Багато людей, які перехворіли на COVID-19, довго страждають від хронічної слабкості, яка значно знижує працездатність і якість життя в цілому. Розповідаємо, як подолати один із найнеприємніших наслідків коронавірусної інфекції.

Як повернути собі сили після коронавірусу

Згідно з офіційними даними, приблизно у 70% перехворівших на COVID-19 розвивається постковідний синдром, так званий «Лонг — Ковід». Це з тим, що патологічні процеси захоплюють різні органи та системи організму в тих, хто переніс інфекцію — навіть у легкій формі.

Однією з найпоширеніших складових постковідного синдрому є занепад сил, упоратися з яким буває вкрай непросто. Ми ділимося з Вами корисними порадами, як подолати цю недугу в найкоротші терміни.

Проникнувши в організм людини, коронавірус викликає множинні зміни та порушення в різних органах і системах, викликаючи патологічні, часом незворотні процеси. За даними ВООЗ, клінічні прояви виникають у перехворівших протягом 2-6 тижнів після одужання. У пацієнтів розвивається різна симптоматика. Порушення загального самопочуття та слабкість відзначають 89% хворих. До цього стану приєднується неможливість виконувати звичне фізичне навантаження, періодичне підвищення температури, біль голови, втома.

Тим, хто перехворів на COVID-19 у легкій формі, зазвичай достатньо 1-2 місяці, щоб вилікуватися від астенії після коронавірусної інфекції. Якщо слабкість зберігається протягом тривалого часу (3-6 місяців), слід звернутися до лікаря. Строки відновлення також залежить від ступеня реактивності організму, віку, супутніх захворювань (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ожиріння тощо). А тепер докладніше про рекомендації, які можна дати тим, хто страждає від занепаду сил після перенесеної коронавірусної інфекції.

Харчування

Основним у раціоні харчування має бути висококалорійна дієта з високим вмістом білка (75-100 г білка на день). Особливо багаті на них такі продукти, як яйця, йогурт, сир, м’ясо, риба, м’ясо птиці, протеїнові коктейлі. Білок потрібен для відновлення тканин організму – він є важливим будівельним матеріалом для клітин, м’язів, внутрішніх органів та шкіри.

Харчування при COVID-19

Також рекомендується вживати більше клітковини (зелень, горох, бобові), цільнозернових продуктів (гречка, рис, перлівка, каша).

Вітамінами групи В багаті на молочні продукти. Вони необхідні для підтримки нервової системи, попереджають виникнення депресивних станів, зменшують емоційні навантаження, покращують роботу серця і судин, підвищують вироблення гемоглобіну, зміцнюють імунітет, покращують енергетичний обмін тощо.

Намагайтеся виключити жирну та смажену їжу з раціону, додайте до нього більше корисних жирів, які містяться в рибі, горіхах, авокадо, оливковій олії тощо. Вони служать профілактикою атеросклерозу, беруть участь у засвоєнні вітамінів А, D, К, Е, стимулюють мозкову діяльність, тобто необхідні вироблення енергії.

За рекомендацією ВООЗ, овочі та фрукти в раціоні харчування повинні становити не менше 400 г на добу, оскільки вони містять багато вітамінів, мікроелементів для зниження ризиків серцево-судинних захворювань та онкології.

Рясне пиття та відмова від алкоголю

Необхідно вживати щонайменше 3 літрів рідини щодня. Категорично не рекомендується вживати алкоголь, особливо після хвороби, оскільки він знижує імунітет, порушує обмін речовин і загалом негативно впливає на організм.

Сон та відпочинок

Сон не менше 7-8 годин на день необхідний для відновлення сил. Недосипання погано впливає на імунну та нервову систему. Гормональні, імунні та інші негативні зміни відбуваються, якщо людина спить менше 6 годин на день.

Намагайтеся більше перебувати на вулиці, гуляти на свіжому повітрі. Це допоможе швидше набратися сил після хвороби, зміцнити імунітет, покращити роботу серця та судин, налагодити сон і роботу мозку, підвищити настрій та позбутися стресу.

Обмеження фізичних навантажень

Спорт при COVID-19

Якщо у вас зберігаються залишкові прояви після хвороби, наприклад, слабкість, головний біль, то відразу приступати до тренувань не слід. Бажано провести обстеження ЕКГ, рентгенографію органів грудної клітки, ЕХОКГ для виключення міокардиту (запалення серцевого м’яза). Після відновлення сил можна поступово відновити фізичні навантаження, але щонайменше через 14 днів.

Прийом вітамінів

Після перенесеної коронавірусної інфекції для відновлення сил рекомендується прийом комплексу вітамінів та мікроелементів (групи В, D, А, Е, цинк, селен тощо).

Залишити коментар

*

Вгору