Бажання жінок стати повноцінними учасниками трудового процесу принесло нам не лише свято 8 березня, а й вельми неприємне захворювання, яке безпосередньо залежить від навантажень.

СХВ або синдром хронічної втоми – це захворювання, що характеризується підвищеною стомлюваністю, сильним зниженням працездатності, життєвого тонусу, м’язовою слабкістю та постійним відчуттям втоми, що не минає навіть після тривалого відпочинку.

Синдром хронічної втоми: причини, симптоми, лікування

Основні симптоми синдрому хронічної втоми:

 • Швидка стомлюваність, яка не минає навіть після тривалого сну;
 • Розлад сну – сонливість або безсоння, а може бути і те, й інше;
 • Забудькуватість;
 • Розсіяність;
 • Надмірна дратівливість;
 • Пригнічений стан, іноді безпричинна депресія;
 • Біль у суглобах, який не супроводжується набряканням та почервонінням;
 • Головний біль у тих ділянках, де раніше їх не відчували;
 • Загальна м’язова слабкість;
 • Біль чи неприємні відчуття у м’язах;
 • Біль в області передніх та задніх шийних або пахвових лімфовузлів;
 • Біль в горлі;
 • Невелике підвищення температури, що супроводжується ознобом.

Існує безліч причин, які можуть стати каталізатором захворювання. Ось кілька основних та найпоширеніших:

Причина №1. Малорухливий спосіб життя

За діяльністю вам доводиться багато часу проводити в офісі або на зустрічах, де ви постійно сидите, а для пересування по вулиці ви використовуєте автомобіль.

Причина №2. Емоційна перенапруга

Найчастіше зустрічається у керівників різних рівнів. Вам доводиться щодня приймати багато різних рішень, спілкуватися з великою кількістю людей, давати їм доручення та нести великий тягар відповідальності за все, що відбувається у вашому відділі.

Причина №3. Ослаблення імунітету

Може виникнути після перенесення вірусних захворювань, таких як ангіна, ГРВІ, грип та ін. До речі, деякі лікарі вважають, що синдром хронічної втоми виникає саме після перенесених хвороб, а решта вже просто посилює ситуацію, але ніяк не є першопричиною.

Причина №4. Погана екологія

Характерна жителям мегаполісів. Міський пил, бензинові завіси, токсичні вихлопи – очевидно, що це не йде на користь нашому організму. Однак якщо раніше все це було приємно вважати причиною фізіологічних хвороб, то тепер погана екологія дісталася і нашого психологічного стану.

Причина №5. Занадто рухливий спосіб життя

У вас постійно багато справ і всі вони сконцентровані у різних точках міста. Найімовірніше, ви менеджер і кар’єристка в одному флаконі, а тому прагнете встигнути все й одразу. До речі, сімейні жінки кар’єристки ще більше схильні до хронічної втоми, оскільки крім біганини на роботі, вдома на них чекає ще й купа інших справ.

Причина №6. Шкідливі звички

Куріння не тільки шкодить нашим легеням, а й спустошує енергетичні резерви організму. Викуривши цигарку, ви отримуєте тимчасовий заряд бадьорості, який висмоктується з цих резервів і збиває злагоджену роботу організму. Алкоголь вбиває клітини мозку, а з мозком так чи інакше пов’язані всі процеси, що відбуваються в організмі і робота самих органів, між іншим.

Причина №7. Неправильне харчування

Синдром хронічної втоми

Ви берете від організму по максимуму (а розумова праця вимагає ще більшого підживлення, ніж фізична), але забуваєте належним чином його винагороджувати. Так як випадкові перекушування для вас стали звичайним явищем, ви навіть іноді не можете згадати, що саме закинули в рот.

Як правило, повинно пройти приблизно 6 місяців, щоб можна було діагностувати хронічну втому, але знаючи характерні симптоми, самостійно діагностувати її можна і через 1-2 місяці.

Для точної діагностики та подальшого лікування цього синдрому ми рекомендуємо звернутися до лікаря. Однак є кілька способів самостійно впоратися з недугою. Ось кілька кроків, які допоможуть подолати хронічну втому:

Крок перший: Усунути/зменшити кількість сигарет та порцій алкоголю

Інтоксикація, зашлаковування організму та побутовий алкоголізм є однією з причин появи хронічної втоми. Цілком можливо, відмови від перерахованих речей буде достатньо, і ваш організм прийде в норму.

Крок другий: Усунути/зменшити кількість прийнятої жирної їжі

Як ми вже говорили неправильне харчування не найкраще позначається не тільки на вашому фізичному стані, але і на психологічному. Візьміть за правило їсти тричі на день в один і той же час, відмовтеся від перекушування, фастфуду і включіть у раціон біле м’ясо, овочі, фрукти.

Крок третій: Оптимально спланувати свій день

Синдром хронічної втоми - лікування

Для початку постарайтеся розподіляти не лише справи, а й сили. Перед тим, як зачинити щоденник, переконайтеся, що вписали час для відпочинку. Зручніше розписувати день не за пунктами з важливих справ, а за часом. Припустимо, з 8:00 до 10:00 – пробіжка, з 10:00 до 12:00 – робота, з 14:00 до 15:00 – перерва. Щоденник, у якому є поля з часом, суттєво полегшить вам завдання.

Крок четвертий: Розслабитись

Під час виконання роботи, яка потребує часу, зорової концентрації та розумової активності («холодні» дзвінки, масове розсилання електронних листів тощо) відкиньтесь у кріслі на 5 хвилин, закрийте очі та постарайтеся ні про що не думати. Робіть такі перерви, як мінімум, кожну годину, проведену за одним і тим самим заняттям.

Крок п’ятий: Ароматерапія

Перебуваючи в офісі, капніть на тканинну хустку трохи лавандової олії і вдихайте її аромат щоразу, коли вам потрібно розслабитися та заспокоїти нерви. Удома розставте у ванній кімнаті арома-свічки та прийміть теплу ванну з додаванням геранієвої, сандалової та лавандової олії (по 2 краплі кожної).

Крок шостий: Цілюще меню

Пийте, хоча б щодня протягом 6 тижнів, чаї з додаванням кореня солодки, ехінацеї, щавлю кучерявого або підмаренника чіпкого. Ці трави зміцнюють імунну систему і підвищують опір стресу.

Залишити коментар

*

Вгору