Людині завжди було властиво радіти життю. Вміння сміятися та смішити інших – невід’ємна якість будь-кого, хто хоче бути щасливим та жити повноцінним життям. Розвиток почуття гумору необхідний кожній людині. Люди, які мають почуття гумору, більш приємні у спілкуванні, ніж похмурі та серйозні, у них багато друзів і вони легше справляються з життєвими проблемами.

Усі ми чули відомий вислів «сміх продовжує життя». Численні дослідження давно підтвердили його позитивну дію на серцево-судинну, травну, імунну системи, на гормональне тло та стан організму в цілому. Існує навіть наука Геотологія, яка вивчає вплив сміху на самопочуття та здоров’я людини.

Розвиток почуття гумору

Виходить, люди з гарним почуттям гумору не просто допомагають іншим легше переносити неприємності, бути оптимістичнішими, а й оздоровлюють себе та оточуючих.

Чи можна навчитися жартувати?

Схоже твердження, що почуття гумору – вроджена риса і навчитися цьому не можна, не так. Головне – бажання і готовність зараз, з сьогоднішнього дня почати сприймати життя в іншому, яскравішому світлі.

Почуття гумору – дуже складне, багатогранне поняття, воно передбачає наявність і в гумориста, і в його аудиторії уяви, асоціативного мислення, кмітливості, логіки та спостережливості. Тому в дітей віком розуміння гумору розвивається не відразу, а в міру того, як ускладнюються їх розумові процеси.

Щоб розсмішити чотирирічну дитину, досить сказати очевидну нісенітницю: «Я розрізав яблуко на три половинки». Дорослий з цього, зрозуміло, сміятися не буде – його сприйняття смішного складніше. Це доводить, що гумор піддається розвитку так само, як пам’ять чи увага.

Закономірності гумору

Скрупульозні вчені, вивчаючи те чи інше питання, неодмінно хочуть піддати все вимірам і знайти закономірності. Так сталося з почуттям гумору. Дослідникам вдалося встановити механізми побудови жартів. Розглянемо найпоширеніші:

Іронія

Має на увазі прихований зміст фрази, протилежний явному і очевидному. Наприклад, коли кажуть «Це було геніально…» про безглузду дію чи рішення.

Двозначність

Жарт будується за допомогою слова, яке має два і більше значень. “Ми всю ніч топили піч, і до ранку вона потонула”.

Чи можна навчитися жартувати?

Підміна очікування

Слухач очікує логічного розвитку ситуації, але в історії інше, несподіване трактування. Наприклад: «Людині, яка втратила в кінозалі золотий годинник, повідомляємо: пів на сьому».

Порівняння непорівнюваного

Яскраве, несподіване зіставлення далеких понять. «Життя схоже на рояль: чорне, біле, чорне, біле, кришка…»

Стрибок

При перерахуванні родинних понять додати до них одне із зовсім іншої сфери. «У відносинах із коханим чоловіком важливі романтика, пристрасть і щоб чоловік нічого не дізнався».

Коли і як жартувати?

Гумор має бути не лише смішним, а й відповідати ситуації. Відомо, що найкращий жарт – це той, який пролунав у потрібний момент. З його допомогою можна розрядити напружену обстановку або підтримати людину, готову опустити руки. Тому потрібно правильно оцінювати ситуацію, адже буває так, що гумор абсолютно недоречний, а іноді й просто образливий.

Не можна сміятися над каліцтвом чи хворобою, над катастрофами, чужими бідами, не варто зачіпати релігійні почуття людей або висміювати слабку людину, яка не зможе підшукати гідну відповідь.

Чудові властивості гумору в тому, що він робить людей краще і спонукає об’єднуватися, а образливі жарти – це лише злослів’я, яке говорить про черствість людини та її нездатність розуміти оточуючих.

Читайте далі: Секрети ораторського мистецтва та публічних виступів

Людина, яка намагається розвинути почуття гумору, має бути готовою до того, що й сама стане об’єктом чиїхось жартів. Невід’ємна риса всіх гумористів – уміння посміятися з себе. До того ж, потрібно вміти гідно оцінювати не тільки власні жарти, а й чужі – тільки так можна повною мірою навчитися мистецтву смішити оточуючих.

Коли і як жартувати?

Корисні поради для розвитку гострого розуму та почуття гумору

  • Вчіться починати день у гарному настрої та з посмішкою, тоді у будь-якій проблемі знайдеться і гумористична сторона.
  • Цікавтеся гумористичними передачами та фільмами, читайте свіжі анекдоти, спілкуйтеся з веселими людьми.
  • Будьте впевнені у собі. Адекватна самооцінка допомагає жартувати з себе і не ображатися на гостроти на свою адресу.
  • Беріть участь у творчих заходах чи особистісних тренінгах – вони допомагають подолати невпевненість у собі, якщо потрібно виступати перед аудиторією, розкриють ваш внутрішній творчий потенціал.
  • Виберіть кількох осіб, чиє почуття гумору вам особливо подобається. Дивіться їхні виступи та аналізуйте їх жарти.
  • Записуйте жарти, які вам особливо сподобалися. Створіть свій «журнал жартів», а потім із їхньою допомогою вигадуйте нові.

Розвиток почуття гумору – цікаве та непросте заняття, втім, як і процес створення жартів. Задавшись метою навчитися жартувати так, щоб піднімати настрій собі та близьким, пам’ятайте, що зробити це може кожен, було б бажання та старанність. Технік та вправ існує багато, але найголовніше – це ваш позитивний настрій та оптимістичний погляд на світ.

Залишити коментар

*

Вгору