Деякі завдання виявляються нам не під силу. Це занурює в стан розчарування та ілюзії безсилля. Чому, на думку психологів, фрустрація – небезпечна тенденція і чи можна її побороти?

Суть фрустрації, коли вона проявляється

Щоб пояснити вплив різних перешкод на поведінку людини, психолог Саул Розенцвейг на початку ХХ століття ввів термін “фрустрація”.

Що таке фрустрація?

Це емоційна реакція на стрес. Як відчувається фрустрація? Це стан роздратування, розчарування, безсилля від того, що людина не може досягти бажаного або не розуміє, як це можна зробити.

Що таке фрустрація та як її подолати

Фрустрація буває як у дітей, так і в дорослих. Наприклад, дитина в захваті від гри, а тут мама каже, що їй треба йти спати. Звісно, вона плакатиме від розчарування, бо поки що не вміє регулювати свої емоції. Досить часто з фрустрацією стикаються літні люди. Через втрату фізичних сил і здоров’я вони не можуть справлятися з певними побутовими завданнями і не в силах це змінити.

Коли наші зусилля з досягнення мети блокуються, це може викликати агресію. Нерідко агресують спортсмени, які програли, але до цього люди схильні й у звичайному житті.

Наприклад, після невдалих спроб зібрати шафу людина в серцях рве інструкцію складання; дитина, яка бачить улюблену іграшку, але не може її дістати, закочує істерику. Не завжди можна проявити агресію щодо винуватця фрустрації, тому вона переноситься на більш прийнятний предмет, наприклад на інструкцію, а не на тих, хто її складав.

Фрустрація – вкрай неприємне почуття, яке гризе зсередини і штовхає на необдумані вчинки. Фрустрація відвідує всіх, але частіше до цього схильні люди з психічними розладами, наприклад зі СДВГ.

Види фрустрації

Залежно від причин цього стану розрізняють внутрішню і зовнішню фрустрацію. Виною внутрішньої фрустрації стають індивідуальні особливості людини:

Також можуть чинити негативний вплив деструктивні переконання про себе та світ: “Я не можу нічого змінити”, “Я завжди маю перемагати”, “Усе має бути за планом”. Іноді людина ставить перед собою взаємовиключні або конкуруючі завдання, що також призводить до фрустрації.

Види фрустрації

Зовнішню фрустрацію спричиняють зовнішні обставини, які перешкоджають виконанню мети:

 • непередбачувані повороти в економіці та політиці,
 • невирішені конфлікти у стосунках,
 • брак часу на виконання завдань,
 • відсутність необхідних ресурсів.

Під час виконання різних завдань люди стикаються з різного роду розчаруваннями. Це відображають інші класифікації фрустрації:

 • особисте розчарування;
 • конфліктне розчарування;
 • розчарування тиску;
 • екологічне розчарування.

Якщо особисті цілі не досягаються або реалізуються не так, як хотілося б, людина відчуває особисте розчарування. Як проявляється фрустрація у стосунках? Найчастіше вона проявляється у вигляді конфліктного розчарування, коли між партнерами несподівано виникають конфлікти та розбіжності. Вони не можуть знайти спільну мову і розчаровуються у стосунках та одне в одному.

Фрустрація тиску виникає, коли, наприклад, на людину тисне робота, яка вимагає виконання, а мотивації до цього в неї немає. Екологічне розчарування настає, коли людину оточують негативні люди, які брешуть, сваряться, завдають образ.

Це основні види фрустрації, але їх набагато більше. Види розчарування допомагають визначити причину такого стану.

Фрустрація – це небезпечно чи ні?

Фрустрація – звичайне почуття, яке кожен відчуває в житті. Воно може бути короткостроковим, наприклад, унаслідок очікування в продуктовому магазині, або довгостроковим, якщо переслідуєте мету, якої не можете досягти.

Суть фрустрації

Фрустрація може бути небезпечною для фізичного і психічного здоров’я, якщо людина постійно перебуває у стані розчарування. Тоді підключаються інші емоції:

Стресовий стан здатен призвести до вигоряння, депресії, а в окремих випадках – до порушення сну, нічних кошмарів, звернення до алкоголю чи наркотиків.

Стрес може викликати відчуття, що немає ресурсів для подолання труднощів. Удавана нездатність досягти своїх цілей – ключовий компонент розчарування. Постійні розчарування знижують толерантність до фрустрації, і тоді навіть невеликі невдачі здаються катастрофічними.

Люди, які зазнають великої кількості розчарувань у своєму житті, можуть стати песимістами і набути схильності до прояву агресивної поведінки. Негативне мислення, що розвивається внаслідок розчарування та хронічного стресу, проникає в різні сфери життя. Наприклад, людина стає схильною до прийняття агресивних рішень на дорозі, чим наражає на небезпеку себе та інших.

Як подолати стан фрустрації

Психічно здорова врівноважена людина майже завжди може самостійно впоратися зі станом фрустрації, не зациклюючись на ньому. Цю навичку називають толерантністю до фрустрації. Більш імовірно, що такі люди не відступлять перед поставленою метою і наполегливо домагатимуться бажаного.

Є люди і з непереносимістю фрустрації. Цей стан для них настільки негативний і руйнівний, спричиняє такий біль розчарування і невдачі, що їм легше опустити руки і відмовитися від своїх цілей, ніж проходити через ці кола пекла. Їх з’їдає прокрастинація і катастрофізація ситуації.

Як боротися з фрустрацією?

Підвищити толерантність до фрустрації допоможуть такі стратегії:

 1. Помічайте, оцінюйте і контролюйте свої емоції в момент розчарування. Нагадуйте собі, що всі емоції швидкоплинні, зокрема й розчарування.
 2. Розвивайте співчуття до інших людей, особливо до тих, які вас засмучують.
 3. Не зациклюватися на джерелі розчарування допоможе тимчасове відволікання: займіться спортом, хобі, подивіться фільм, послухайте музику.
 4. Щоб не піти в уникнення проблеми, після відволікання поверніться до неї і подумайте, як її можна вирішити.
Як боротися з фрустрацією

Ключовий компонент боротьби з розчаруванням і стресом – усвідомленість. Потрібно усвідомлювати, що ви відчуваєте, перш ніж приступити до вирішення проблем. Усвідомленість зберігає позицію прийняття, а не осуду чи опору, позитивно впливає на реакцію розчарування. Для цього використовуйте медитацію, дихальні вправи, спорт, ведення щоденника.

Змініть своє ставлення до того, що відбувається, не зациклюйтеся на розчаруванні. Пам’ятайте, що за бажання можна змінити все. Виробивши високу толерантність до фрустрації, можна переступити через будь-які невдачі. Це допоможе зберегти здоров’я і бажання рухатися далі.

Залишити коментар

*

Вгору