Мивовільний аборт або викидень – медичний термін, який використовується для позначення вагітності, яка переривається без стороннього втручання в перші 20 тижнів після запліднення. Медичний термін «мимовільний аборт» (САП) часто викликає у жінок негативне відчуття, тому в цій статті для позначення будь-якого типу мимовільного аборту або втрати вагітності на терміні до 20 тижнів ми будемо використовувати термін «викидень»

За даними Американської Колегії Акушерства і гінекології (American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)), викидень – найбільш поширений тип втрати вагітності. Як свідчать результати численних досліджень, приблизно 10 – 25% всіх клінічно зареєстрованих вагітностей закінчуються викиднем. За оцінками фахівців, відсоток втрати хімічної або не визначеної вагітності досягає 50 – 75%, проте на цю цифру не можна покладатися, оскільки часто жінка втрачає вагітність, навіть не підозрюючи про це.

Викидень

Більшість викиднів припадають на перші 13 тижнів вагітності. 🙁 Без сумніву, очікування дитини – найважливіший період в житті жінки, однак в умовах зростаючого ризику викиднів слід якомога більше дізнатися про можливу втрату вагітності, якщо, до нещастя, в подібній ситуації опинитеся ви або ваші знайомі.

З викиднем пов’язана безліч незрозумілих термінів і ситуацій, в яких непрофесіоналові нелегко розібратися. Існують різні типи викиднів, різне лікування для кожного типу, а також різна статистика втрати вагітності в результаті того чи іншого викидня. У цій статті ви знайдете відповіді на деякі питання, пов’язані з викиднем. Озброїтеся знанням, яке в майбутньому може допомогти вам справитися з подібною неприємною ситуацією і не відчувати себе втраченою і нещасною. Як і у випадку з більшістю ускладнень вагітності, з будь-якими питаннями вам краще всього звернутися до свого лікаря.

Причини викидня

Викидень викликають найрізноманітніші причини, які найчастіше не піддаються визначенню. У перший триместр причиною викидня найчастіше стає хромосомна аномалія, коли в плоду нестандартний набір хромосом. Більшість хромосомних аномалій виникають в результаті дефектів яйцеклітини або сперми або у зв’язку з тимчасовою проблемою поділу зиготи. Серед інших поширених причин викидня фахівці виділяють наступні (проте це далеко не вичерпний перелік):

 • Гормональні проблеми, інфекційні захворювання або проблеми зі здоров’ям у жінки
 • Нездоровий спосіб життя (активне куріння, наркотична залежність, погане харчування, зловживання кофеїном, радіація або контакт з токсичними речовинами)
 • Неправильна посадка яйцеклітини в матку
 • Вік матері
 • Травма матері

До факторів, які нібито можуть спровокувати викидень, можна віднести також секс, важка фізична праця (особливо в шкідливих умовах) або фізичні навантаження.

Які ознаки викидня?

Якщо у вас з’являються хоча б деякі з цих симптомів, дуже важливо якомога швидше звернутися до лікаря або в лікарню:

 • Терпима або нестерпний біль в попереку (часто сильніше звичайних менструальних спазмів)
 • Втрата ваги
 • Поява біло-рожевою слизу
 • Справжні перейми (дуже хворобливі перейми кожні 5-20 хвилин)
 • Прискорений стілець
 • Коричневі або яскраво-червоні кров’яні виділення, іноді супроводжують спазмами (20 – 30% всіх жінок у перші тижні вагітності стикаються з кровотечею, і приблизно у 50% з них подальша вагітність протікає нормально)
 • Виділення з вагіни згустків тканини
 • Нудота
 • Зникнення ознак вагітності або втрата чутливості грудей

Типи викиднів

Типи викиднівЯк правило, викидень – це досить тривалий процес, а не одноразова подія. *CRYING* Існує кілька стадій або типів викиднів. Також існує безліч джерел, з яких ви можете дізнатися все про здоровий внутрішньоутробний розвиток плоду і краще зрозуміти, що ж відбувається у вашому животі. Поінформованість про ранній розвиток плоду в перший триместр вагітності може допомогти вам у визначенні можливих чинників ризику, які можуть призвести до викидня.

Викидень будь-якого типу зазвичай називають просто «викиднем», проте ваш лікар може використовувати і інші медичні терміни, наприклад:

 1. Загроза викидня: деяка маткова кровотеча в перші тижні вагітності, яка супроводжується хворобливими спазмами або болем у попереку. Шийка матки залишається закритою. Така кровотеча часто виникає в результаті посадки заплідненої яйцеклітини.
 2. Неминучий або неповний викидень: біль у животі або попереку, який супроводжується кровотечею і розкриттям шийки матки. Викидень називають неминучим, якщо спостерігається розширення або стирання шийки і/або розрив оболонки плоду. Кровотеча і спазми можуть продовжуватися, якщо викидень неповний.
 3. Повний викидень: викидень вважається повним, коли ембріон або результат зачаття вийшов з матки. У цьому випадку кровотеча припиняється швидко, а разом з ним припиняються спазми і біль. Повний викидень підтверджується УЗІ.
 4. Викидень: багато жінок переживають викидень, навіть не підозрюючи про це. При викидневі відбувається смерть ембріона, але не відбувається викид плоду з матки. Причини цього явища невідомі. Про викидень можна судити по зникненню ознак вагітності і відсутності серцебиття плоду, яке визначається УЗД.
 5. Повторний викидень: в цьому випадку відбувається 3 або більше викидня підряд в перший триместр. Від цього явища страждає 1% пар, які намагаються зачати дитину.
 6. Анембріонія: відсутність плоду. Запліднена яйцеклітина вростає в утробну стінку, проте розвиток плоду так і не наступає. Часто утворюється гестаційна сумка з жовтковим мішком або без нього, однак зростання плоду відсутнє.
 7. Ектопічна (позаматкова) вагітність: запліднена яйцеклітина розташовується не в матці, а в іншому місці, найчастіше в маткових трубах. У цьому випадку слід негайно звернутися до лікаря, щоб запобігти розвитку врослої яйцеклітини. Затягування позаматкової вагітності може призвести до серйозних ускладнень і створити загрозу для здоров’я жінки.
 8. Хоріонаденома: результат генетичної помилки в процесі запліднення, яка призводить до зростання аномальної тканини в матці. Хоріонаденома рідко супроводжується розвитком ембріона, проте часто їй супроводять всі характерні ознаки повноцінної вагітності, в тому числі затримка менструації, позитивний результат тесту на вагітність і сильна нудота.

Лікування викиднів

Лікування викиднів:

Лікування до або після викидня в основному спрямоване на запобігання кровотечі і/або попадання інфекції. Чим менший термін вагітності, тим більше вірогідність самостійного відторгнення ембріональної тканини, що усуває необхідність подальших медичних процедур. *SCRATCH* Якщо організм самостійно не відторгає ембріональну тканину, для припинення кровотечі і попередження зараження жінці найчастіше прописують процедуру розширення і вискоблювання. Для зупинки кровотечі після розширення і вискоблювання часто прописують ліки. За кровотечею слід ретельно стежити і після виписки додому, і якщо ви помічаєте посилення кровотечі або поява лихоманки і підвищення температури, краще всього негайно звернутися до лікаря.

Чи можна застрахуватися від викидня:

Оскільки причина більшості викиднів пов’язана з хромосомними аномаліями, не в наших силах вирішити цю проблему. Проте в наших силах забезпечити збереження здоров’я як в період вагітності, так і до зачаття. Ось декілька порад:

 • Регулярно займайтеся спортом
 • Переходьте на здорове харчування
 • Уникайте стресів
 • Зберігайте вагу в розумних межах
 • Щодня приймайте фолієву кислоту
 • Не паліть

Дізнавшись про свою вагітність, вам доведеться знову ввести зміни в спосіб життя, щоб забезпечити здоровий розвиток вашої дитини:

 • Лікування викиднівУникайте навантажень на живіт
 • Не паліть і уникайте пасивного куріння
 • Відмовтеся від алкоголю
 • Перед прийомом будь-яким ліків, що відпускаються без рецепта, проконсультуйтеся у лікаря
 • Обмежте споживання кофеїну або зовсім відмовтеся від нього
 • Уникайте шкідливої атмосфери, наприклад, радіації, контакту з інфекційними хворими або рентгенівського випромінювання
 • Не займайтеся травматичним спортом або роботою

Емоційне відновлення після викидня:

На жаль, викидень не вибирає, кого вразити. До ризику викидня схильна кожна пара. Часто у жінок залишається безліч питань щодо фізичного та емоційного відновлення, і вони негайно намагаються знову зачати. Дуже важливо, щоб в цей час жінки не закривалися в собі і не обривали зв’язки з родиною, друзями і лікарями. 😉

Залишити коментар

*

Вгору