Укус шершня викликає набряк, свербіж і печіння. Для деяких людей отрута комахи смертельна. Як допомогти потерпілому, якщо вжалив шершень і що робити?

Що робити, якщо вкусив шершень?

Влітку люди можуть піддаватися атакам деяких комах. До таких видів належать шершні. Їхній укус здатний завдати людині чимало дискомфорту і навіть призвести до смерті.

Як виглядає укус шершня і чим він небезпечний

Шершні – це комахи, зовні схожі на звичайних ос, але в 2-3 рази більші. Найчастіше вони зустрічаються в місцях скупчення опалого листя, підгнилих фруктів і ягід. Ці перетинчастокрилі будують гнізда в землі, дуплах, на стовбурах дерев, дахах і горищах будинків.

Зазвичай шершні не проявляють агресію першими, але можуть напасти, якщо захищають вулик або коли людина відбивається від комахи, що підлетіла.

Який вигляд має укус шершня?

Уражене місце виглядає як припухлість овальної або круглої форми з почервонінням навколо. Симптоми укусу схожі з наслідками нападу оси або бджоли: печіння, біль і свербіж, іноді виникає невелика кровотеча. Згідно з даними, у 10% постраждалих від шершнів виникають алергічні реакції на отруту.

Який вигляд має укус шершня?

Алергічні симптоми на отруту шершня:

 • підвищена температура;
 • почервоніння тіла;
 • оніміння в кінцівках;
 • різкий біль;
 • кашель;
 • нудота;
 • підвищена пітливість;
 • сильний набряк слизової оболонки порожнини рота і гортані.

У важких випадках потерпілий може втратити свідомість, перестати дихати, можлива зупинка серця. Дослідження німецьких учених показало, що в 1,2-3,5% випадків атаки шершнів спричиняють анафілактичний шок, за яких відсутність необхідної допомоги призведе до смерті. Був випадок, коли після нападу шершня в потерпілого набряк правий бік тіла, на кінцівках утворилися пухирі й розвинувся рабдоміоліз (руйнування м’язової тканини на клітинному рівні). У результаті він провів у стаціонарі сім днів.

Чим небезпечний укус шершня?

Небезпека шершнів полягає в тому, що за один раз вони можуть ввести в організм жертви до 2 мг отрути, яка викликає опіки. Це приблизно в 10 разів більше, ніж під час укусу оси та бджоли. Ці комахи, як і оси, не залишають жало після атаки і можуть жалити кілька разів поспіль. Якщо випадково пошкодити їхнє гніздо, шершні можуть нападати роєм.

Правила надання допомоги постраждалим від укусів шершнів

Що робити в разі укусу шершня?

Щоб допомогти постраждалій людині, дотримуватися таких правил:

 • Продезінфікуйте уражене місце. Протріть цю ділянку шкіри спиртом, мильним розчином або хлоргексидином.
 • Охолодіть шкіру. Прикладіть до ураженої ділянки холодний компрес або пакет із льодом, доки печіння не ослабне.
 • Якщо укушена рука або нога, підніміть кінцівку догори, щоб набряк минув швидше.
 • Прийміть антигістамінні та знеболювальні препарати, змастіть місце укусу протиалергійною або кортикостероїдною маззю, кремом.
 • Дотримуйтесь спокою і пийте більше рідини.

Шершні харчуються іншими комахами і можуть переносити небезпечні для людини бактерії та віруси, тому якнайшвидше після укусу комахи зробіть щеплення від правця, якщо з моменту останньої вакцинації минуло понад 10 років.

Алергічні симптоми на отруту шершня

Не можна чухати шкіру в ураженій ділянці, так швидше поширите отруту і можете занести в рану інфекцію. Пам’ятайте, що дія отрути посилюється під впливом алкоголю і седативних препаратів.

Наслідки укусу можуть відчуватися протягом доби, але особливо уважно спостерігайте за станом потерпілого протягом години після того, як вжалив шершень: у деяких людей після нападу шершня розвивається анафілактичний шок.

У такому разі необхідно негайно звернутися по медичну допомогу, а до приїзду лікарів прикласти до голови потерпілого холод і закапати в ніс судинозвужувальні препарати. Якщо людина непритомна, покладіть її на бік і зафіксуйте положення. За відсутності в потерпілого пульсу і дихання необхідно провести серцево-легеневу реанімацію.

Обов’язково зверніться по допомогу до медичних працівників, якщо укус припав на ділянку рота, носа або шиї, у разі утрудненого дихання, запаморочення, набряку горла та інших ознак алергічної реакції. Шершні особливо активні в теплу пору року. Вони можуть нападати на людину, якщо відчують загрозу. Зазвичай потерпілому від укусу шершня можна допомогти самостійно, але, якщо в нього починається серйозна алергічна реакція, необхідно звернутися по допомогу до лікаря.

Увага! Матеріал має лише ознайомчий характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем.

Залишити коментар

*

Вгору