Методика Монтессорі: педагогіка по-італійськиІсторія педагогіки – це сотні знаменитих імен, і всього лише декілька реальних шкіл, чиї традиції і звичаї досить успішно застосовуються через багато років. Марія Монтессорі – відомий італійський психолог, фізик, вчитель. ;D Майже на сімдесят років про неї майже повністю забули в східній Європі, в той час як в Америці та Західній Європі відкривали академії та інститути, де з неймовірним успіхом втілювали її педагогічні, дидактичні та антропологічні ідеї.

Особливості методики Монтессорі

На основі методики Монтессорі вчилися і вчаться мільйони дітей. До книги Рекордів Гіннеса занесена одна з індійських шкіл, де, спираючись на теорії італійки, навчають майже двадцять дві тисячі дітлахів. За методикою Монтессорі навчалися донька американського президента Білла Клінтона, онуки і правнуки Льва Толстого, емігрували за кордон. У США, Фінляндії та Нідерландах Монтессорі-школи відносяться до державним навчальним закладам.

Марія Монтессорі була першою жінкою-лікарем в Італії, викладала в Римському університеті. Однією з найголовніших її робіт стала книга «Діти-інші», вона по-іншому подивилася на дитину, яка переживає все, що відбувається з нею не так, як доросла людина. Свою методику розвитку та навчання вона назвала «системою саморозвитку дитини в дидактично підготовленому середовищі». У Монтессорі-групі заняття починаються з того, що вихователь вітається за руку з кожним малюком, і дитина вибирає, чим вона хоче займатися. Вся система ґрунтується на трьох китах – інтерес, індивідуальному підході і свободу вибору. Клас поділяється на кілька зон. Перша – практична, або зона реального життя, де дитина вчиться простих речей: зашнуровувати черевики, застібати ґудзики, місити тісто і так далі, при цьому допомагає іншим хлопцям. *THUMBS UP* Друга – зона сенсорного розвитку, де діти знайомляться з властивостями предметів, їх формою, кольором, матеріалом, розміром, щільністю. Додаткові зони: математична, мовна, географічна, зона рухової активності, де дитина виконує вправи на координацію рухів. Школи можуть додавати в програму зони танців, музики, мистецтва. Через дві години після занять усі збираються в коло і обговорюють події, що відбулися в саду (школу) або вдома. Педагог не втручається у розмову, а тільки підтримує її.

Особливості методики Монтессорі

На перший погляд може здатися, що роль педагога в такій системі незначна. Він не читає лекцій, не змушує займатися, не перевіряє виконання вправ, але йому відводиться інша роль:

  • готувати середовище для занять
  • показувати дітям, як правильно працювати з матеріалом і швидко виконувати завдання
  • нейтралізовувати фактори, що заважають маляті займатися
  • спостерігати за успіхами дитини, пропонувати їй більш складні завдання, якщо вона справляється
  • «працювати» з батьками, пояснювати, як правильно хвалити малюка, як займатися з ним удома

Система Монтессорі дотримується цілого ряду принципів. Не можна погано озиватися про дитину, намагатися швидко реагувати на її прохання і заклики про допомогу, не чіпати її, поки вона сама про це не попросить. Як і будь-яка система викладання, методика Монессорі має як свої плюси, так і мінуси.

Переваги та недоліки методики Монтессорі

Переваги та недоліки методики МонтессоріМетодика Монтессорі допомагає дітям бути самостійними, легко орієнтуватися в житті без допомоги батьків, пізнавати себе і навколишній світ, поважати оточуючих. Для занять не потрібно дороге обладнання або особливі ігри, кожна дитина має право сама вирішувати, що їй цікаво. *OK* Однак не можна не сказати і про недоліки методики. Так, педагогіка Монтессорі сприяє розвитку моторики, аналітичних здібностей, тобто лівої півкулі, при цьому творче праве майже не зачіпається. У школах Монтессорі не використовують рольових ігор, значущість яких досить велика. Дивним є і ставлення до книг, дитину не вчать малювати. У класичному вигляді така педагогіка підходить не кожній дитині. Схильний до аутизму малюк може замкнутися повністю, а активна і галаслива дитина буде своєю поведінкою дратувати вихователів. Проте сьогодні класична Монтессорі-педагогіка в первісному вигляді майже не використовується, фахівці впроваджують додаткові робочі зони, знаходять інший підхід до дітей, допомагаючи їм ставати повноцінними і успішними особистостями.

Залишити коментар

*

Вгору