У багатьох виникають труднощі за зміни професії. Кардинальна зміна виду діяльності схожа на стрибок з парашутом: послідовність дій зрозуміла, мету видно, але заповітний крок зробити дуже страшно. А чи потрібно? Згідно з дослідженням, тільки 27% людей у світі працюють за спеціальністю, інші обирають ближчий за духом, перспективний або високооплачуваний напрямок. Своєю вищою освітою задоволена лише третина респондентів, хоча 67% опитаних обрали ВНЗ та спеціальність самостійно, без тиску сім’ї чи друзів.

Як подолати труднощі при зміні професії

Усього 2.5% опитаних спиралися на дані профорієнтаційних заходів, спрямованих на допомогу у виборі професії. Це легко пояснити: у юності ми легко запалюємося образами, черпаємо натхнення у книгах та кіно, мало замислюючись про реальні перспективи.

Вихід – освоїти нову спеціальність і зайнятися найбільш цікавою для себе справою, отримуючи матеріальну та емоційну віддачу. Розглянемо труднощі, що виникають при зміні професії, щоб уникнути їх, пройшовши цей шлях легко і гладко.

Чого ми боїмося, коли плануємо міняти професію?

Страх змушує діяти за накатаною, вибираючи звичні рутинні дії замість нових. Зміна спеціальності — крок у незвідане, пов’язаний із безліччю побоювань. На тематичних форумах ми зібрали найпоширеніші з них:

Відсутність відповідної “кірочки” – це ганьба

Навіть якщо роботодавець не розсміється в обличчя, то точно відмовить на посаді без релевантного диплома про вищу освіту.

Проведене серед керівників бізнесу та кадрових агентів опитування показало, що лише для 27.9% роботодавців важлива відповідність диплому спеціальності, на яку претендує претендент. Близько 15% опитаних звертають увагу на наявність будь-якого диплома про вищу освіту, а понад 56% респондентів цікавлять винятково знання та досвід претендента.

Після курсів і без досвіду роботу не знайдеш

По-справжньому хороші курси вибрати складно, та й то вони дають лише теорію. Щоб претендувати на гідну зарплату, потрібен досвід та кейси у портфоліо. Може отримати другу вищу в кредит?

Так, курсів багато. Серед них як серйозні від перевірених організацій, так і зроблені нашвидкуруч фахівцями-одноденками — за самостійного пошуку доведеться уподібнитися до золотошукача, який промиває пісок.

Чого ми боїмося, коли плануємо міняти професію?

На відміну від вузівської освіти, розтягнутої на кілька років, курси дають лише потрібну інформацію, актуальну на сьогоднішній день і потрібну роботодавцям. Залежно від типу курсу вона може бути базовою, стиснутою або охоплювати всі аспекти обраної професії. Сертифікати, отримані після проходження освітніх курсів, враховуватимуться в резюме та на співбесіді.

Навчання – дороге задоволення

А хто платитиме за квартиру, купуватиме їжу та одяг, поки не з’явиться нова робота?

Безгрошів’я – стрес і демотиватор. Опитування показало, що більше 63% жителів у світі не мають фінансової “подушки безпеки”: у разі втрати роботи вони залишаться ні з чим. Щоб присвятити час навчанню, варто відкладати гроші вже зараз, заздалегідь розрахувавши потрібну суму. Альтернативні варіанти – знайти оплачуване стажування або взяти часткову зайнятість на нинішній роботі. Такі рішення дозволять зберегти прийнятний рівень життя та зайнятися навчанням.

Якщо сплатити повну вартість курсів відразу складно, можна скористатися послугою розстрочки та вносити платежі помісячно — варіант, який надають багато онлайн-школ.

Як вибрати нову професію та не помилитися?

Затребуваних напрямків дуже багато — податись у розкрученіше чи вибрати вузьку нішу? А якщо спеціальність знову не сподобається?

Для початку потрібно визначитися з бажаним форматом роботи – фріланс, віддалений або живий. Найпопулярніші інтернет-професії, куди входить SMM та контент-менеджмент, веб-дизайн, тестування, програмування, можна вивчати на курсах онлайн. Виявити приховані таланти та схильності допоможе профорієнтація у вигляді тестування — наприклад, класична за методиками Клімова та Голланду або спеціалізована в рамках IT-професій.

Способи змінити спеціальність

Попередньо обравши нову спеціальність, варто дізнатися про неї якнайбільше — подивитися відео, почитати огляди та статті, відгуки реальних людей. На курсах бажано виконувати всі практичні вправи, відстежуючи свої емоції та ступінь зацікавленості процесом. Простіше вийти з гри на початковому етапі навчання, ніж здобувати ще одну непотрібну професію.

Вибираючи нішу, можна відштовхуватися і від фінансової складової. Як правило, чим складніший напрямок, тим вища зарплата.

Мені вже за 40, 50 — пізно міняти роботу

Роботодавці часто відмовляють кандидатам через вік.

Опитування серед 11 000 претендентів показало, що вік був причиною відмови в прийомі на роботу всього в 12% випадків, хоча при розбивці даних по вікових групах видно, що у пенсіонерів цей показник становить 43%. Вихід — працювати на фрілансі або розсилати резюме до більшої кількості компаній до позитивної відповіді.

Не курсами єдині: інші способи змінити спеціальність

Освітні курси — найпростіший і найефективніший спосіб здобуття нової професії, але є й інші варіанти:

  • Стажування в компанії: робота та навчання в одному флаконі
  • Індивідуальне навчання у затребуваного фахівця
  • Навчання у ВНЗ
  • Самоосвіта матеріалами із вільного доступу

Резюме

Труднощі та сумніви при зміні професії – це нормально, проте їх можна уникнути, якщо з розумом підійти до вирішення завдання. Освітні курси дають не тільки теорію, а й практичний досвід роботи, що дозволяють сформувати початкове портфоліо. Більшість роботодавців цікавиться реальними навичками та знаннями претендента, не звертаючи уваги на диплом про вищу освіту — часи формалізму та бюрократії поступово минають.

Найстрашніше — шкодувати про втрачені можливості та ховати таланти на нелюбимій роботі. Чим раніше вдасться знайти професію мрії, тим швидше ви вийдете на бажаний рівень доходу і отримуватимете задоволення від повсякденної рутинної діяльності.

Залишити коментар

*

Вгору