За сучасного темпу життя ми навряд чи встигаємо виспатися: сім’я, робота, хобі, спортзал, справи у вихідні — адже хочеться ще подивитися улюблений серіал, почитати книгу чи зустрітися з друзями. Так мало часу залишається на сон – при тому, що він необхідний для міцного здоров’я та гарного самопочуття. Не кажучи вже про підтримку гігієни сну, важливість якої багато людей недооцінюють, а потім скаржаться на недосипання, головний біль зранку, поганий настрій та падіння продуктивності.

Як якісний сон допомагає досягти цілей у житті

Багато хто в суспільстві недооцінює важливість сну. Є думка, що сон — це марна трата часу, якої можна легко знехтувати. Ви помічали такі тенденції?

Ви зараз дуже точно окреслили глобальну проблему. Деякі люди думають: “Чим менше я посплю, тим більше корисного встигну зробити”. Парадоксально, але це негаразд. Важливо не те, скільки годин ви присвячуєте чомусь, а те, як довго ваш мозок може ефективно працювати з цим завданням. Бажаючи розподіляти час продуктивніше, людина усвідомлено скорочує тривалість сну — і таким чином позбавляє свій організм можливості відпочити та відновитися. Ефективне виконання роботи потребує концентрації та ясного мислення — а їх основним, у свою чергу, є саме якісний сон. Тому інвестиція у якість сну буде на 100% успішною.

Як правильно спати, щоб досягти успіху

Через брак повноцінного сну з часом падає продуктивність, постійно псується настрій, погіршується не лише емоційний, а й фізичний стан. Не хочу нікого лякати, але регулярний недосип у довгостроковій перспективі може загрожувати погіршенням пам’яті, ослабленням імунітету, підвищенням ризику серцево-судинних захворювань і навіть розвитком діабету. Особливо важливо пам’ятати про це зараз, коли пандемія коронавірусної інфекції тільки й чекає, щоб атакувати нашу імунну систему.

Ви відзначили, як брак сну впливає на здоров’я та емоційний стан. Чи випливає з цього, що добрий сон допомагає нам ставати успішнішим?

Почнемо з того, що сон це базова потреба життя. Головне його завдання – забезпечення відпочинку організму. У цей час відбувається більшість хімічних та фізіологічних процесів, відновлюються м’язи. Крім того, уві сні мозок займається запам’ятовуванням та вивченням побачених під час неспання речей. Тобто і когнітивні здібності, і творчий потенціал, і продуктивність вища у тих людей, які взяли за правило добре висипатися щоночі. У них покращується моторика, уважність, уміння приймати рішення. Не останню роль грає і зовнішній вигляд: людина без слідів втоми на обличчі виглядає набагато здоровішою. Крім того, повноцінний нічний відпочинок є потужним антистресовим фактором.

Гарний сон дає людині сили та енергію для реалізації мрії. Якість життя, стан здоров’я та можливість досягати цілей безпосередньо залежать від якості сну. Недарма кажуть, що сон — найкращі ліки.

Важливість сну у житті зрозуміла. А щось ще має значення, окрім його тривалості?

На здатність виспатися впливає не тільки і не стільки кількість годин відпочинку, а й характер сну, його якість. Тривалий сон може бути показником його здоров’я, якщо був уривчастим і неглибоким. Різні зовнішні чинники, такі як шум і світло, можуть сильно заважати процесу, до того ж сон у некомфортних умовах рідко буває повноцінним. Щодо цього правильна організація спального місця стає вирішальною.

Ліжко – це, можна сказати, персональна зона комфорту. Враховуючи, скільки годин на добу ми проводимо уві сні, вона цілком заслуговує на ретельне облаштування. Каркас виконує опорну та інтер’єрну функцію для всієї конструкції. Матрац підтримує наше тіло, поки ми спимо: залежно від правильності його вибору, він може надавати профілактичний вплив на організм, так і призводити до дискомфортних відчуттів. Чохол зберігає гігієну спального місця, не дозволяючи волозі та різним забрудненням «нашкодити» матрацу.

«Улюблена» спальна приналежність у багатьох — це подушка: саме її люди найчастіше обіймають уві сні, зручніше перекладають. У той час як правильно підібраний виріб дає відчуття м’якості та підтримку для шиї та голови, використання невідповідної подушки може спровокувати низку проблем. Наприклад, якщо ви постійно спатимете на тій, яка особисто для вас занадто висока або, навпаки, занадто низька, то через деякий час ви почнете відзначати у себе відчуття тяжкості після пробудження, біль у шиї, набряклість на обличчі. Все тому, що протягом 6-8 годин нічного відпочинку і голова, і шийний відділ хребта повинні перебувати в анатомічно правильному положенні – що залежить від того, на якій подушці ви спите.

Чи знаєте ви, що правильне положення хребта уві сні залежить на 70% від матраца та на 30% від подушки? А тим часом їх поєднання — це і є формула здорового сну.

Деякі люди роками зберігають і навіть передають із покоління в покоління пухо-пір’яні подушки. І роблять це абсолютно дарма! Тому що оптимальний термін служби таких речей складає лише півроку. Їх необхідно не тільки міняти раз на шість місяців, а й регулярно чистити спеціальним чином. У пухо-пір’яних подушках неминуче заводяться пилові кліщі, продукти життєдіяльності яких дуже алергенні. А за два роки використання до 10% ваги такої подушки можуть становити пилові кліщі, бактерії, грибки та частинки шкіри, що відмерли.

У наші дні існує величезний вибір подушок та іншого спального приладдя із сучасних технологічних матеріалів, для розробки яких проводяться цілі наукові дослідження. Цими здобутками потрібно обов’язково користуватися.

Як правильно вибрати подушку?

Насамперед необхідно зрозуміти, в якому положенні ви найбільше любите спати. Якщо на животі підійдуть тонкі подушки, не вище 6-8 сантиметрів, на боці навпаки, високі моделі, які заповнюють простір від вуха до краю плеча. Для тих, хто вважає за краще лежати на спині, 8-10 сантиметрів буде достатньо, щоб комфортно заснути і при цьому уникнути негативного впливу на область шиї. Однак якщо ви багато повертаєтесь, то вибір правильного розміру дещо важко. Найкраще в такій ситуації брати середню за висотою та м’яку модель, яка моментально підлаштовується під ваше положення. Основне правило – голова та хребет повинні знаходитися на одному рівні.

Як якісний сон допомагає досягти цілей у житті

Оптимальні наповнювачі – середні за жорсткістю варіанти. Серед синтетичних – це піна з «ефектом пам’яті», яка підлаштовується під анатомічні особливості і не вимагає складного догляду, а також гель з ефектом, що охолоджує, який допомагає регулювати температуру тіла уві сні, що особливо приємно влітку.

Якщо раніше всі подушки були однакової прямокутної або квадратної форми, то в наші дні вибір значно ширший. Наприклад, для сну на спині зручний варіант – наявність легкого валика під шийні хребці. Такі подушки особливо рекомендують при головних болях, спричинених защемленням.

В цілому, обстановка, в якій людина засинає, та постільні речі безпосередньо впливають на якість сну. Сучасні вироби розробляються спеціально для того, щоб зробити сон максимально комфортним, і все, що залишається зробити, – це вибрати відповідні варіанти саме для себе. З ними набагато легше проводити нічний відпочинок у комфорті та користі для здоров’я — і прокидатися з новими силами для важливих справ.

Залишити коментар

*

Вгору