Полуничні грядки вимагають уваги та догляду аж до пізньої осені. Якщо після збирання врожаю про полуницю забувають, наступного сезону ягід не буде.

Загальні поради щодо літнього догляду за полуницею

Полуниця відноситься до ранніх ягод, які дозрівають у травні-червні. Тільки ремонтантні сорти можуть давати врожай двічі на сезон. Ягоди збирають протягом 2-4 тижнів, а потім настає час літнього догляду за полуничними грядками.

Догляд за полуницею після збору врожаю

Як доглядати за полуницею влітку? У літні місяці догляд планують так, щоб закласти нові плантації і підготувати рослини, що відплодоносили, до подальшої успішної зимівлі. У комплекс заходів включають полив, підживлення, прополювання, обрізку, пересаджування полуниці. Послідовність робіт залежить від погодних умов та сортових особливостей полуниці.

Чому важливо правильно доглядати за полуницею після плодоношення? Нарощування нового листя можливе тільки після правильної обрізки та очищення куща. Якщо цим не зайнятися влітку, полуничні грядки заростуть суцільним килимом, а наступного сезону ягоди дрібнішають і втратять смакові якості. Ослаблені рослини не готові до зимівлі, а навесні дають поганий приріст, не викидають бутони.

Щоб уникнути проблем та зберегти високу врожайність полуниці, сплануйте заходи щодо літнього догляду за полуницею таким чином:

Догляд за полуницею в червні

Збір врожаю полуниці в розпалі. Рослини тим часом поливають лише під корінь, зберігаючи вологу з допомогою хвойної мульчі. На кущах, які завершили плодоношення, видаляють все сухе, пошкоджене і хворе листя. Проводять профілактику грибкових хвороб, обприскуючи грядки, що відплодоносили, часниковим настоєм.

Догляд за полуницею в липні

Проводять санітарне очищення грядок полуниці, обробляють від хвороб та шкідників, підгодовують, видаляють бур’яни та розпушують ґрунт. Заходи спрямовані на зміцнення рослин, нарощування зеленої маси на початок холодів. Цього місяця починають висаджувати кущі полуниці із закритою кореневою системою.

Догляд за полуницею в серпні

Йде підготовка ділянки для посадки нових кущів. Для цього вносять органічні добрива і копають грядку на багнет лопати. Ґрунт на грядках рихлять, підгодовують старі полуничні кущі, поливають їх регулярно, щоб посилити стійкість до перепадів температури. Висаджують укорінені вуса, які наступного сезону забезпечать гарний урожай полуниці.

Загальні поради щодо літнього догляду за полуницею

Ремонтантні сорти полуниці висаджують на грядці окремо, оскільки процеси відновлення після першого збирання врожаю у цих сортів проходять швидше. Наприкінці серпня-початку вересня вони починають повторно цвісти та зав’язувати плоди.

Правила обрізки полуниці після плодоношення

Полуничні кущі після збирання врожаю активно викидають довгі пагони від кореневої шийки. На пагонах утворюються розетки з повітряним корінням. Таким чином ягідна культура омолоджується. Якщо в цей період не займатися формуванням кущів, їх обрізкою, полунична грядка повністю заросте новими кущиками. Старі кущі послабшають і не зможуть вдало перезимувати. Тому вже з кінця червня займайтеся обрізкою полуничних кущів, щоб вони наростили свіжу масу і заклали бруньки майбутнього врожаю.

Як обрізати полуницю після збирання врожаю? Дотримуйтесь таких правил:

 • Підготуйте гострі садові ножиці чи секатор.
 • Огляньте кожен кущ на визначення непотрібної порослі.
 • Зріжте акуратно старе пошкоджене і сухе листя, не зачіпаючи середину розетки.
 • Видаліть квітконоси, що відплодоносили, і вуса.
 • Якщо кущ материнський, залиште 2-3 вуса з розетками для розсади і присипте їх землею у кількох місцях.
 • Зберіть зрізані частини рослини та винесіть на компостну яму.
 • Розпушіть міжряддя і полийте водою.
 • Обробіть полуницю теплою водою з додаванням марганцівки.
 • По кущиках розпорошіть дрібно просіяну деревну золу або товчене деревне вугілля. Через 2-3 дні повторіть процедуру обробки.

Якщо на грядці зустрічаються кущі, уражені хворобами та шкідниками, не намагайтеся їх реанімувати обрізанням. Повністю видаліть рослини з корінням, винесіть за межі грядки та спаліть. Місце посадки полийте розчином марганцівки для знезараження.

Правила обрізки полуниці після плодоношення

Якщо оновлення полуничних посадок не плануєте, повністю видаляйте вуса до початку плодоношення, після збирання врожаю та наприкінці літа. Пагони акуратно зрізайте, щоб не вирвати кущ із корінням і не пошкодити розетку. Обрізані вуса з готовими розетками можна використовувати для розмноження. Для цього дайте вусам підрости, обріжте пагони з двох боків від розетки і посадіть кущики на нову грядку або в горщик для укорінення. Готову розсаду через місяць висаджуйте у ґрунт.

Краще не затягувати з посадкою вусів та закласти ділянку у липні. Кущі встигнуть створити до зими кілька ріжків (точок зростання), розширитися, що значно підвищить урожайність культури.

Зважаючи на те, що ремонтантна полуниця дає другий урожай восени, постарайтеся зберегти кущі після першого збирання врожаю. Видаліть тільки засохле і хворе листя, зріжте плодоніжки та вуса. Така санітарна обрізка дозволить полуниці швидше відновитися і наприкінці літа знову зацвісти.

Полив, підживлення та обробка полуниці від шкідників влітку

Після збору врожаю у полуниці відбувається посилений розвиток кореневої системи, нарощування нового коріння. Саме в цей період рослині потрібні волога та поживні речовини. Щоб полуниця добре перезимувала, її треба доглядати все літо.

Полив, підживлення та обробка полуниці від шкідників влітку

Як поливати полуницю влітку? Після збирання врожаю рясно поливайте грядки полуниці для відновлення зеленої маси та закладання бруньок. Влітку поливайте рослини увечері, коли спаде спека. Полив проводьте під корінь, щоб на листі не утворилися опіки від сонячних променів. Графік поливу встановлюйте залежно від температури та умов вирощування:

 • у спекотні дні за відсутності дощів поливайте 2-3 рази на тиждень;
 • при помірній температурі проводьте полив раз на тиждень.

При надлишку вологи полуниця починає хворіти на грибкові хвороби. Враховуйте структуру ґрунту та місце розташування грядки, не допускайте застою води.

Після поливу або дощу на поверхні землі утворюється кірочка і поверхнева коренева система полуниці може задихнутися. Тому систематично розпушуйте міжряддя, підгортаючи кущі.

Влітку у полуниці починається відновлювальний період, рослина потребує підживлення. Скористайтеся такими органічними добривами:

 • Заповніть відро на ¼ свіжим гноєм, залийте водою і дайте настоятися 3 доби. Отриманий настій розбавте водою 1:5 та вносите з розрахунку 1 л під кожен кущ.
 • Розчиніть коров’як у воді 1:8, додайте 40-50 г суперфосфату, а також 100-150 г золи. Вносіть під кожен кущ щонайменше 1 л розчину.
 • Залийте відро подрібненої кропиви теплою водою і дайте настоятися добу. Поливайте полуницю під корінь.
Відмінний урожай полуниці

Ремонтантну полуницю для посилення цвітіння підживіть сухими мінеральними добривами в липні: 25 г суперфосфату і 30 г сірчанокислого калію на 1 м². Можете полити ягоду коров’яком, розведеним водою у відсотковому співвідношенні 1:10.

Полуниця піддається багатьом грибковим захворюванням (бура та біла плямистість, сіра гниль, фітофтороз) та нападу шкідників (слимаки, довгоносик, пильщик). Після збору врожаю повністю обприскуйте грядки 1% бордоською сумішшю. Якщо хвороба розвивається, а шкідники не йдуть, застосовуйте фунгіцидні та інсектицидні препарати за інструкцією. На ягоди хімікати вже не вплинуть, а рослини будуть врятовані.

Відмінний урожай полуниці отримають ті садівники, які правильно доглядають за полуничними грядками весь сезон. Саме в літній період закладаються основи майбутнього врожаю ранньої ягоди, а ремонтантні сорти у середині літа готуються до повторного цвітіння та вимагають проведення агротехнічних заходів за планом.

Залишити коментар

*

Вгору