З таким простим фізіологічним актом, як чхання, чомусь пов’язано багато повір’їв і прикмет. Звичайно, якщо це прояв застуди або алергії, то до ворожки не ходи – причини зрозумілі. Але чхання іноді виникає без видимих причин, випадково, мимоволі. Таке явище породило різні прикмети та ворожіння за чханням. Розповімо про це детальніше.

Чхання: особливості забобонів

У будь-який час дня і ночі, у не завжди зручній обстановці може з’явитися чхання. Значення, яке може мати чхання, люди з давніх часів співвідносили з певними подіями або звістками. У буденному фізіологічному акті вбачали знак долі.

Прикмети про чхання

За століття спостережень накопичений чималий досвід та склалися стійкі прикмети.

Чхання в певний час, у ті чи інші дні тижня, у певному місці має своє значення.

Такі прикмети численні. Тому було створено оригінальну класифікацію. Так, розрізняють знаки:

 • Ті, що попереджають, застерігають від чогось.
 • Ті, що віщують якісь події або дають відповідь, чи збудеться задумане.
 • Діляться прикмети на хороші або погані.

Має значення, в якому місці довелося чхнути:

 • У магазині або на ринку – це віщує вдалу купівлю або угоду.
 • Чхнув на робочому місці – чекай підвищення зарплати.
 • У лазні – вірний знак до отримання грошей, матеріальної вигоди.
 • Чхання в церкві свідчить про щирість молитви, а значить буде виконано молитовне прохання.

Є поширені прикмети і ворожіння, пов’язані з чханням, яким довіряють або якими користуються навіть скептично налаштовані люди. Поширені, наприклад, побажання здоров’я тому, хто чхнув. Кажучи “Будьте здорові!”, ми не підозрюємо, що побажання має історичне коріння: Папа Римський під час епідемій чуми своїм указом велів бажати здоров’я тим, у кого з’являвся такий симптом.

Поширені й інші прикмети та значення:

 • Якщо чхнув під час розмови після якоїсь фрази – це підтверджує її правдивість.
 • Чхнув під час напруженого обмірковування якоїсь думки, значить вона була правильна.
 • Кілька людей одночасно чхнули – щаслива прикмета. Треба кожному встигнути загадати бажання.
 • Якщо чхнути за столом із незнайомими людьми – серед них знайдеться згодом вірний друг.
 • Охоче довіряють прикметам під час хвороби: чхання віщує швидке одужання.
 • Ворожать за чханням при виході з дому: раз чхнув – до невдалої дороги, а два – до вдалої.
 • Якщо людина чхає багато разів поспіль, у ній накопичилося багато негативу і таким чином воно виходить.

Багато ворожінь та прикмет пов’язані з весіллям, хворобою чи здоров’ям, похороном, грошовими справами та іншим:

 • Є ворожіння-чихання любовне для молодих людей, які шукають будь-які знаки, що пророкують, яке майбутнє у їхніх стосунків.
 • Є чихання-прикмети для дівчат, які ворожать на наречених або сімейне життя. Так, якщо наречена чхнула до вінчання, то на неї чекає щасливе заміжжя.
 • Якщо чхнути не вдається, значить, у близькому оточенні з’явився сором’язливий шанувальник, який боїться зізнатися в коханні.
 • Якщо хочуть поповнення в сімействі, то, дотримуючись старовинної традиції, просять вагітну чхнути на жінку.
Чхання: особливості забобонів

Можна сказати, що ці прикмети і ворожіння стали частиною народної культури.

Запам’ятати все розмаїття прикмет важко, бо вони мають різне тлумачення залежно від години, дня тижня тощо. Прикмети та ворожіння зібрані в різних книжках, детально описані на спеціальних онлайн-платформах. Користуватися ними легко: треба запам’ятати час, коли чхнув, потім прочитати тлумачення.

Чхання за днями тижня: тлумачення

Відомий письменник, автор знаменитого словника Володимир Даль був ще й збирачем фольклору. Він зібрав тлумачення, що означає чхання в різні дні тижня. Ці значення доповнювалися іншими авторами, які виходили зі своїх спостережень. У результаті склалися такі трактування:

Чхання в понеділок

Чхнути в понеділок зранку, до сніданку, – це дуже добрий знак. Він найчастіше віщує якусь приємну подію. Але одночасно це й застереження про провокацію, на яку не можна піддаватися.

Чхання у вівторок

У вівторок чхання з раннього ранку обіцяє везіння в задуманих справах, причому не тільки цього дня. Можливе також отримання приємної звістки. Але головне пророцтво – вдома будуть довгоочікувані гості або на людину чекає приємна зустріч.

Чхання у середу

Очікуйте хороших новин цього дня. День буде сприятливим для спілкування. Якщо давно задумали серйозну розмову з кимось або важливий дзвінок, то чхання в середу – знак, що настав час наважитися на це. Вдало завершиться співбесіда, якщо вона була намічена на цей день.

Чхання у четвер

Ненавмисне чхання цього дня обіцяє успіх у майбутній справі. Особливо вдалим буде похід у магазин – зробите хороші покупки. З таким передбаченням сміливо можна звертатися по допомогу – цього дня в ній не відмовлять. Крім того, чхання в четвер обіцяє позитивні емоції і схвалення оточуючих.

Чхання за днями тижня: тлумачення

Чхання у п’ятницю

Чхнув з ранку п’ятниці – день має бути активним і насиченим, можна встигнути зробити все заплановане. Отримайте різноманітні враження, можливі довгоочікувані побачення або просто приємні зустрічі з друзями.

Чхання у суботу

Цей день найкращий для здійснення бажань. Тому якщо чхнути, то потрібно одразу загадати бажання – воно обов’язково збудеться.

Чхання у неділю

Цього дня чхання віщує появу гостей, можливі нові романтичні знайомства. День може принести дуже великі виграші. Якщо друзі просили в чомусь допомогти, не відмовляйте в допомозі – ви прекрасно впораєтеся із цим завданням.

Звіряючись по днях про те, що віщує чхання, не забувайте, що має значення і час дня або ночі, коли чхнули. Тоді тлумачення буде точнішим.

Чхання: достовірність прикмет

Правдивість будь-якого передбачення – питання віри. Ось чим оперують ті, хто схильний довіряти їм:

 • Віра в прикмети і ворожіння ґрунтується на тому, що в житті все закономірно, нічого просто так не відбувається. Ось і чхання часто сприймається як знакове явище, яке щось підказує.
 • Ті, хто впевнений у достовірності прикмет за чханням, посилаються на старовинні тлумачення, а також на те, що правдивість їх перевірена часом, вони засновані на досвіді багатьох поколінь.
 • Отримавши хороший знак, побачивши добру прикмету, багато хто вірить, що задумане здійсниться. Повірити – значить змоделювати хороший результат.
 • Нейролінгвісти зі свого боку переконують, що думки здатні втілюватися в реальність, вони формують наше майбутнє.
 • Стало відомо, що в момент чхання мозок здатний створити несподівану думку або образ, який щось означає.

Але не варто занадто серйозно покладатися на такі ворожіння і прикмети. До того ж у різних людей вони можуть мати відмінні значення:

 • Хтось з’ясував, що в нього частіше збувається прикмети чхання за часом, а в когось – за днями.
 • Дехто вважає, що в передбаченнях більш правдиве чхання, ніж гороскопи.
 • Існує думка, що знаки правдиві тоді, коли людина справді шукає відповідь на важливе для неї питання або коли сумнівається, який зробити вибір. Езотеричний сенс будь-яких ворожінь у тому, що вони допомагають знайти відповіді на важливі питання.
Чхання: достовірність прикмет

Задумуючи якусь справу, прагнучи досягти бажаного, хіба не шукаємо ми знаки, підказки щодо результату? Ось тому століттями й існують різні прикмети та ворожіння. Хоча в більшості випадків вони не несуть сакрального сенсу.

Наостанок розповімо про цікаві національні тлумачення чхання:

 • Так, у Великій Британії століттями існує прикмета, що якщо перед подорожжю моряк чхне на правому борту корабля, то шлях буде вдалим, а якщо на лівому – готувалися до неприємностей у дорозі.
 • У Шотландії існує повір’я, що після першого чхання немовляти йому вже не страшні підступи злих духів.

Різноманіття тлумачень чхання поступається, мабуть, тільки сновидінням. Їхня популярність із століттями не зникає, не забувається. Значить, у цьому щось є.

Залишити коментар

*

Вгору