб і бажань;
 • здобуття внутрішньої свободи та сили;
 • відповідальність за власні вчинки й життя;
 • постійне опрацювання слабких сторін своєї особистості;
 • повне прийняття своєї індивідуальності;
 • активізація внутрішніх ресурсів і розкриття потенціалу особистості.
Чому важливий саморозвиток

Наявність хоча б одного показника вказує на процес розвитку особистості. Якщо людина в саморозвитку зачіпає всі пункти списку, вона гарантовано досягне успіху.

Чому важливий саморозвиток

Самореалізація означає досягнення найвищих рівнів самосвідомості, впевненості в собі та особистісне зростання, залежно від цілей. Саморозвиток – один із найважливіших вчинків у житті. І ось чому:

 1. Ментальність. Вправи для мозку та підтримання розумового розвитку важливі для розвитку стійкості та новаторства. Це може бути що завгодно: від семінарів і тренувань до відпочинку на природі.
 2. Соціальність. Зв’язки та стосунки з іншими людьми необхідні для особистого розвитку, комунікативних навичок і вибудовування стосунків, адже людина – істота соціальна.
 3. Духовність. Саморозвиток і особистісне зростання, незалежно від віри в Бога, відбувається через духовність. Важливо розуміти, що релігія і духовність – це не синоніми. Духовність означає інвестування в розуміння себе та навколишнього світу для змін на глибинному рівні.
 4. Емоційність особистості пов’язана з емоційним інтелектом. Останнє свідчить про здатність розуміти почуття інших. Тому будь-яка кількість переживань сприяє чуттєвому розвитку особистості.
 5. Здоровий спосіб життя. Правильне харчування, якісний сон та фізичні вправи сприяють зміцненню здоров’я і, як наслідок, покращують якість життя.

Існує нерозривний зв’язок між фізичним і розумовим розвитком. Особистий розвиток необхідно вибудовувати так, щоб створити максимально сприятливі умови для фізичного і ментального розвитку організму – головного інструменту в досягненні цілей саморозвитку.

З чого почати саморозвиток

Постановка цілей самовдосконалення – це підвищення стандартів і поліпшення якості життя. Як почати саморозвиток? Позначте, що має значення і які якості хочете розвинути. Складіть список бажань. Пізніше виберіть кілька напрямків, які збігаються з внутрішніми бажаннями. Розробіть план дій, і регулярно впроваджуйте звичку займатися саморозвитком. Почніть з 10-хвилинних занять і поступово збільшуйте час на навчання нової навички.

Перші кроки до самовдосконалення

Низка дій у повсякденному житті, які стануть першими кроками на шляху до самовдосконалення:

 1. Знайдіть наставника. Наставником може бути будь-хто, хто готовий ділитися знаннями.
 2. Підбивайте підсумки наприкінці кожного дня, щоб зрозуміти, де і як потрібно працювати над собою.
 3. Створіть режим. Впровадьте щоденні звички, які дозволять змінити те, що хочете.
 4. Визначте систему винагороди/покарання. Це допоможе швидко позбутися шкідливих звичок.
 5. Будьте чесними із собою. Можна купити книжку із саморозвитку, а можна почати діяти.
 6. Знайдіть зразок для наслідування, натхнення, мотивації, щоб у хвилини розчарування продовжувати рухатися вперед.
 7. Відстежуйте свій прогрес для розуміння, чи в правильному напрямку рухаєтеся.
 8. Дотримуйтеся послідовності. Саморозвиток – це повільний та усвідомлений процес, у якому послідовність створює справді значущі зміни.
З чого почати саморозвиток

Що допоможе в саморозвитку? Використовуйте тематичну літературу, беріть участь в освітніх проєктах, пройдіть курси. Сучасні технології дають змогу підписатися на профільні канали, читати наукові журнали, займатися інтелектуальним хобі.

План саморозвитку

Найефективніший спосіб стежити за особистим прогресом – скласти план особистого розвитку. Цей список дій допоможе визначити:

 • індивідуальні цілі, яких хочете досягти;
 • сильні та слабкі сторони особистості;
 • сфери, які треба покращити;
 • шляхи до досягнення мети;
 • перешкоди, що можуть стати на заваді.

Щойно з’явиться план, потрібно розбити цілі на етапи й одразу почати саморозвиток.

План саморозвитку

Як займатися саморозвитком вдома? Уявіть себе в ідеальному образі й усвідомте, що є до чого прагнути. Сплануйте тиждень, включивши в нього правильне харчування, регулярні тренування (щонайменше 3 на тиждень), ранні підйоми та читання книги (щонайменше 20 хвилин щодня). Протягом тижня відстежуйте стан і фіксуйте ідеї, які спадають на думку, щоб на вихідних прочитати їх і обміркувати в спокійній обстановці. Виключіть марну витрату часу на те, що не наблизить до досягнення мети.

Правила саморозвитку

Постановка цілей – найважливіший етап на шляху до змін, для реалізації якого потрібно зрозуміти, який шлях доведеться пройти. Як зробити цей шлях безболісним:

 1. Розвивайте мислення підприємця. Це допоможе бути новатором, планувати результат.
 2. Заведіть особистий щоденник, щоб щодня записувати яскраві моменти та досягнення.
 3. Зберігайте спокій. Медитуйте, займайтеся йогою, багато гуляйте на свіжому повітрі.
 4. Розмовляйте із собою. Виділіть для себе 15-20 хвилин, прийміть зручну позу, заплющте очі та зосередьтеся на диханні. Щойно розслабитеся, запитайте себе, чого насправді хочете, що для цього потрібно зробити.
 5. Живіть у теперішньому моменті. Насолоджуйтеся процесом і приймайте день таким, яким він є.
Правила саморозвитку

Саморозвиток – це набагато більше, ніж просто розвиток кар’єри чи набуття нової навички. Він охоплює всі аспекти життя, де можливе особистісне зростання. Це ключ до розуміння себе і до досягнення всього, чого бажаєте!

Залишити коментар

*

Вгору