Люди із синдромом відмінника хочуть бути найкращими, щоб заслужити похвалу. Зазвичай це бажання формується в дитинстві. Що це означає і як із цим боротися, розповідають експерти.

Що таке синдром відмінника

Суть синдрому відмінника, як проявляється

Що таке синдром відмінника?

Синдром відмінника – це прагнення людини досягти високих результатів, щоб отримати високу оцінку, похвалу, схвалення з боку.

Головні ознаки синдрому відмінника:

 • старанне виконання завдань;
 • позаурочна робота/навчання;
 • ретельна повторна перевірка виконаного;
 • підвищені вимоги до оточуючих;
 • переживання з приводу оцінки;
 • стрес від низької оцінки;
 • стрес від кращого результату в інших.

Синдром відмінника – це добре чи погано?

Оскільки йдеться про нав’язливу потребу в заохоченні, цей стан найчастіше стає проблемою. Жага схвалення виходить на перший план, стає метою.

Головні ознаки синдрому відмінника

Одна з найвідоміших відмінниць – Герміона Грейнджер із “Гаррі Поттера”. У неї синдром проявляється в постійній активності на уроках, виконанні всіх основних і додаткових завдань від учителів. У перших частинах історії це справжня зануда, яка робить зауваження однокласникам і поводиться занадто правильно. Герміона впевнена, що знає предмет краще за всіх і може посперечатися навіть із викладачем. До всього цього приєднується синдром рятувальника, що робить життя учениці Хоґвортсу складним і небезпечним.

Так відбувається і в реальному житті. Синдром відмінника заважає жити повноцінним життям і розвиватися.

Причини розвитку синдрому відмінника

Чому формується синдром відмінника?

Є кілька причин, які виходять із дитинства:

 1. Уникнення покарання. Дитина намагається бути “зручною” та “ідеальною”, щоб уникнути критики та фізичного тиску з боку батьків, негативного ставлення вчителів, неприйняття однолітків, осуду громадськості.
 2. Отримання заохочення. Бажання отримати похвалу і батьківську любов, посилити симпатію, здобути владу і перевагу над іншими.
 3. Стати рятувальником. Дитина ставить перед собою завдання дати батькам і вчителям привід для гордості, а заодно “врятувати” своїх недолугих ровесників.

У дорослому віці людиною рухають ті самі мотиви, тільки стосуються вони іншого колективу. Головна мета –

 • заслужити схвалення начальника,
 • стати кращим серед співробітників,
 • бути хорошим хлопчиком/дівчинкою для оточуючих.

При цьому може зберегтися і бажання того, щоб батьки нею пишалися.

Що таке синдром відмінника і як його позбутися

У чому різниця між синдромом відмінника і перфекціонізмом?

Людина із синдромом відмінника спрямовує свої дії на суспільство – начальника, колег, батьків, сусідів. Перфекціонізмом вважаються підвищені вимоги до себе і спроба контролювати все навколо. Перфекціоністи надзвичайно критичні до себе. З відмінниками їх об’єднує страх невдачі, депресія через невиконані цілі, низька самооцінка.

Як позбутися синдрому відмінника

Перший крок до боротьби з синдромом відмінника – це усвідомлення проблеми. Допомогти людині, яка не визнає проблему і не шукає її вирішення, неможливо.

Як побороти синдром відмінника?

 1. Зрозумійте, що все йде з дитинства. Ми шукатимемо поплескування по плечу і чекатимемо слівця про те, які ми розумні. Дорослому важливо навчитися хвалити і заохочувати себе самому, а не чекати схвалення від інших.
 2. Працюйте над своєю самооцінкою. Самостійно або за допомогою психолога. Для відмінників важливо навчитися слідувати власним цінностям без постійного страху зробити помилку.
 3. Навчіться відпочивати. Навчіться розслаблятися і відключатися від проблем на роботі та в домашніх справах. Час перезавантаження важливий для мозку, інакше він не зможе нормально функціонувати.
 4. Порівнюйте себе тільки з собою. Чого ви навчилися за останній рік? Яких навичок і здібностей ви набули? Що нового ви дізналися? Такі порівняння мотивують і сприяють розвитку, а не депресії.
 5. Не намагайтеся зробити все ідеально. Якщо виникло таке бажання, підведіть риску в розумі й запитайте себе, чи справді воно мені потрібне, чи мною знову опановує синдром відмінника? І будьте чесні з собою.
 6. Не бійтеся пробувати нове й експериментувати. Помилки неминучі, коли людина починає щось із нуля.
 7. Дозвольте собі помилятися. Використовуйте альтернативний принцип: “Так, я не встиг вчасно здати звіт, але зробив це якісно і без помилок”, “Так, я сьогодні подряпав машину, але уникнув серйозної аварії”.
Як позбутися синдрому відмінника

Так поступово знизите потребу в схваленні оточуючих. Знайдете нові орієнтири і відчуєте себе більш вільно та впевнено. Це допоможе уникнути стресу, депресії, навчить адекватно себе оцінювати й отримувати задоволення від життя.

Синдром відмінника – це потреба у схваленні та високій оцінці ваших дій зі сторони. Таке ставлення формується в дитинстві, коли дитина хоче отримати похвалу від батьків і вчителів. У дорослому віці це спрямовано на колектив і начальника. Щоб позбутися синдрому відмінника, важливо усвідомити проблему, дати собі право помилятися і підвищити самооцінку.

Залишити коментар

*

Вгору