У разі небезпечних для життя поранень людині необхідне переливання крові. Але кров несумісної групи організм відторгне. Які групи крові підходять одна одній?

Що таке сумісність груп крові?

Кров складається з рідкої частини (плазми) і клітин – лейкоцитів, тромбоцитів та еритроцитів. Існує безліч різних класифікацій груп крові, але у медицині найчастіше застосовується система АВ0. Вона відображає присутність або відсутність на поверхні еритроцитів сигнальних молекул – аглютиногенів. Це білки, які визначають утворення антитіл.

Сумісність груп крові

Залежно від того, є вони чи ні, кров ділиться на чотири групи:

  1. I (0) група: антигени A і B відсутні;
  2. II (A0) група: присутність антигена A;
  3. III (B0) група: присутність антигена B;
  4. IV (AB) група: присутність антигенів A і B.

Ще одна популярна класифікація – залежно від резус-фактора (RhD). Він визначається наявністю або відсутністю антигену D. Деякі групи крові більш поширені, ніж інші. Згідно з медичними даними, перша група зустрічається у 44% населення, друга – у 42%, третя – у 10%, четверта – у 4%.

Антигени А і В, а також резус-фактор передаються у спадок і залишаються незмінними протягом усього життя людини. Причому в батьків навіть з однаковою групою крові за системою AB0 може народитися дитина з іншою групою. Знати свою групу крові та резус-фактор необхідно під час переливання, пересадки органів і планування вагітності.

Що таке сумісність груп крові

Чому важлива сумісність груп крові для переливання?

Деякі групи несумісні з іншими, оскільки під час переливання еритроцити донора і реципієнта можуть аглютинувати, тобто вступати в реакцію склеювання. Це може призвести до смерті того, кому ввели несумісну кров:

Переливання несумісної крові може призвести до трансфузійних реакцій, що варіюються від легких до небезпечних для життя. Вони виникають, тому що імунна система реципієнта ідентифікує перелиту кров як чужорідну й атакує її.

Дізнатися свою групу крові можете, здавши кров із вени в будь-якій приватній лабораторії або державній поліклініці. Це обов’язково перед госпіталізацією в стаціонар і перед проведенням оперативних втручань.

Як поєднуються групи крові

Щоб переливання крові було безпечним і ефективним, важливо, щоб донор і реципієнт мали відповідні, а в ідеалі – однакові групи крові та резус-фактори. Але найчастіше групи крові донора і реципієнта відрізняються. Як вони поєднуються, зрозуміло з таблиці.

Таблиця сумісності груп крові

Важливу роль під час переливання крові відіграє і резус-фактор:

Що стосується RhD-сумісності, то вона теж має вирішальне значення. Резус-позитивні люди можуть приймати як резус-позитивну, так і резус-негативну кров. Але резус-негативні люди можуть приймати тільки резус-негативну кров.

Під час вагітності у матері та дитини з різними групами крові може виникати імунологічний конфлікт.

Які несумісні групи крові для зачаття?

Імунологічний конфлікт трапиться напевно, тільки якщо у матері буде IV, а у батька – I група. Зберігаються шанси такого конфлікту і за таких комбінацій:

  • жінка – II група, чоловік – I або III;
  • жінка – III, чоловік – I або III.
  • жінка – IV, чоловік – III або IV.

Яка ідеальна сумісність груп крові для зачаття дитини?

Від імунологічного конфлікту застраховані жінки тільки з I групою крові, для інших ця можливість виключена за таких комбінацій:

  • жінка – II група, чоловік – II або IV;
  • жінка – III, чоловік – II або IV.
  • жінка – IV, чоловік – II.

Резус-фактор теж відіграє важливу роль під час планування вагітності, оскільки в разі різного статусу дитини та матері може виникати резус-конфлікт, що загрожує викиднем, вадами розвитку або гемолітичним захворюванням плода:

Резус-фактор також впливає на ситуацію під час зачаття. Найгірший сценарій – це резус-негативна (Rh-) мама, яка виношує резус-позитивну (Rh+) дитину, що призводить до проблем несумісності. Її імунні клітини можуть почати атакувати еритроцити дитини.

Як поєднуються групи крові

Сучасні методи дають змогу усунути наслідки резус-несумісності. Для цього жінці на сьомому місяці вагітності та протягом 72 годин після пологів вводять резус-імуноглобулін (RhoGAM), якщо в її дитини підтвердиться Rh+ статус. Після ін’єкції організм жінки перестане реагувати на резус-позитивні клітини плода як на чужорідний об’єкт.

Група крові – одна з основних характеристик крові людини. Знання групи крові необхідне під час її переливання та трансплантації органів, а під час планування вагітності це допоможе запобігти проблемам зі здоров’ям жінки та плода.

Увага! Матеріал має лише ознайомчий характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем.

Мітки:
Залишити коментар

*

Вгору