Протягом життя практично всі ми прагнемо зрозуміти себе та інших людей, дізнатися більше про наші особливості, сильні та слабкі сторони, а також як їх використовувати собі на користь. Часто в цьому питанні ми звертаємося до різних типологій особистості: гороскопи, дизайн людини, соціоніка та інші. Найпростішим до різних ситуацій і сфер таким інструментом є Еннеаграма.

Що таке Еннеаграма та її типи

Еннеаграма (з грец. ennea – дев’ять, gramma – фігура) – модель організації особистості, заснована на глибинній мотивації. Ця мотивація формується у дитинстві кожної людини та визначає все інше у дорослому віці: погляди на життя, емоції, поведінку, установки, реакції.

Що таке Еннеаграма: типи та особливості

Еннеаграма поділяє людей на 9 типів особистості. Схематично це виглядає як коло, розділене на 9 рівних частин, що означає рівний внесок кожного типу у світ. Лінії, що розділяють сектори кола, зображують стрілками, що підкреслює динамічність моделі: кожен тип може переходити до іншого типу під впливом стресу чи інших чинників.

Що дає вивчення Еннеаграми

Визначивши свій тип, можна:

• знайти свої сильні сторони
• зрозуміти, чому ви чините так, як робите
• чому інші так не роблять
• знайти свою життєву стратегію
• визначити свій спосіб гармонійної взаємодії з людьми
• знати, чого чекати від себе у стресі
• зрозуміти, як працювати над собою, які інструменти використовувати, як повертати себе в ресурсний стан

Якщо ж ви керівник команди або людина, яка працює з людьми, то Еннеаграма вам дозволить:

• краще розуміти навколишніх чи своїх підлеглих
• підбирати найкращі способи взаємодії з іншими
• розібратися, як побудувати відносини з людьми
• наскільки вам підходять ті чи інші люди для різних типів стосунків
• мотивувати людей робити ті чи інші вчинки
• створити згуртовану команду чи міцну сім’ю

Кому буде корисно вивчення Еннеаграми

Вивчення Еннеаграм буде корисно наступним групам людей:

 • коучам, психологам, психотерапевтам, щоб поглибити свої знання про внутрішню мотивацію, організацію особистості людини, краще розуміти своїх клієнтів
 • HR, бізнес-тренерам, керівникам, консультантам, щоб простіше знаходити підхід до кожної людини, легко визначати її місце в команді, підбирати завдання, з якими вона краще впорається
 • а також усім, хто працює з людьми або просто хоче краще розуміти себе та інших, краще вибудовувати стосунки з близькими, колегами та друзями.

Доведеність теорії Еннеаграми

Знання, які лягли основою Еннеаграми, збиралися протягом багатьох століть. Є думка, що перші символи, схожі на Еннеаграму, зустрічалися ще в Олександрії.

Сучасна ж версія Еннеаграми тримає у своїй основі принципи психоаналізу та розуміння неврозів. Її автор Клаудіо Нарахно, чилійський психіатр, професор медицини, гештальт-терапевт. Він зібрав у єдину наукову систему філософські ідеї Георгія Гурджієва, розробки типів особистостей Оскара Ічазо та психотерапевтичні знання.

Що дає вивчення Еннеаграми

Також є думка, що Еннеаграма є не доведеною системою, тому що по ній проводилося мало досліджень та для остаточних висновків про її достовірність не вистачає даних. Викликає питання точність визначення типу особистості, і навіть опис різних типів. Тим не менш, це не заважає їй бути зручним інструментом самопізнання, а також інструментом для вибудовування відносин з людьми.

9 типів Еннеаграми

Які виділяють типи Еннеаграми? Їх лише дев’ять:

 1. перфекціоніст
 2. помічник
 3. досягатор
 4. індивідуаліст
 5. спостерігач
 6. лояльний скептик
 7. ентузіаст
 8. бос
 9. миротворець

Для того, щоб визначити свій тип, є два способи: пройти безкоштовний тест з інтернету або зробити це на сесії у професійного практика Еннеаграми, який може точніше помітити різні нюанси і правильно підібрати тип. Тут ми коротко розберемо психологічні особливості кожного типу. Прочитайте та перевірте, наскільки вам відгукується кожен із них.

Тип 1. Перфекціоніст

Ідеаліст із високими стандартами та моральними принципами. Акуратний, відповідальний, працьовитий, організований. Має внутрішню дисципліну і пунктуальність.

Шлях розвитку особистості: прийняти свої та чужі недоліки, навчитися відпочивати та отримувати радість від простих речей, приймати та виражати свої емоції.

Тип 2. Помічник

Цей тип завжди готовий допомогти, дуже хоче бути потрібним, отримати визнання. Постійно дбає про інших, часто забуваючи про себе. При цьому сам насилу приймає допомогу. Він дуже душевний, щедрий, дбайливий, дружелюбний.

Шлях розвитку особистості: виділяти час і ресурси на себе, вчитися говорити “ні”, приймати допомогу і турботу.

Тип 3. Досягатор

Дуже амбітний та працелюбний лідер. Любить справляти враження на оточення, легко адаптується під різні умови, ситуації. Впевнений у собі, оцінює людей за їхніми діями у світі. Фокусується на ефективності та результатах, хоче завжди справляти враження на оточуючих.

Шлях розвитку особистості: сповільнитись, навчитися розставляти пріоритети, приділити час відпочинку, також прийняти, що люблять людей не лише за те, що вони роблять, а й просто так.

Тип 4. Індивідуаліст

Дуже чуттєвий, звернений у себе тип. Любить естетику у всьому, йому важливо усвідомлювати та відчувати свою відмінність від інших. У нього дуже інтенсивне сприйняття, він гостро реагує на всі злети та падіння.

Шлях розвитку особистості: фокусуватися також на оточуючих, а не лише на своїх переживаннях, навчитися бачити красу у всьому, помічати те, що є, а не тільки те, чого бракує.

9 типів Еннеаграми

Тип 5. Спостерігач

Цей тип дуже розумний, що любить все аналізувати та розмірковувати. Такі люди є самодостатніми, часто не показують емоції. У надто стресових ситуаціях ніби відключаються від своїх емоцій, часто цураються інших людей, тісні зв’язки їх спустошують. Прагне зібрати якомога більше інформації, щоб ухвалити рішення.

Шлях розвитку особистості: дозволити собі виявляти більше почуттів та емоцій, а також більше взаємодіяти з людьми, бути активними, розслаблятися та відпочивати.

Тип 6. Лояльний скептик

Це уважні та дуже обережні люди. Вони нерішучі, тому що завжди уявляють найгірший результат. При цьому вони бачать багато різних сценаріїв, реально оцінюють ризики, вони відповідальні та повністю занурюються у будь-яку справу.

Шлях розвитку особистості: розвивати впевненість у собі, швидше приймати рішення, ділитися своїми страхами з людьми.

Тип 7. Ентузіаст

Цей тип дуже оптимістичний, постійно планує і репрезентує щось нове. Хоче жити яскраво і динамічно, часто нетерплячий, не може зосередитись на чомусь одному. Він любить свободу, швидкість, інновації, має дар переконання.

Шлях розвитку особистості: в тому, щоб зупинятися, фокусуватися на чомусь одному, приймати негативні сторони життя і доводити справи до кінця.

Тип 8. Бос

Це надійний і сильний енеатип, який хоче все контролювати і зневажає людей через слабкість. Часто його сприймають як агресивну людину, тому що вона імпульсивна і стрімка. Вона очолює будь-яку систему, прямо висловлює свою думку, але якщо у її присутності кривдять слабкого, то прагне його захистити.

Шлях розвитку особистості: у тому, щоб розвивати емпатію, приймати слабкості інших, вчитися спочатку думати, а потім діяти.

Тип 9. Миротворець

Один із найдобріших типів Еннеаграми. Він дуже спокійний, врівноважений і мрійливий. Вміє легко знаходити з усіма спільну мову, намагається вирішити усі конфлікти та всіх примирити. Часто підлаштовується під інших, аби не було конфліктів.

Шлях розвитку особистості: в тому, щоб усвідомити, що свої бажання та потреби не менш важливі, ніж інших, стати рішучими, навчитися висловлювати свою думку.

Всі 9 типів Еннеаграм можна розділити на 3 групи, залежно від того, до якого центру вони належать.

Виділяють 3 центри:

 • Центр тіла або інстинктивний. До нього відносяться типи 8, 9 та 1. Їх поєднує базова потреба у силі, повазі, впливі на людей. Ці люди гостро відчувають свої межі та відчувають гнів, коли їх порушують.
 • Центр Голови. До нього відносяться типи 5,6 і 7. Їхня базова потреба в безпеці, якщо цього почуття немає, вони відчувають страх і тривогу перед майбутнім.
 • Центр серця. До нього відносяться типи 2, 3 і 4. Їхня потреба в тому, щоб відчувати любов і прийняття від інших людей. Якщо вони цього не відчувають, то виникає потреба щось у собі змінити, відчуття, що я якийсь не такий.

Поділ на еннеатипи — лише один спосіб самопізнання. Вивчаючи типи, ви можете не тільки зрозуміти особливості кожного з них, а й яким еннеатипам найпростіше взаємодіяти один з одним, між якими енеатипами складаються гармонійні відносини.

Рівні розвитку типів Еннеаграми

Перевага Еннеаграми у тому, що вона дає непросто статичну характеристику кожного з типів, а й пропонує шлях розвитку. Так, у кожного типу Еннеаграм є три рівні розвитку: здоровий, середній і нездоровий. У кожного з них також є 3 підрівні. У результаті ми отримуємо 9 рівнів, якими можна пройтися від “хибної особистості” до своєї істинної сутності та до реалізації свого потенціалу.

Рівні розвитку типів Еннеаграми

На найвищому рівні розвитку ми поводимося відповідно до своєї істинної природи, перебуваємо в гармонії з собою, людьми та світом. Ми робимо вибори усвідомлено і керуємо своєю глибинною мотивацією. Ми також відчуваємо, що живемо тут і зараз, відповідаємо за своє життя і гармонійно розвиваємо всі сфери життя.

На найнижчому рівні розвитку у нас спотворене сприйняття себе та інших. Ми часто діємо автоматично, як звикли, як робили раніше, можемо потрапляти у руйнівні стосунки, піддаватися маніпуляціям. Нас переповнює страх, характерний для нашого типу.

Кожен із нас починає свій шлях на певному рівні, а потім протягом життя може переходити на вищі чи нижчі. Це залежить від стресу, від того, чи розвивається людина чи ні, як опрацьовує свої страхи, невпевненість, обмеження. Чим менше у людини страхів та потреб у захисті, тим більший рівень вона займає.

Часто у людей є складнощі з визначенням свого типу за Еннеаграмою. Це відбувається саме через наявність різних рівнів. Зазвичай опис типів у книгах та на сайтах відповідає середньому рівню.

Переходи та зв’язок з іншими типами Еннеаграми

Крім того в Еннеаграм є поняття “крила”, і перехід в інший тип за стрілками. Це ще більше ускладнює підхід до визначення типу.

Крила це сусідні типи на колі, і вони можуть впливати на основний тип. Наприклад, тип 8 може поводитися по-різному з типами 7 та 9.

Перехід до іншого типу — це також прояв рис іншого типу, що відбувається у стресі чи безпеці. На зображеннях Еннеаграм часто можна побачити стрілки, які пов’язують різні типи. Перехід у стані стресу відбувається у тип за стрілкою, а стані безпеки проти.

Наприклад, якщо ви тип 6, і ви відчуваєте себе під тиском, невпевнено, то ви можете виявляти якості типу 3, а якщо ви, навпаки, почуваєтеся в повній безпеці, то якості типу 9.

Якщо ми усвідомлюємо ці прояви, то можемо навчитися брати їх під контроль, розуміти, якої поведінки від себе чекати, а також використовувати сильні та слабкі сторони людей, знаходити для них відповідні завдання та місце у команді.

Залишити коментар

*

Вгору