Нещасливий шлюб, «вінець безшлюбності», слабке здоров’я і навіть фінансові негаразди часто передаються з покоління до покоління.

Що таке родові сценарії, як їх виявити та позбутися?

Нерідкі ситуації, коли жінки точно повторюють долю матері та інших родичок по жіночій лінії сім’ї. Вам може бути знайома історія, коли дівчинка, яка виросла в сім’ї, що складається з мами та бабусі, розлучається відразу після народження дитини і виховує її сама. Це один із найпоширеніших сценаріїв, адже майже у третині сімей діти ростуть без батька. Буває й так, що всі чоловіки в роду вмирають, не пробувши у стосунках 3-7 років. Нещасливі шлюби, проблеми із зачаттям, смерті новонароджених, викидні, затяжні депресії та вічні фінансові труднощі, які повторюються з покоління в покоління, називаються родовими сценаріями, що означає сукупність правил, шаблонів поведінки, очікувань від близьких та оточуючих людей, установок у роді людини.

Як формуються родові сценарії?

Людський мозок може несвідомо засвоювати інформацію, міцно закріплюючи в пам’яті. Так, дитина спостерігає за поведінкою, манерами, звичками дорослих, які формують її особистість та мислення. Наприклад, у перші дні життя немовля запам’ятовує образ матері та батька. Вони стають для нього деякими орієнтирами — тими, з кого він братиме приклад у майбутньому. Такий механізм називається «імпринтінгом» та має наукове обґрунтування. Автор феномена – зоолог Конрад Лоренц, який отримав Нобелівську премію 1973 року. Спостерігаючи за поведінкою каченят, він виявив, що ті сприймають перший побачений об’єкт (навіть неживий) за батька і йдуть за ним по п’ятах. Так і діти неусвідомлено «вбирають» спосіб життя, вчинки, цінності матері, батька або інших осіб, що їх замінюють.

Як формуються родові сценарії?

Бачачи, як батьки конфліктують між собою на підвищених тонах, супроводжуючи скандали маніпуляціями та взаємними образами, дитина переймає таку модель поведінки за норму і в майбутньому взаємодіє з партнером так само. З більшою ймовірністю шлюб матері і батька розпадеться, так само як і шлюб дитини, що виросла. Потім це повториться з наступними поколіннями, доки хтось зупинить цикл невдалих взаємин у собі.

У роду кожної людини є предки, які пройшли через досвід воєн, стихійних лих, розкуркулювання (типова травма жителів нашої країни), злиднів. У їхньому житті були й особисті трагедії, хвороби, зради, насильство, аборти і навіть самогубства. Ви можете несвідомо прагнути бути схожими на своїх предків, щоб довести їм свою лояльність. Наприклад, не вступати у здорові, гармонійні стосунки, відмовлятися від вигідних ділових пропозицій, бути непримітними для оточуючих, боятися довіряти людям та бути багатими. Коли ви дотримуєтеся цих принципів, то несвідомо хочете почуватися улюбленою, прийнятою, цінною дитиною свого роду. Відмовляючись від власної долі, ви вибираєте чужу, як би кажучи: «Мамо, я житиму, як ти!» Або, навпаки, робите все можливе, щоб уникнути помилок, але в результаті повторюєте їх.

Родові сценарії не так просто самостійно виявити і, більше, вийти з них. Однак, дотримуючись рекомендацій, ви зможете зробити перший крок до побудови свого щасливого життя. Якщо не зробите жодних дій, найімовірніше, сімейний сценарій перейде до ваших дітей, а потім і до онуків.

Що можна зробити з родовим сценарієм?

Перший крок – зверніться до фахівця. Під ними ми маємо на увазі психологів чи психотерапевтів. Так ви зможете максимально дбайливо для своєї психіки опрацювати сформовані шаблони взаємодії між членами сім’ї та травми, що передаються у спадок.

Що можна зробити з родовим сценарієм?

Другий крок – сепарація. Головне, що вам потрібно зробити, – переїхати від батьків і бути фінансово незалежними від них. Далі слід усвідомити, що так чи інакше ваше дитинство залишило у вашій психіці незабутній відбиток. Але іншим воно не буде, тому перестаньте мріяти, що воно могло бути щасливішим. І звичайно, визнайте своїх батьків окремими особистостями зі своїми перевагами, недоліками та життєвим досвідом. Вони дали вам рівно стільки, скільки змогли, тому чекати на їхню любов, схвалення та оцінки вкрай не рекомендується. Подякуйте мамі та татові за те, що ви з’явилися на світ. Цього достатньо.

Третій крок – почати працювати зі своїм родом. Спочатку ви можете займатися цим самостійно, розпитуючи рідних про предків, складаючи генеалогічне дерево. Це чудова можливість дізнатися про долі ваших прапрабабусь і дідусів, відстежити повторювані епізоди в історії вашої сім’ї і надалі зайнятися їх викоріненням.

Вимовте вголос такі слова: «Я належу до свого роду, але не повторюю долю мами, бабусі та інших предків. Я вибираю інше для себе. Для мене це правильно».

Головне, що ви можете зробити, щоб позбавитися деструктивних сімейних сценаріїв, – усвідомити, що ваша доля залежить від вас самих. Тільки ви можете зробити всі необхідні дії та заходи, щоб зробити її щасливою. Візьміть відповідальність за своє життя і будуйте його таким, яким завжди мріяли.

Залишити коментар

*

Вгору