Стаття про те, як подолати страх водіння. Автофобія – що це таке, чого саме ви боїтеся, і як з цим справлятися. Практичні поради психологів та вправи дихальної ауторегуляції.

Реалії сучасного світу диктують нові умови для людей. Сьогодні все рідше можна зустріти мешканця мегаполісу, який не має свого автомобіля. Але як влитися у цей потужний потік струнких лав? Як перебороти в собі страх водіння, натиснути на педаль і поїхати назустріч вітру? Спробуємо розібратися у цій тонкій психологічній проблемі.

Причини паніки за кермом

Страх – це почуття, яке виробляється інстинктом самозбереження. Коли людина бачить і усвідомлює небезпеку, до її крові викидаються гормони адреналіну, які впливають на її загальний стан.

Боюся сідати за кермо: Що робити?

У деяких людей страх проявляється у надмірно збудженому стані, інші ж навпаки, відчувають знижену емоційність, у них значно знижується реакція. Погодьтеся, це досить небезпечно на дорозі, тому з такими страхами можна і треба боротися.

Чого боїмося

Для того, щоб перемогти страх, треба подивитися йому у вічі. Чого саме ви боїтеся?

 1. Боязнь втратити управління. Часто люди, а особливо жінки, мають страх втратити контроль над автомобілем. Їм здається, що машина – це звір, який може перестати слухатися свого водія і поведеться непередбачувано. Для подолання такого почуття потрібно ретельно вивчити механізм роботи автомобіля та переконатися, що це лише машина, яка знаходиться під ВАШИМ керуванням.
 2. Боязнь скоєння ДТП. Це абсолютно нормальне почуття, яке спостерігається не тільки у новачків, а й у досвідчених водіїв. Щоб відчути себе впевненіше на дорозі, потрібно більше практикуватись. Якщо їзда на автомобілі приносить вам задоволення, то вже через кілька місяців приємні емоції перекриють негативні, страх перед водінням машини поступово зникне.
 3. Страх пошкодити своє чи чуже авто. Побоювання зазнати матеріальних збитків – це теж абсолютно нормальна ситуація. Адже ви, можливо, збирали на машину не один місяць і заподіяння збитків зовсім не входило у ваші плани. Якщо ви вперше сідаєте за кермо, придбайте дешеву машину. У разі подряпин та інших дрібних пошкоджень її буде не так шкода. І ще, одразу оформлюйте страховку. У разі непередбачених ситуацій виплати покриють вартість ремонту.
 4. Боязнь заподіяння шкоди людям – пішоходам та пасажирам. Це справді гостре почуття, впоратися з яким вам допоможе практика та повний контроль над ситуацією. Не відволікайтеся на дорозі, вчіться прогнозувати ситуацію, дотримуйтесь дистанції та правил дорожнього руху. Якщо ви під’їжджаєте до пішохідного переходу, зменште швидкість, навіть якщо на ньому немає нікого.
Причини паніки за кермом

Як подолати страх керування автомобілем

 • Неухильно дотримуйтесь правил дорожнього руху. У цьому випадку ризик потрапити до ДТП значно знижується.
 • Будьте впевнені у собі та своїх діях. Намагайтеся налаштуватися на позитивну хвилю, відчуйте, що це новий етап вашого життя, який ви неодмінно подолаєте.
 • Подивіться навколо. Дорогою тисячі, мільйони людей. Усі вони різні. Невже ви дурніші чи слабші за них? Звичайно ж ні. Кожен, хто зараз водить машину, колись починав та помилявся. І у вас все вийде.

Дихальна ауторегуляція

Коли людина спокійна, її дихання рівне, ритмічне, повільне і глибоке. Коли ж настає стресова ситуація, дихання частішає, стає швидким і уривчастим. Але цей принцип діє у зворотному напрямку.

Якщо ви зусиллям волі почнете дихати глибоко і повільно, ваш емоційний стан поступово прийде в норму.

Для регулювання дихання є один перевірений спосіб. Вдих має бути максимально глибоким, а видих повільним. Вдихати повітря слід через ніс, а видихати через рот. Спина має бути прямою та рівною.

Як подолати страх керування автомобілем

Також можна зняти м’язову напругу:

 • знизати плечима;
 • покрутити головою;
 • трохи розслабити м’язи обличчя – підкорити різні гримаси.

Щоб не втратити контроль над дорогою при керуванні автомобілем, для виконання дихальних вправ потрібно зупинитися біля узбіччя на деякий час.

Практика

Якщо говорити по факту, то остаточно подолати страх водіння допоможе лише достатній досвід та постійна практика. Вона здійснюється у кілька етапів:

 • Педально-кермові тренажери. Ці симулятори дозволяють ознайомитися з первинними навичками водіння та позбутися комплексів та скутості. Вже після кількох годин роботи на тренажері новачок адаптується до місця водія, набуває початкової вправності в роботі з педалями, кермом і коробкою передач. Це чудова підмога для тих, хто не можете навіть сісти за кермо і рушити з місця. Симулятор допоможе також адаптуватися й у складних ситуаціях – у час пік, нічний час чи небезпечні погодні умови. Після таких тренувань сісти за кермо цього автомобіля буде набагато легше.
 • Автодром. Це спеціальний полігон, призначений для навчальної їзди. Він оснащений умовними доріжками, боксом та іншими елементами для тренування. Для складання іспиту вам знадобиться виконати низку завдань. Все це дозволяє набути впевненості та навичок, щоб їздити міськими вулицями.
 • Їзда у місті. Спочатку з вами буде інструктор, який допоможе вам орієнтуватись серед великого потоку машин. Він даватиме поради та рекомендації.

Навіть після того, як ви отримаєте права, потрібно постійно практикуватися і намагатися не виїжджати на надто жваві вулиці та магістралі.

Страх водіння

У міру того, як ваші дії стануть автоматичними, впевненість у собі та власних силах зростатиме з кожним днем. І вже за кілька місяців ви не згадаєте про свої фобії.

Поради психологів

 • Перед тим, як сісти за кермо, згадайте, як ви мріяли водити машину, згадайте, для чого вам це потрібно. Сконцентруйтеся, будьте дуже уважні та обережні. Налаштуйтеся на позитив – ваша мрія справджується!
 • Для заспокоєння можна наклеїти на заднє скло автомобіля значок “У”. Це підкаже іншим учасникам дорожнього руху, що за кермом водій-початківець. Вони будуть допомагати, пропускати та менш гостро реагувати на ваші помилки. Звичайно, це стосується не всіх учасників руху, але більшість водіїв все-таки лояльні, особливо до жінки. Адже всі колись навчалися та починали з нуля.
 • Не звертайте увагу на водіїв, що лаються і неадекватні. Якщо ви дотримуєтеся ПДР, правда на вашому боці. Не піддавайтеся на провокації.
 • Щоб дістатися додому або на роботу, вибирайте шлях із меншим потоком машин. Намагайтеся спочатку не виїжджати в дорогу в годину пік. Якщо має бути міжміський переїзд, попередньо вивчіть дорогу за допомогою навігатора.

Водити автомобіль зовсім не складно. Згодом прийде досвід, який доведе ваші дії до автоматизму. Ви вже не відчуватимете страх водіння, їзда на автомобілі буде такою ж простою та елементарною, як ходьба або їзда на велосипеді.

Залишити коментар

*

Вгору