Кожна дитина розвивається по-своєму. ;D Особливо чітко це помітно в сім’ї, де у братів і сестер різні навички з’являються у різному віці. Тим не менш, є певні критерії розвитку, орієнтуючись на які можна визначити, не відстає чи дитина в розвитку. Відставання у розвитку може статися навіть у здорової дитини, якщо їй не приділяють уваги.

Що таке ранній розвиток дитини і чи потрібні для цього спеціальні методики

Раннім розвитком вважається інтенсивний розвиток здібностей дитини у віці від 0 до 2-3 років. Навчати дитину в такому віці за традиційними методиками неможливо.

Методики раннього розвитку дітейДіти дуже швидко все схоплюють. Не варто тільки змушувати щось робити, все навчання повинно проходити тільки у вигляді цікавої гри. Але не завжди батьки самі можуть придумати таку гру, саме тому розроблені спеціальні методики.

Методику навчання даної конкретної дитини краще підбирати індивідуально, так, щоб вона їй подобалася, в ранньому віці тільки так можна чогось навчити. Всі методики раннього навчання дитини включають в себе ігри, в процесі яких дитина має використовувати всі свої органи чуття: слух, зір, нюх, смак, дотик – саме всебічний розвиток повинен бути метою батьків. При цьому вони повинні чітко уявляти собі мету розвитку дитини: це повинна бути саме допомога в розвитку та цікаві спільні заняття, не обмежені якимось часом (у цьому віці з дитиною важко займатися по годинах). Але ні в якому разі не можна ставити за мету зробити з нього генія – так можна перевантажити дитину інформацією, що, безсумнівно, завдасть йому великої шкоди. *SCRATCH*

Вчимося читати по кубиках і рахувати за таблицями Н.А. Зайцева

Дитині важко вимовляти окремі звуки, як правило, вона вимовляє склади або тільки голосні букви, які можна тягнути. Саме на цьому заснована методика раннього навчання дитини читанню по кубиках Зайцева, який побачив одиницю будови мови не в букві або складі, а в складі. Склад представляє собою або дві літери (приголосна + голосна, приголосна + твердий чи м’який знак), або одна літера. З цих складів Зайцев зробив кубики, користуючись якими дитина може створювати слова. Кубики мають різний колір, розмір, видають різний дзвін – це дозволяє дітям вловити різницю між окремими звуками.

Методика навчанняМетодикою можна користуватися вже з народження дитини. Перші півроку буде незрозуміло, що вона побачила і запам’ятала, але з часом кількість показів перейде в якість і дитина почне видавати інформацію. Діти після року при цій методиці починає говорити і читати одночасно. По кубиках Зайцева можна почати навчання читанню в будь-якому віці.

Система таблиць Зайцева дозволяє дитині з інтересом зануритися у цікавий світ рахунку. Таблиці наочно показують дитині, яке число з чого складається і що з ним можна «проробити», аж до дробів і ступенів. Методика навчання рахунку розрахована на дітей після трьох років.

Методика навчання рахунку по різноколірних пірамідках

Автори цієї методики вважають, що дитині легше буде зорієнтуватися в рахунку до десяти саме за такими пірамідка. Пірамідка складається з десяти кружечків і дозволяє дитині після невеликого тренування миттєво охопити поглядом і зрозуміти всі складові її числа. Діти швидко запам’ятовують складові частини окремих чисел (наприклад, 7 = 5 і 2 або 2, 2, 2 і 1 так далі) і потім вільно орієнтуються в рахунку. *OK* Так, якщо потрібно знайти 9 червоних кружечків, то дитина розуміє, що в даному випадку легше перерахувати сині кружечки і відняти від 10.

У методиці пропонується використовувати набір карток з пірамідками, які дозволяють проводити ігри від найпростіших, до досить складних. Дуже допомагає змагальний метод, коли діти змагаються один з одним або з дорослими.

Система Нікітіних

Сім’я педагогів Нікітіних створила свою систему раннього фізичного і психічного розвитку дітей. Фізичний розвиток був заснований на тому, що дітей починали загартовувати в самому ранньому віці, вони цілий рік ходили по будинку в одних трусах і босоніж, їх обливали холодною водою, випускали босоніж на сніг. Будинки для фізичного розвитку дітей мають багато тренажерів і пристосувань, які стали звичним предметом побуту для дітей і дозволяли їм гармонійно розвиватися.

Ранній розвиток дитини

Не менше значення надавалося і психічному розвитку дітей. Для цієї мети Нікітіни створили безліч ігор-головоломок, які розраховані на спільну гру дітей разом з батьками. Всі ігри створені так, що, граючи в них, можна постійно підвищувати рівень складності гри. Крім того, по ходу гри її можна вдосконалити, додаючи в неї свої, тільки що придумані елементи. Саме тому таку гру можна використовувати практично протягом усього життя дитини.

Але всі ігри-головоломки спрямовані на розвиток логіки і побудову образів, тому для навчання дитини вони повинні доповнюватися іншими методиками.

Методика Масару Ібука

Масару Ібука є президентом відомої фірми «Соні». Одночасно він автор напрямку виховання та навчання дітей раннього віку, заснованого на принципі “після трьох уже пізно». Масару Ібука спирається на останні досягнення нейрофізіології, згідно з якими до віку трьох років розвиток клітин головного мозку вже завершено майже на 80%.

Методика Масару ІбукаМасару Ібука ставить перед батьками завдання дати дитині освіту, розвивати розум, робити її кмітливою, доброю, розвинути у неї можливості, дані їй природою, для того, щоб зробити її щасливою. 😉 Виявити ж здібності дитини може тільки найближча людина, що завжди знаходиться поруч – мати.

Ранній розвиток дитини можна стимулювати самими різними способами. Єдиного рецепту немає, є тільки рекомендації загального характеру, так як кожна дитина розвивається індивідуально.

Коментарів

1
  • Анна

    12.07.2016 15:48

    Розвінчування міфів щодо методики раннього розвитку дитини можна прочитати у 6-му номері психологічного журналу “Експеримент”.

Залишити коментар

*

Вгору