Трудоголіки не можуть вчасно піти з роботи і беруть роботу додому. Це не просто старанність, а залежність. Що таке трудоголізм і як його позбутися, розповідають експерти.

Трудоголізм та його причини

Що таке трудоголізм?

Трудоголізм – це залежність від роботи та нездатність припинити виконувати робочі обов’язки.

Чому ми часто беремо на себе більше роботи, ніж потрібно

Люди з трудовою залежністю можуть бути не в змозі зупинити таку поведінку, незважаючи на те, що вона може негативно позначитися на їхньому особистому житті, фізичному або психічному здоров’ї. Трудоголіки отримують задоволення від того, що в них так багато роботи.

Трудоголізм це хвороба чи ні?

Залежність від роботи, яку називають трудоголізмом, – справжнє психічне захворювання. Як і будь-яка залежність, трудоголізм негативно відбивається на житті. Трудоголізм називають новою епідемією. Наприклад, у Японії від постійного перепрацювання 2001 року померло 143 людини. Найчастіше причиною смерті ставав інсульт, серцевий напад і суїцид, спричинені перепрацюванням.

Люди із залежністю від роботи часто виправдовують свою поведінку, пояснюючи, чому це добре і як допоможе їм досягти успіху. Вони можуть просто здаватися відданими своїй роботі або успіху своїх проєктів, проте амбіції та залежність – це різні поняття.

Симптоми трудоголізму:

  • тривалі години в офісі, навіть якщо в цьому немає потреби;
  • втрата сну під час участі в робочих проєктах або завершення завдань;
  • одержимість успіхом у роботі;
  • страх невдачі на роботі;
  • переживання щодо продуктивності;
  • руйнування особистих стосунків через роботу;
  • використання роботи як способу уникнути стосунків;
  • робота, щоб впоратися з почуттям провини або депресією;
  • робота, щоб уникнути криз, як-от розлучення або фінансові проблеми.
Симптоми трудоголізму

Справжнім трудоголіком був Вінстон Черчилль. Йому вдавалося займатися політикою, писати книги, розробляти військові стратегії. На робочому місці він проводив по 18 годин, при цьому страждав від депресії, яка раз у раз поверталася. Саме тому Черчилль і пірнав у роботу, щоб уникнути зустрічі з депресією, яку називав своїм чорним псом. Секретом надзвичайної продуктивності став психічний розлад.

Основна причина трудоголізму – це бажання уникнути зустрічі зі своїми проблемами, втеча від реальності. Однак є ще кілька важливих причин і передумов трудоголізму:

Причини трудоголізму

Тобто причиною трудоголізму можуть стати як індивідуальні чинники та риси особистості, так і сім’я та зовнішні чинники. Хоча трудоголізм приносить свої плоди, він ставить під загрозу здоров’я та особисте життя.

Як позбутися трудоголізму

Як боротися з трудоголізмом? Проведіть аудит часу і з’ясуйте, скільки витрачаєте на роботу і чим ще займаєтеся. Структуруйте свій час, побудуйте плани на вихідні та повноцінно відпочивайте.

Проведіть аудит часу

Протягом кількох днів записуйте свої основні заняття (робота, відпочинок, виконання справ), а також те, скільки часу витратили на кожне з них і як ви почувалися. Це дасть вам такі відомості: скільки ви працюєте (щоб побачити перегин) і що ви любите робити, коли не працюєте (щоб зробити відновлення більш привабливим).

Структуруйте свій час

Трудоголіки схильні вважати час поза роботою марним. Тому вони витісняють усе марне, на їхній погляд, трудовою діяльністю. Однак ніхто не може бути продуктивним упродовж 14 годин, а часто зайва година за непродуктивною роботою витісняє корисний і потрібний час для сім’ї. Заплануйте час на перерву та після роботи, щоб почуватися корисним поза робочим процесом і проводити дозвілля з друзями, сім’єю або з гарною книгою.

Заплануйте заняття на вільний час

Нічим не зайнятий час для трудоголіка – це привід повернутися до роботи. Розплануйте дозвілля, щоб вам не хотілося кинутися в роботу або тупо гортати соціальні мережі. Дотримуйтеся плану, навіть якщо йдеться про чашечку кави або прогулянку. Не порушуйте своїх правил і постарайтеся заручитися підтримкою близьких і друзів.

Як позбутися трудоголізму

Боротьба із залежністю потребує часу та зусиль. Будьте наполегливим і пам’ятайте, що, позбувшись залежності, зможете насолоджуватися життям. Згадайте відомого трудоголіка доктора Хауса (Г’ю Лорі) з однойменного серіалу. Він здається крутим, але ця людина страждає від кількох залежностей, не виглядає щасливою, та й колеги його бояться.

Влаштовуйте повноцінні вихідні

Почніть із простого – проведіть вихідні як вихідні, без роботи. Придумайте нове хобі, сходіть у кіно, погуляйте з сім’єю або друзями. Звісно, думок про роботу не позбудетеся миттєво, але згадувати роботу й уникати свого життя заради роботи – це різні речі.

Навіть якщо працюєте супергероєм і рятуєте світ, робіть вихідні. Виділіть кілька годин на життя, і помітите, що це приємне і захопливе заняття. А проблеми, від яких так хочеться втекти, завжди можна обговорити з психотерапевтом.

Трудоголізм – це залежність від роботи. Трудоголіки вважають марним час, який вони витрачають не на роботу. Так люди намагаються уникнути зустрічі зі своїми проблемами, сховатися. Виділіть час для дозвілля і заповніть його цікавими заняттями, щоб побороти залежність.

Залишити коментар

*

Вгору