Пік сонячної активності припадає на середину літа. Багато людей відчують зміни у геомагнітній обстановці Землі.

Суть і причини появи магнітних бур

Космічна погода Землі – це події та явища у верхніх шарах земної атмосфери, пов’язані з ефектами, що відбуваються на Землі під впливом Сонця та Сонячної системи. Магнітні бурі – один із відомих факторів космічної погоди.

Що таке магнітні бурі?

Магнітні бурі – це сильне збурення у геомагнітному полі Землі (магнітосфері). За даними агентства NASA, їх викликають сонячні викиди (спалахи на поверхні Сонця) і сонячні вітри (потоки іонізованих частинок), що виникають згодом, які продавлюють магнітосферу і впливають на людей, об’єкти та процеси.

Магнітні бурі та їх вплив на людину

Окрім відчутних проблем зі здоров’ям, магнітні бурі можуть спричинити:

  • Збої в роботі навігаційних систем та радіозв’язку.
  • Проблеми з контролем напруги у електромережах.
  • Приведення в дію систем аварійного вимкнення електромережі.
  • Збої в роботі приладів та систем.
  • Посилення полярного сяйва чи виникнення його там, де раніше не було.
  • Порушення у роботі космічних кораблів та супутників.

Щоб контролювати наслідки магнітних бур, діють офіційні агенції (NOAA, TESIS). На підставі їх досліджень будується актуальний прогноз магнітних бур на найближчі два-три місяці. Окрім офіційних агентств, є незалежні ресурси, такі як бельгійський SpaceWeatherLive, який модерується командою волонтерів.

Як утворюються магнітні бурі?

Головною причиною магнітних бур стає підвищена сонячна активність. Магнітна сфера Землі (магнітосфера) створюється полями планети та захищає її від частинок, що випромінюються Сонцем. Коли спалах з корональним викидом маси (CME) або високошвидкісний сонячний потік досягає нашої планети, він врізається в цей захист. Відбувається посилення кільцевого струму та падіння напруженості магнітного поля Землі, яке триває 6–12 годин. Протягом кількох днів напруга відновлюється.

Чому виникають спалахи на Сонці?

Причиною потужного викиду плазми та радіації найчастіше стають корональні дірки. Це області відкритих силових ліній магнітного поля, які дозволяють сонячному вітру – потокам заряджених частинок (протонів і електронів), що походять від Сонця в космос, – випаровуватися. Виникають величезні хмари плазми з магнітними польовими лініями. Вони й ламують магнітне поле Землі, призводячи до збурень.

Як сонячна плазма пробиває захист?

У районі полюсів відбувається розтин магнітної сфери. Тут виникає взаємодія плазми з атмосферними газами та полярне сяйво – оптичне явище, що супроводжується світінням верхніх шарів атмосфери.

Вплив магнітних бур на людину

Яка інтенсивність магнітних бур?

Вибуховий процес виділення енергії у верхніх шарах Сонця призводить до викиду плазмових хмар. З моменту спалаху до початку магнітної бурі проходить достатньо часу, щоб оцінити її інтенсивність, силу та ступінь впливу, описавши за допомогою інструментів:

  • Шкали від 0 (дуже низька буря) до 9 (екстремальна буря), а також коефіцієнта Kp-index (К) , – Глобального індексу геомагнітної активності.
  • Шкали G, ще її називають п’ятибальною. Її застосовують для обліку сили та інтенсивності бурі. Розроблено Національним управлінням океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA). Видання SpaceWeatherLive уточнює, що індекс Кр визначає рівні шторму.
  • Шкали спалахів на Сонці (А, В, С, М, Х).

Вплив магнітної бурі на людину

Магнітні бурі класу G2 провокують проблеми із напругою в енергосистемах. Найбільший фізичний вплив відчують метеочутливі люди. У всіх виникнуть такі симптоми:

Найбільше навантаження зазнає серцево-судинна система. Імовірні порушення пульсу та артеріального тиску. Ті, хто страждає на хронічні захворювання, зіткнуться з його загостренням. Полегшити фізичні прояви можна, якщо правильно та вчасно харчуватися, займатися спортом, висипатись, відпочивати. Необхідно дотримуватися питного режиму, відмовитися від алкоголю та солодких напоїв. Психологічна «дієта» також не завадить: стреси та конфлікти неприпустимі.

Передбачається, що саме сонячні спалахи спровокували зародження життя Землі. Не варто їх боятися, як і магнітних бур. Контролюйте процес та коригуйте плани.

Залишити коментар

*

Вгору