Хеллоуїн це одне з найдавніших свят на нашій планеті.

Свято Хелловін (Halloween або Савін – Samhain), або як його ще називають (Hallow Evening) що в перекладі на українську мову означає – переддень Дня всіх святих, святкується в ніч з 31 жовтня на 1 листопада, в цьому незвичайному святі сплелися на перший погляд суперечливі звичаї, кельтські традиції розхвалювання темних духів і християнська традиція – поклоніння святим.

Історія Хеллоуїна

З історії Хеллоуїна відомо, що це споконвіку кельтське свято, спочатку символізує прихід зими й темних сил, оскільки дні стають коротшими, а ночі холоднішими і довшими. *SCRATCH*

Перші свята були організовані людьми більше тисячі років тому, основоположниками цього свята є кельтський фестиваль Самхейн, римський день Помони, а також християнський День всіх святих.

У древніх землях нинішньої Англії і в холодних частинах Франції жили кельтські племена. Ці племена були язичниками і як усі язичники, вони поклонялися стихіям природи, найбільш шанованим богом у них було Сонце.

Стародавні Кельти поділяли дванадцять місяців на дві частини – літню і зимову. І кожна з цих частин року мала свого бога.

ХеллоуїнЗ приходом зими, 1 листопада – бог Сонця потрапляв у полон до (Самхейн) Соуіну – це володар мертвих і князь тьми.

Також Кельти вважали, що (правильний) день починається із заходом сонця, і в цю ніч відкривалися таємничі двері темного світу, всі перешкоди між нашим матеріальним і потойбічними світами усувалися, і мешканці темного пекла потрапляли до нас на землю, двері між світами відкривалася всього на одну ніч.

У цей самий таємничий час всі невиконані плани, надії померлих знову приходили назад на тлінну землю, а їх блукаючі душі поверталися до рідних домівок. Всі душі померлих зазвичай брали різні чаклунські обличчя – злі духи розміщувалися в тіла тварин, а ось самі злі демони в чорних кішках.

Щоб умилостивити цих демонів, відбувалися страшні сцени – розпалювали багаття і приносили жертви.

У день Самхейна вся потойбічна енергія приземляється на землю.

Вам дуже хочеться впевнитися в цьому, і ви хочете побачити справжню відьму?

Тоді спеціально для вас – є повір’я, що якщо в опівночі вийти на вулицю, і одягнути весь одяг шиворіт-навиворіт, і піти по темній вулиці задом на перед. То тоді вам гарантована “приємна” зустріч!

Хеллоуїн фото

В фестиваль Самхейна загадкові друїди (душі природи) збиралися в дубових гаях на вершинах гір (у Кельтів вважалося, що дуби це святі дерева), розпалилися великі багаття і приносили духам темним різні жертви.

Вранці друїди давали в дар людям залишки вугілля з вогнищ, на яких приносилися жертви, щоб люди запалювали каміни в своїх будинках. Вважалося, що вогонь друїдів обігрівав будинок всю довгу зиму, а також оберігав будинок від злих, нечистих духів.

Темної ночі молоді дівчата ворожили – якщо кинути два каштани в вогонь друїдів і якщо каштани згорять поруч – то дівчина проведе своє життя в любові і дружбі з коханим *IN LOVE* , але якщо каштани розкотяться по різних сторонах – розійдуться життєві шляхи в різні сторони.

Щоб побачити свого судженого дівчата сідали перед чистим дзеркалом, рівно опівночі, однією рукою тримаючи яблуко.

ХелоуїнВважалося також, що якщо впав в будинку свічник це “поганий” знак (темні духи намагаються загасити джерело вогню в будинку), вірили в це Кельти.

Навіть у наш час деякі з перерахованих прикмет, до цих пір живуть.

З перших днів нашої ери переможні римляни захопили всі кельтські землі, внісши з собою нове насіння своїх традицій і релігійних свят. Самі ж римляни святкували вночі з 31 жовтня на 1 листопада “День Помони” це була їхня богиня живих рослин.

З плином часу, коли римляни завоювали всі землі кельтських племен, на ці території свято Кельтів “Самхейн” змінився на нове свято завойовників – день “Помони” – богині живих рослин. Так як самі римляни в цей день святкували день покійних, обидва свята плавно переплелися і без проблем відзначалися з двох сторін.

Утвердилося свято в тому вигляді, в якому ми його сьогодні знаємо завдяки католицькій церкві в VIII і XIX столітті, коли тато римський Григорій третій, і Григорій четвертий, перенесли католицьке свято “День всіх святих” (All-Hallows-Even, іноді називають також All-Hallows Eve) з 13 травня на 1 листопада.

В результаті свято Хеллоуїн стали іменувати Hallowe ~ en, і в остаточному вигляді – Halloween.

Свято Хелоуїн

Є дві протилежні версії, чому в свято Хеллоуїн маленькі діти, переодягнені в страшилки, ходять від будинку до будинку і колядують:

  1. Діти, одягаючи маски злих духів, стукають у всі будинки і кричать: Пригощай або буде гірше!  – Збирають цукерки (жертви), які повинні їх умилостивити. І якщо ви не піднесете їм свою жертву, ці маленькі злі духи можуть страшно пожартувати над вами, наприклад, сильно замазати чорною сажею ручки дверей або вікон. ;D
  2. Зробити внесок різними смаколиками (цукерки, печиво) для дітей – вважається як добра справа, яка з добрими молитвами за померлих повинна полегшити існування всіх, хто знаходиться в темних коридорах пекла.

Подальший розвиток історії святкування свята Halloween – це свято перекочувало з британських островів по всій англійської нації, спочатку в Америку, а також Канаду, Австралію.

У наш сучасний час давнє язичницьке свято Хелловін переродилося свого роду в забавну і цікаву традицію. Цією таємничою ніччю, є звичай переодягатися в різні костюми злих духів і під гучне Бууу влаштовувати веселі маскаради.

Це свято – відмінна можливість поринути в чарівництво, і відчути себе чаклункою або загадковим духом.

Свято Halloween

Дуже важливий атрибут цього святкування є гарбуз, а саме гарбузова голова. Зазвичай з свіжо-дозрілого гарбуза прибирають всі м’які нутрощі, далі створюється за допомогою ножа своєрідне обличчя, а всередину встановлюється палаюча свічечка, існують різні версії звідки з’явився цей символ свята Самхейн:

  • Помаранчевий гарбуз це символ завершення збору врожаю з полів, також це символіка злого духу і вогню який відлякує його. Це дивно, але саме таке сплетіння давніх прикмет зібралося в одному предметі.
  • Блукаючі вогненні гарбузи зі свічками всередині, в легендах пишуть, що це нібито блукаючі душі, які загубилися між небом і пеклом.
  • За іншою легендою кажуть, що друїди ставили подібні гарбузи з свічкою, щоб відлякати від своїх будинків темних духів.
  • Ще одна версія гідна уваги, справжнім джерелом походження традиції з гарбузами – є легенда про п’яницю на ім’я Джек, який підписав угоду з самим дияволом.

Сумно, що більшість, з нас розважаючись в хитромудрих костюмах свята осені, забуваємо головну суть Хеллоуїна. Адже цей загадкове свято, дарує нам реальну можливість дізнатися і зрозуміти значимий зв’язок між реальним та іншими світами. День Хеллоуїна – не тільки переміщення, двері з різних світів. *YES* Ці загадкові двері, як і більшість інших дивні. Існуючи між абсолютно різними світами, вони належать в одному і тому ж часу їм обом, і ні одному з цих світів.

HalloweenСамхейн це двері в зиму. Більшість із нас сприймають зиму як щось неприємне, холодне з почуттям холодного страху. З’являється відчуття, наче все навколо живе раптом повільно, але дійсно вмирає.

Але ми також знаємо, що з приходом смерті приходить нове життя!

Невинно біла долина, де народилося свято Самхейн, виглядає надзвичайно красиво. У ній немає нічого зайвого, все на своїх місцях. Час Самхейн – це час коли відбувається скидання з плеча проблем і турбот, що накопилися за все літо і розгубили своє призначення, як на прикладі дерев, які скидають з себе листя, які прожили свій написаний термін життя. Адже якщо чагарники і дерева не скинуть свої листи, старе і мертве листя просто не дозволять молодим ожити новою весною.

Давня легенда друїдів нагадує, що ця таємнича ніч Самхейн відкриває двері в казкове, далеке минуле і прекрасне майбутнє, яке нас чекає. І дві різні стихії в цей час стають досяжні в цей момент. Це час, коли люди можуть зрозуміти і усвідомити своє призначення в низці вічності.

Тільки переміщення в інший простір, зазвичай, співпереживається з легким відчуттям болю. Двері в інший світ чуйно охороняються, бережуться. Духи Хеллоуїна це і є ті самі охоронці зачарованих дверей. З нашого світу вони все нам здаються страшними створіннями потойбічного простору. Але якщо двері вже пройдені, як тоді і що можливо побачити, озирнувшись назад? Відповідь на це питання лежить на поверхні – достатньо подивитися на всіх людей в таємничих гримасах-масках коли приходить нове свято Halloween.

Залишити коментар

*

Вгору