У дитинстві ми мріємо про те, щоб читати думки людей і розуміти, коли вони брешуть. Це можна робити навіть без спеціальних знань. Психологи назвали основні ознаки того, що людина бреше.

Ознаки того, що людина бреше

Деякі люди дуже вправні у брехні. Однак міміка, жести, пози і голос все одно їх видають.

Ознаки того, що людина вам бреше

Відводить погляд, прикриває очі рукою

Коли від людини намагаються домогтися правди, вимагають, щоб вона дивилася в очі співрозмовнику. Як по очах зрозуміти, що людина бреше? Якщо вона відводить погляд, особливо в момент зміни теми розмови або постановки запитання, прикриває очі рукою, часто моргає, то це невербальний сигнал брехні. Майте на увазі, що брехун може намагатися приховати цю ознаку брехні від співрозмовника та буде навмисно дивитися в очі, ловити погляд, демонструючи уявну відкритість.

Зазвичай люди дивляться в очі під час спілкування 61% часу. Потрібно бути дуже спостережливим, щоб вловити різницю між тим, коли людина просто відводить погляд і коли вона бреше.

Не хоче відповідати або відповідає ухильно

Якщо співрозмовник може відповісти, але не хоче, він починає говорити такі фрази:

 • «Це питання не до мене»,
 • «Ви звернулися не за адресою»,
 • «Не можу відповісти на це запитання».

Або ж використовує ухильні вирази (загалом, у принципі, можливо, здебільшого), намагаючись уникнути відповіді. Такі слова знімають відповідальність з того, хто говорить, роблять відповідь розмитою і неточною.

Багато що залежить від ситуації. Наприклад, якщо учень у школі каже, що не може відповісти на це запитання, це в багатьох випадках буде сприйнято однозначно як незнання. Якщо ж він хоче уникнути покарання за незнання або йому соромно в цьому зізнатися, він починає викручуватися, вживаючи ухильні вирази.

Починає атакувати

Відчуваючи викриття, брехун може почати атакувати співрозмовника, ставлячи йому зустрічні запитання:

 • «Чому ви мене про це питаєте?»,
 • «Навіщо ви ставите такі запитання?»,
 • «Чому ви мені не вірите?».

Маніпулятор до того ж може прикинутися жертвою, пустити в хід сльози, безвихідний і страждальний вираз обличчя. Негативні емоції неприємні людям, і співрозмовник справді може відступити під таким натиском, так і не довівши свою правоту і не викривши брехню.

Близько 82% брехні залишається непоміченою. Американські дослідження показали, що 60-80% пацієнтів брешуть своїм лікарям.

Використовує суперечливі твердження

На брехню можуть вказувати твердження, які суперечать одне одному, тим паче, якщо вони використовуються поспіль. Мислення має підкорятися законам логіки. Логіка розглядає умови, за яких думка може бути правильною. Згідно з одним із законів логіки, законом суперечності, дві думки, які заперечують одна одну, не можуть бути однаково правильними. За законом виключеного третього, правильним буде якесь одне з тверджень.

Як зрозуміти, що людина бреше?

Брехун може навмисно використовувати суперечливі твердження, щоб потягнути час і заплутати співрозмовника. А може сам заплутатися у брехні й не помітити протиріч у своїх словах.

Дає детальну відповідь

Занадто докладна відповідь із безліччю непотрібних деталей може бути способом маскування брехні. Найчастіше це заздалегідь придумана історія. У побуті такий хід часто спрацьовує, тим паче якщо це безневинна брехня, покликана розвеселити слухачів, наприклад анекдотичні ситуації, розказані рибалками, гумористами.

Зовсім інша річ, якщо вигадані історії звучать у залі суду або під час слідчого експерименту. У такому разі суддя просить не відволікатися на непотрібні подробиці, говорити тільки по суті. Адвокат уточнює деталі, які навмисно не беруться до уваги. Прохання слідчого розповісти все у зворотному порядку нерідко заплутує брехуна, і факт брехні стає очевидним.

Брехня написана на обличчі

Часто брехню видають виразні рухи м’язів обличчя. Як зрозуміти за мімікою, що людина бреше? Експерти з мови тіла називають такі ознаки брехні, які помітні на обличчі:

 1. Мікропосмішка. Один бік рота злегка піднімається, і на обличчі з’являється легка усмішка.
 2. Покерфейс. Коли людина добре себе контролює, вона стежить за тим, щоб її обличчя було нерухомим, а вираз м’яким, нейтральним.
 3. Зневага, яка відображається рухом брів.
 4. Асиметрія обличчя. Одна брова може бути піднята, а інша опущена, крива посмішка.

Щоб визначити брехню за мімікою обличчя, необхідно володіти високим емоційним інтелектом. Зчитувати подібну емоцію з обличчя людини, особливо якщо вона бувалий брехун, непросто.

Жести видають тривогу і занепокоєння

Контролювати рухи тіла під час брехні набагато складніше, ніж висловлювання. Психологи радять більше довіряти міміці та жестам людини, ніж словам, особливо якщо здається, що вона бреше. Зверніть увагу на красномовні рухи, які свідчать про брехню. Під час брехні людина:

 • прикриває рот рукою;
 • ковтає слину, облизує губи, покашлює;
 • почухує обличчя та голову;
 • під час відповіді на складне запитання змінює положення тіла, намагається відсторонитися від співрозмовника, наприклад, відкинувшись на спинку стільця;
 • постукує ногою, пальцями;
 • словами погоджується з тим, хто говорить, але водночас погойдування головою транслюють знак заперечення.

Якщо таких жестів немає, це не означає, що людина говорить правду. Патологічні брехуни самі вірять у те, що говорять, тому не відчувають жодного занепокоєння. А ось метушливі люди, які страждають на СДУГ, можуть повторювати певні рухи, навіть коли говорять правду.

Основні ознаки, які видадуть брехню

Змінюється голос і дихання

Якщо розмовляєте по телефону і не бачите людину, звертайте увагу на її голос і дихання. Як зрозуміти, що людина бреше по телефону? Ознакою брехні може бути

 • голос, що тремтить,
 • голос, що збивається,
 • змінені темп мови і гучність,
 • звуки, що мукають,
 • паузи перед відповідями, якщо тільки це не звичка людини.

Дихання може бути частішим або навіть переривчастим. Можна почути зітхання співрозмовника і відчути його збудження.

По телефону легко визначити брехню добре знайомої людини, коли вам відома її звичайна манера спілкування. Із незнайомою складніше. Але якщо вона на початку бесіди говорить повільно, а потім швидше, це ознака того, що людина нервує. Багато людей, коли брешуть, мимоволі говорять тихіше.

Ці вісім ознак допоможуть вирахувати брехуна. Для підозри достатньо прояву двох із них. Але важливо також враховувати індивідуальні особливості людини, щоб не прийняти їх за брехню або, навпаки, не пропустити важливу деталь.

Залишити коментар

*

Вгору