Комплекси псують життя, хоча часто людина цього не усвідомлює. Вони можуть формуватися в дитинстві та в дорослому житті. Чому виникають комплекси, розповідають психологи.

Що таке комплекси та якими вони бувають

Що таке комплекси в людини?

Як пояснює Американська психологічна асоціація, комплекси являють собою групу або систему пов’язаних ідей чи імпульсів, що мають загальний емоційний тон. Простіше кажучи, це низка мотивів і установок, якими користується людина (частіше несвідомо) для спілкування зі світом. Комплекси впливають на розвиток особистості, роботу психіки, поведінку людини.

Що таке комплекси та чому виникають

Термін “комплекс” у психологічному контексті ввів відомий швейцарський психіатр Карл Юнг. За його словами, у кожної людини є певні емоції, бажання, спогади і сприйняття, які можна забути, придушити, вони залишаються в розумі на підсвідомому рівні. Це і є ті мотиви та установки, які впливають на життя.

Які існують психологічні комплекси?

Основні види комплексів:

 1. Комплекс Едіпа або Електри (батьківський комплекс). Отримав свою назву від грецького міфу, в якому Едіп убив батька і одружився з матір’ю. Цей комплекс стосується еротичних почуттів сина до матері, при цьому до батька проявляється ворожість. Проявляється на фалічній стадії розвитку (вік близько 3 років).
 2. Комплекс переслідування. Він змушує людину вірити, що всі намагаються їй нашкодити. Це робить людину підозрілою, недовірливою.
 3. Комплекс неповноцінності. Людина впевнена, що вона гірша за інших. Комплекс неповноцінності може зробити скривдженою, вразливою, незадоволеною і невпевненою в собі. Це випробувала на собі поп-зірка Джанет Джексон, у якої комплекс меншовартості переріс у тривожність і депресію.
 4. Комплекс переваги. Протилежний комплексу неповноцінності. Людина вважає себе кращою за інших, дивиться на інших зверхньо. Завищена самооцінка змушує думати, що вона завжди права.
 5. Комплекс провини. Людина звинувачує себе у всьому, що йде не так. Люди надмірно самокритичні і вважають себе відповідальними за будь-яку погану подію. Чутливі до чужої думки і докладають усіх зусиль, щоб зробити все краще.
 6. Комплекс мученика. Людина з комплексом мученика прагне отримати увагу через страждання. Вона може вимагати уваги такими розповідями: “Я живу зовсім один, хоч би хто-небудь зайшов у гості”, “Ніхто навіть не запитає, як я почуваюся”, “Усе життя я працював заради дітей, а тепер нікому не потрібен”. Вони можуть навіть завдати собі шкоди, якщо не отримають потрібної уваги.
 7. Комплекс Мадонни і блудниці. Сексуальний комплекс, характерний для гетеросексуальних чоловіків, які не можуть відчувати збудження в стандартних стосунках. Вони поділяють жінок на святих і грішних. До перших відчувають ніжність, до інших – пристрасть.
Які існують психологічні комплекси

Як дізнатися, які в тебе комплекси?

Можна пройти психологічні тести або звернутися до психолога, який пояснить вашу поведінку і почуття. Не варто приписувати собі комплекси тільки за їхнім описом.

Причини появи та вплив комплексів

Різні комплекси можуть мати різні причини їхнього розвитку. Основні з них:

 • Батьківське ставлення та виховання. Несхвальні, негативні зауваження й оцінки поведінки з підкресленням помилок і недоліків закладають основи для комплексів уже до шести років.
 • Фізичні вади. Непропорційні риси обличчя і тіла, вага, зріст, сила, дефекти мови і дефект зору викликають комплекси неповноцінності.
 • Психічні обмеження. Викликають почуття неповноцінності, коли проводяться несприятливі порівняння з вищими досягненнями інших і коли очікується задовільний результат.
 • Соціальні недоліки та дискримінація. Сім’я, раса, стать, сексуальна орієнтація, економічний статус або релігія.

Здебільшого все зводиться до нереалістичних стандартів у суспільстві та стосунків із батьками. Іноді це пов’язано з пережитими травмами або психічними розладами.

Так, нездорова прихильність до батьків (Едіпів комплекс) може призвести до затримки емоційного розвитку, відсутності відповідальності та вплинути на майбутні стосунки. Часто жінки шукають у чоловіках риси свого батька і не можуть знайти відповідного кандидата. Чоловіки переходять із рук матері до рук такої самої за характером жінки і продовжують почуватися дітьми. Усе це суперечить здоровим стосункам.

Причини появи та вплив комплексів

Комплекс переслідування заважає довіряти людям, а проблеми з довірою позначаються і на можливості будувати близькі стосунки, і на стосунках із друзями, родиною, колегами. Якщо люди з комплексом мученика не отримують уваги, вони можуть впасти в депресію, заподіяти собі шкоду.

Люди з комплексом неповноцінності не можуть приймати компліменти і, як правило, не дбають про власні потреби, вважаючи, що вони не варті зусиль. Комплекси заважають будувати стосунки, досягати своїх цілей і відчувати задоволення від життя. Щоб позбутися комплексів, можна використовувати різні техніки.

Комплекси формуються переважно в дитинстві, коли дитина розвивається і засвоюються знання про світ. Великий вплив на це справляє сім’я, а згодом – суспільство. Життя з комплексами – це проблеми у стосунках, низька самооцінка, страх невдачі. Усе це знижує якість життя і заважає самореалізації, але з комплексами можна впоратися.

Залишити коментар

*

Вгору