Рахіт – це захворювання раннього дитячого віку, що вражає переважно опорно-руховий апарат і пов’язане з недостатнім надходженням вітаміну D. Причиною дефіциту вітаміну D можуть бути самі різні фактори: неправильне харчування, рідкісні прогулянки з дитиною на свіжому повітрі, ниркова або печінкова патологія. 🙁

Яке відношення має вітамін D до кістково-м’язової системи?

РахітСправа в тому, що в процесі органічних перетворень цей вітамін перетворюється в з’єднання, необхідне організму для нормального всмоктування кальцієвих і фосфорних мікроелементів – основного будівельного матеріалу для кісток. Якщо вітаміну D недостатньо, то надходження кальцію і фосфору в організм знижується. Оскільки при цьому падає концентрація мікроелементів у циркулюючу кров, запускаються механізми гормональної регуляції нормального рівня кальцію та фосфору. Іншими словами, для відновлення концентрації кальцію і фосфору в крові починається «вимивання» цих мікроелементів з кісткової тканини, що призводить до їх «розм’якшення» і викривлення. Крім того, порушення мінерального обміну обов’язково відображається на м’язах, нервовій тканині і деяких внутрішніх органах.

У клінічному перебігу в залежності від тяжкості хвороби розрізняють легку, середньої важкості і важку форми рахіту. Чим раніше виявлено захворювання і чим швидше розпочато лікування, тим легше протікає захворювання і швидше настає одужання. *OK* Ось чому необхідно знати перші ознаки рахітичної поразки, які починають проявлятися задовго до кісткових змін приблизно в одно-або двомісячному віці дитини.

До ознак рахіту належать:

  • порушення сну
  • наявність червоних плям на шкірі
  • втрата волосся на потилиці
  • запори
  • постійна пітливість, при цьому піт набуває кислуватий запах
  • дитина збуджений і стурбований, м’язовий тонус знижується
  • можливо, що вже на початковому етапі помітно розм’якшення кордонів переходу джерельця в кісткові тканини черепа

При легкій формі рахіту уплощається потилиця, розм’якшуються кордон джерельця, на ребрах, пальцях і зап’ястях формуються кісткові потовщення, що отримали назву рахітичних «чоток», «перлинних ниток» і «браслетів», відзначається деяка збудливість і погіршення м’язової діяльності

Форма рахіту середньої важкості характеризується більш вираженою патологією з боку кістково-м’язового апарату, приєднанням захворювань різних внутрішніх органів, анемії, збільшенням селезінки і печінки.

При важкій формі рахіту у разі відсутності лікування кісткові зміни набувають крайню ступінь деформації. Так, грудна клітка може стати кілеобразною (так звана «курячі» груди) або, навпаки, лійкоподібною («груди шевця»). У цих випадках чітко помітно викривлення нижніх кінцівок: О- чи Х-образним типом. Патологія з боку внутрішніх органів також стає різко вираженою. *CRYING*

Діагностика рахіту

Діагностувати рахіт на ранньому етапі можна за клінічним аналізом крові, що дозволяє визначити вміст мікроелементів і деяких ферментних факторів. У більш запущених випадках діагноз можна поставити і на підставі зовнішніх клінічних даних.

Лікування рахіту

Лікування рахіту має бути комплексним, що передбачає заповнення вітаміну D і усунення всіх тих причин, які можуть призвести до нестачі фосфору і кальцію. Перш за все, слід забезпечити нормальний режим з достатнім перебуванням на свіжому повітрі, не нехтувати прогулянками в сонячні дні, оскільки ультрафіолетовий сонячний спектр сприяє утворенню вітаміну D в шкірних покривах. Добовий харчовий раціон дитини повинен бути насичений повноцінними поживними речовинами, в тому числі вітамінами і мікроелементами. Якщо дитину ще годують грудьми, аналогічне харчування має бути у матері.

Лікування рахіту

Дуже хороший ефект дає безпосереднє вживання вітаміну D. Дозування і тривалість курсу визначається педіатром. Зазвичай один або півтора місяці цілком достатньо для досягнення терапевтичного ефекту. Також для посилення синтезу вітаміну D «власного виробництва» призначають ультрафіолетові опромінення. 😉

Профілактика рахіту

З метою профілактики рахіту необхідно приділяти увагу фізичному розвитку дитини (масаж, гімнастика), правильному харчуванню, прогулянкам. Профілактику рахіту можна і потрібно починати ще до народження дитини: майбутня мама повинна раціонально харчуватися, в останні пару місяців вагітності корисне застосування вітаміну D. Не завадять і м’які дози ультрафіолетового опромінення, особливо, якщо пологи випадають на осінньо-зимовий період, коли сонячне світло у великому дефіциті.

Мітки: ,
Залишити коментар

*

Вгору