Пам’ять – важлива когнітивна здатність, яка впливає на різні аспекти навчання дитини. Вона позначається на мовленні та грамотності, умінні міркувати, планувати і слідувати вказівкам. Чому в дітей буває погана пам’ять і як розвивати цю навичку?

Поради щодо розвитку пам’яті в дітей

Пам’ять відіграє центральну роль у пізнанні та когнітивному розвитку дитини. Дитячі спогади формують основу самовідчуття дитини, спрямовують її думки та рішення, впливають на емоційні реакції, дають змогу навчатися.

Чому в дитини погана пам’ять?

Причиною поганої пам’яті в дітей може бути

 • втома,
 • надмірні навантаження,
 • відсутність режиму,
 • неправильне харчування,
 • патології та фізичні травми,
 • зайвий стрес,
 • перевантаженість,
 • поганий сон.
Як покращити пам'ять дитині

З будь-якої з цих причин дитина стає неуважною і дратівливою, а її пам’ять і здатність до запам’ятовування погіршуються. Проблема може полягати і в тому, що від дитини вимагають не розуміння, а механічного запам’ятовування матеріалу. Такий підхід до навчання не викликає в малюка інтересу і не спирається на розумову діяльність.

Що допомагає розвивати пам’ять?

Ефективність функціонування пам’яті безпосередньо залежить від якості сну дитини, під час якого пам’ять у дітей стабілізується і поліпшується. За недосипання робота мозку погіршується, а разом з нею і пам’ять. Щоб розвинути цю когнітивну функцію, забезпечте дитині тривалий здоровий сон.

Допомогти в розвитку пам’яті в дітей може продуманий режим дня. Дотримуючись розпорядку, дитина почувається в безпеці. Зниження рівня стресу зменшує проблеми з неуважністю і сприяє зміцненню пам’яті.

Допомогти дитині розвинути пам’ять можна, дотримуючись таких рекомендацій:

 • Порадьте використовувати в побуті не основну руку. З її допомогою можна чистити зуби або, наприклад, тримати ложку. Зміна руки стане чудовим тренуванням для мозку.
 • Запропонуйте читати вголос матеріал, який необхідно вивчити. Важливо, щоб читання було виразним і емоційним. Через емоції буде легше запам’ятати почуте.
 • Навчіть записувати важливі справи та завдання. Це можуть бути позакласні завдання, домашня робота або, приміром, домашні обов’язки. Підготуйте для записів спеціальний щоденник, заохочуйте дитину за його ведення.
 • Скоротіть кількість інструкцій. Якщо дитина постійно забуває виконати якесь завдання або робить його наполовину, можливо, вона має проблеми з обробкою інформації. Найпростіший спосіб обійти цю проблему – дайте дитині одну інструкцію і попросіть її прийти, коли завдання буде виконано.
 • Подайте інформацію в іншому вигляді. Деякі діти краще запам’ятовують подану візуально інформацію, інші краще сприймають на слух. Якщо дитина постійно щось забуває, спробуйте використовувати кілька методів подання інформації. Попросіть дитину повторити завдання або переказати своїми словами те, що вона зрозуміла.
Поради щодо розвитку пам'яті в дітей

Повноцінне харчування забезпечує організм усіма необхідними для життєдіяльності речовинами. Збалансована дієта, що містить яйця, фрукти, ягоди, жирну рибу, цільнозерновий хліб та інші корисні продукти, допоможе малюкові поліпшити роботу мозку, пам’ять і увагу. Позитивний вплив на стан дитячої пам’яті чинять заняття спортом і регулярні фізичні навантаження.

Вправи для розвитку пам’яті в дітей

Багато батьків пов’язують незадовільну успішність школярів саме з поганою пам’яттю. На щастя, цю навичку можна поліпшити за допомогою тренувань і вправ. Які є вправи для розвитку пам’яті в дітей? Щоб розвивати пам’ять дитині, їй корисно вчити нові слова, читати книжки, використовувати ігри зі словами.

Розглянемо ці вправи детальніше:

 1. Вивчення нових слів. Щодня вивчайте з дитиною нове слово і поповнюйте її лексичний запас. Це може бути слово, прочитане в книжці або почуте під час прогулянки. Разом знайдіть його значення. Для кращого запам’ятовування напишіть нове слово на папері та повісьте на видному місці.
 2. Ігри зі словами. Грайте в “Міста”. Назвіть будь-яке місто і попросіть дитину згадати місто, назва якого починається на останню літеру озвученого попереднім гравцем.
 3. Збирайте слово зі слів, вирішуйте кросворди та анаграми. Попросіть дитину придумати за хвилину 10-100 слів на певну букву алфавіту.
 4. Читання книжок. Розкажіть, що читати книжки – це модно і корисно. Доводьте це своїм прикладом. Читайте щодня, розповідайте цікаві історії з книжок. Зробіть добірку корисних творів і запропонуйте по черзі читати ці книги вголос.
Вправи для розвитку пам'яті в дітей

Як розвинути пам’ять у дитини 7-8 років?

Використовуйте для цього такі вправи:

 • Вгадай мультфільм. Зробіть добірку пісеньок із мультфільмів і вмикайте їх дитині. Попросіть дитину вгадати, пісню з якого мультфільму вона чує, і переказати сюжет.
 • Назви друге слово. Підготуйте 10 пар пов’язаних за змістом слів. Наприклад, “зима” – “санки”, “собака” – “будка”, “миша” – “сир”. Не поспішаючи прочитайте всі пари дитині, дайте час запам’ятати слова. Після цього по черзі називайте перше слово, а малюк – пару.
 • Опиши предмет. Виберіть предмет, іграшку або, приміром, машину на вулиці та запропонуйте дитині описати її, згадавши якомога більше характерних ознак. Ознаки можна називати по черзі.
 • Повтори рухи. Гра для одного і для групи. Покажіть танцювальний рух і попросіть його відтворити. Поступово ускладнюйте завдання. Рухайтеся від простих коротких рухів до складних.
 • Зворотне перемотування. Перед сном попросіть дитину пригадати події, що відбулися за день. Нехай розповість важливі деталі або цікаві діалоги.

Як розвинути зорову пам’ять у дитини?

Використовуйте для цієї мети такі вправи:

 • Якої іграшки не вистачає? Розкладіть перед дитиною кілька іграшок, потім попросіть відвернутися і приберіть 1-2. Коли дитина повернеться назад, запитайте, що змінилося.
 • П’ять сірників. Для нього знадобиться 10 сірників і дві різні поверхні. Дитина має взяти 5 сірників і кинути їх на стіл у випадковому порядку. Після цього необхідно, не підглядаючи, відтворити картину на другій поверхні.
 • У чому відмінність? Навчайте дитину знаходити різницю між двома візуально однаковими картинками.
 • Опиши товариша. Гра підходить для групи дітей. Попросіть одного з малюків уважно вивчити сусіда. Нехай запам’ятає, як той виглядає та у що одягнений. Потім попросіть відвернутися і розповісти про зовнішність сусіда.
Чому в дитини погана пам'ять?

Такі ігри сприяють розвитку пам’яті, уваги та уяви. Ці навички необхідні для якісного засвоєння робочого матеріалу.

Пам’ять – когнітивна здатність, яка відіграє важливу роль у навчанні дитини. Щоб розвивати цю навичку, достатньо вести здоровий спосіб життя, регулярно виконувати прості вправи на асоціації, вчити нові слова та читати книжки.

Залишити коментар

*

Вгору